ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը ԱԺ–ում լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահի այն պնդմանը, թե «Սևանա լիճ գոյություն չունի, գոյություն ունի Գյոյչա», ասել է, որ օգոստոսի 8-ից հետո Ադրբեջանից հնչող հայտարարությունների շեշտադրման որոշակի փոփոխություն տեսնում են, թեև չեն կարող ասել, որ չեն լինում հայտարարություններ, որոնք համարում են ապակառուցողական` Ալիևի վերջին հայտարարությունը դրանցից մեկն է։
«Եթե հետ գնանք, տեղանունների իմաստով ամենևին մեզ համար ոչ շահեկան վիճակ չենք տեսնի, շատ շահեկան վիճակ կտեսնենք։ Բայց հետ գնալ պետք չէ, պետք է գնալ առաջ։ Եվ դա է խաղաղության ամրապնդման և պահպանման ձևը», – նշել է Ռուբինյանը, գրում է «Փաստինֆոն»։
Նա պատմել է, որ իր սոցիալական ցանցում մի քաղաքացի գրառման տակ հարց է ուղղել՝ հղում անելով Ալիևի հայտարարությանը՝ թե՝ դա՞ է խաղաղությունը։
«Ես նրան պատասխանեցի, որ՝ ոչ, խաղաղությունը դա չէ, այլ այն, որ ռուսական ծագման ցորենը երկաթուղով, Ադրբեջանի տարածքով ներմուծվում է Հայաստան։ Դա է խաղաղությունը, և դա հենց այն է, ինչ տեղի է ունեցել երեկ։ Սա, առանց չափազանցության, պատմական իրադարձություն է։ Այսպիսի բան վերջին անգամ եղել է 1991-92 թթ, այսինքն պատերազմի ակտիվ փուլից առաջ։ Առաջին անգամն է, որ Ռուսաստանից և Ղազախստանից երկաթուղով Հայաստան որևէ բան է ներմուծվում», – ընդգծել է նա։
Ըստ նրա՝ սա նախադեպային իրադարձություն է, քանի որ Հայաստանը առաջին անգամ տնտեսական առումով երկաթուղային կապ է ստանում մի երկրի հետ, որը Վրաստանը չէ։
«Միակ երկիրը, որի հետ ունեինք երկաթուղային կապ, Վրաստանն էր 30 տարի։ Հիմա արդեն Ռուսաստանից և Ղազախստանից երկաթուղով որևէ ապրանք է գալիս Հայաստան և անհնար է գերագնահատել այս իրադարձության կարևորությունը»,–նշել է նա։
Ռուբինյանը նշել է, որ խաղաղության ուղին հեշտ չի լինելու, այդ ճանապարհին կլինեն և՛ բարդ հարցեր, և՛ հնչող հայտարարություններ, որոնք կարող են խնդիրներ առաջացնել։ Բայց ըստ նրա՝ անհրաժեշտ է կենտրոնանալ կոնկրետ արդյունքների վրա։
«Այո, խաղաղության ճանապարհին կլինեն խնդրահարույց հարցեր։ Այո, կարող են լինել հայտարարություններ, որոնք մենք կհամարենք խնդրահարույց, բայց պետք է կենտրոնանալ իրական ձեռքբերումների վրա և ցորենի Հայաստան ներմուծումը Ադրբեջանի տարածքով շատ կարևոր փաստ է», – նշել է նա։

Armenian National Assembly Deputy Speaker Ruben Rubinyan has described Azerbaijani President Ilham Aliyev’s recent comments on toponyms, specifically denying the existence of Lake Sevan and referring to it as “Goycha”, as counterproductive.
Speaking to reporters in parliament, Rubinyan said that although Azerbaijan’s rhetoric has shifted slightly since August 8, statements like Aliyev’s remain unconstructive. “If we go backwards, looking at toponyms, we won’t find anything advantageous for us. But we shouldn’t go back; we should move forward. That’s how we preserve and strengthen peace,” he told Pastinfo.
Rubinyan shared an interaction he had on social media, where a user asked him whether such statements reflected the current state of peace. He replied, “No, that’s not peace. Peace is when Russian wheat is imported to Armenia via rail through Azerbaijani territory, which is exactly what happened yesterday. This is a historic moment. The last time something like this happened was in 1991–92, before the war escalated. It’s the first time that anything is being imported to Armenia by rail from Russia and Kazakhstan.”
He emphasized that this marks a precedent: Armenia now has a railway-based economic connection with a country other than Georgia. “For 30 years, Georgia was the only country with which we had a railway link. Now, goods are arriving from Russia and Kazakhstan via Azerbaijan; the importance of this cannot be overstated,” he said.
Rubinyan acknowledged that the road to peace won’t be easy. There will be difficult questions and inflammatory statements, but the focus must remain on tangible outcomes. “Yes, there will be problematic issues and statements we find troubling. But we must stay focused on real achievements, and the wheat shipment through Azerbaijan is a very significant fact,” he said.
Aliyev had previously stated, “There is no Lake Sevan, there is Lake Goycha,” and claimed that “Azerbaijanis returning to their historical lands in present-day Armenia should not frighten the Armenian people,” adding, “they will return not with tanks, but with cars.”