Ռուսաստանից ուղարկված ցորենով բեռնված գնացքը՝ կազմված 15 վագոնից, հասել է Հայաստան՝ անցնելով Ադրբեջանի ու Վրաստանի տարածքներով, հայտնում է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը։
Նշվում է, որ դեպի Հայաստանի բեռնափոխադրումների սահմանափակումների վերացումն Ադրբեջանի կողմից կարևոր քայլ է տարածաշրջանային հաղորդակցությունների վերականգնման և տնտեսական համագործակցության խթանման ուղղությամբ։
Այն հանդիսանում է Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների գործնական իրականացումներից մեկը՝ նպաստելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության ինստիտուցիոնալացմանը։
Նշվում է նաև, որ նախաձեռնությունն առանձնապես կարևոր է նաև փոխվստահության ամրապնդման և խաղաղության օրակարգի առաջմղման համատեքստում։
Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը ողջունել է Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև ուղիղ երկաթուղային հաղորդակցության վերսկսումը՝ Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով, նշելով, որ դա դրական քայլ է Հարավային Կովկասում խաղաղության ամրապնդման ուղղությամբ և ընդգծում է համագործակցության ընդհանուր ձգտումը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Անկախացումից ի վեր առաջին անգամ ուղիղ երկաթուղային հաղորդակցություն է իրականացվում ՀՀ և ՌԴ միջև։ Դա իրական,․ շոշափելի ներդրում է Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման գործում»,–ասել է փոխվարչապետը։
Նա խորհրդանշական է համարել, որ առաջին բեռը, որն անցել է այդ ճանապարհով, ռուսական ցորենն է՝ կյանքի ու արարման գլխավոր խորհրդանիշը։
Օվերչուկն ընդգծել է, որ նոր երթուղին ամրապնդում է Ռուսաստանի և Հարավային Կովկասի երկրների միջև տրանսպորտային կապը, բարելավում է ԵԱՏՄ անդամ երկրների ապրանքների հասանելիությունը հայկական շուկա, ինչպես նաև ընդլայնում է հայկական արտադրանքի արտահանման հնարավորությունները ԵԱՏՄ երկրներ։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը վերացրել է բոլոր սահմանափակումները դեպի Հայաստան բեռների տարանցման համար։ Այդպիսի առաջին տարանցումը եղել է ղազախական ցորենի տեղափոխումը Հայաստան։
Ալիևի այդ հայտարարությունից հետո ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը արձագանքել էր, հայտարարելով, որ Հայաստանը ևս վերացնում է դեպի Ադրբեջան բեռների տարանցման սահմանափակումները։

6 Ноябрь 2025 - 07:36 AMT
Грузовой поезд с российской пшеницей, состоящий из 15 вагонов, прибыл в Армению, проследовав через территорию Азербайджана и Грузии, сообщает аппарат премьер-министра Армении.
Отмечается, что отмена Азербайджаном ограничений на транзит грузов в Армению является важным шагом в направлении восстановления региональных коммуникаций и стимулирования экономического сотрудничества.
Это рассматривается как одно из практических воплощений достигнутых в Вашингтоне договоренностей, способствующее институционализации мира между Арменией и Азербайджаном.
Инициатива также важна в контексте укрепления взаимного доверия и продвижения мирной повестки, говорится в сообщении.
Вице-премьер России Алексей Оверчук приветствовал возобновление прямого железнодорожного сообщения между Россией и Арменией через Азербайджан и Грузию, назвав это позитивным шагом на пути укрепления мира на Южном Кавказе и выражением стремления к сотрудничеству, сообщает «РИА Новости».
«Впервые с момента обретения независимости осуществляется прямое железнодорожное сообщение между Арменией и Россией. Это реальный, ощутимый вклад в установление мира на Южном Кавказе», — заявил Оверчук.
Он подчеркнул символичность того, что первым грузом, прошедшим по этому маршруту, стала российская пшеница — главный символ жизни и созидания.
Оверчук добавил, что новый маршрут укрепляет транспортные связи между Россией и странами Южного Кавказа, улучшает доступ продукции стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС) на армянский рынок, а также расширяет возможности экспорта армянской продукции в страны ЕАЭС.
Ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил об отмене всех ограничений на транзит грузов в Армению. Первой такой перевозкой стало доставление казахстанской пшеницы.
В ответ на это премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Армения также снимает ограничения на транзит грузов в Азербайджан.