Ռուսաստանից ուղարկված ցորենով բեռնված գնացքը՝ կազմված 15 վագոնից, հասել է Հայաստան՝ անցնելով Ադրբեջանի ու Վրաստանի տարածքներով, հայտնում է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը։
Նշվում է, որ դեպի Հայաստանի բեռնափոխադրումների սահմանափակումների վերացումն Ադրբեջանի կողմից կարևոր քայլ է տարածաշրջանային հաղորդակցությունների վերականգնման և տնտեսական համագործակցության խթանման ուղղությամբ։
Այն հանդիսանում է Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների գործնական իրականացումներից մեկը՝ նպաստելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության ինստիտուցիոնալացմանը։
Նշվում է նաև, որ նախաձեռնությունն առանձնապես կարևոր է նաև փոխվստահության ամրապնդման և խաղաղության օրակարգի առաջմղման համատեքստում։
Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը ողջունել է Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև ուղիղ երկաթուղային հաղորդակցության վերսկսումը՝ Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով, նշելով, որ դա դրական քայլ է Հարավային Կովկասում խաղաղության ամրապնդման ուղղությամբ և ընդգծում է համագործակցության ընդհանուր ձգտումը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Անկախացումից ի վեր առաջին անգամ ուղիղ երկաթուղային հաղորդակցություն է իրականացվում ՀՀ և ՌԴ միջև։ Դա իրական,․ շոշափելի ներդրում է Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման գործում»,–ասել է փոխվարչապետը։
Նա խորհրդանշական է համարել, որ առաջին բեռը, որն անցել է այդ ճանապարհով, ռուսական ցորենն է՝ կյանքի ու արարման գլխավոր խորհրդանիշը։
Օվերչուկն ընդգծել է, որ նոր երթուղին ամրապնդում է Ռուսաստանի և Հարավային Կովկասի երկրների միջև տրանսպորտային կապը, բարելավում է ԵԱՏՄ անդամ երկրների ապրանքների հասանելիությունը հայկական շուկա, ինչպես նաև ընդլայնում է հայկական արտադրանքի արտահանման հնարավորությունները ԵԱՏՄ երկրներ։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը վերացրել է բոլոր սահմանափակումները դեպի Հայաստան բեռների տարանցման համար։ Այդպիսի առաջին տարանցումը եղել է ղազախական ցորենի տեղափոխումը Հայաստան։
Ալիևի այդ հայտարարությունից հետո ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը արձագանքել էր, հայտարարելով, որ Հայաստանը ևս վերացնում է դեպի Ադրբեջան բեռների տարանցման սահմանափակումները։

A freight train carrying Russian wheat has reached Armenia, passing through Azerbaijan and Georgia, according to the Armenian Prime Minister’s Office.
The statement says that the train, composed of 15 wagons, marks a significant step in regional connectivity and economic collaboration, as Azerbaijan has lifted restrictions on cargo transit to Armenia.
This development is seen as one of the tangible results of agreements reached in Washington, aiming to institutionalize peace between Armenia and Azerbaijan.
According to PM’s office, the initiative also plays a crucial role in building mutual trust and advancing the regional peace agenda.
Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk welcomed the reopening of direct railway communication between Russia and Armenia via Azerbaijan and Georgia, calling it a positive step for strengthening peace in the South Caucasus and reflecting the shared desire for cooperation, as reported by RIA Novosti.
“For the first time since independence, direct railway communication is being carried out between Armenia and Russia. This is a real, tangible contribution to establishing peace in the South Caucasus,” said Overchuk.
He noted the symbolic nature of the first shipment being Russian wheat, describing it as a symbol of life and creation.
Overchuk added that the new route enhances transport links between Russia and the South Caucasus countries, improves access to the Armenian market for goods from Eurasian Economic Union (EAEU) member states, and expands the potential for Armenian exports to EAEU countries.
Earlier, Azerbaijani President Ilham Aliyev announced the lifting of all restrictions on cargo transit to Armenia. The first such shipment was Kazakh wheat delivered to Armenia.
Following that, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan responded by stating that Armenia was also lifting restrictions on cargo transit to Azerbaijan.