Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին շնորհավորել է Հայաստանին՝ ԵՄ հետ վիզաների ազատականացման գործընթացի մեկնարկի առիթով։ Այդ մասին նա գրել է X-ի իր միկրոբլոգում։
«Շնորհավորանքներս Հայաստանին, որը վճռական քայլ է կատարել Եվրոպայի հետ վիզաների ազատականացման ուղղությամբ»,-գրել է դեսպանը։
Եվրոպական հանձնաժողովի Միգրացիայի և ներքին գործերի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Յոհաննես Լուխները Հայաստանի ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանին է փոխանցել վիզաների ազատականացման երկխոսության շրջանակում նախատեսված գործողությունների ծրագիրը։ Փաստաթղթում ներկայացված են այն բարեփոխումները, որոնք Հայաստանը պետք է իրականացնի անվտանգության, սահմանային վերահսկողության, մարդու իրավունքների և մի շարք այլ ոլորտներում։
Հայաստանն ու Եվրամիությունը 2024 թվականի սեպտեմբերին հայտարարել են վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկի մասին։ Այդ պահից ի վեր, ակտիվ հանդիպումներ և պաշտոնական փոխայցելություններ են իրականացվել՝ նպաստելով բանակցային գործընթացի շարունակական առաջընթացին։

Посол Франции в Армении Оливье Декотиньи поздравил Армению с началом процесса визовой либерализации с Европейским союзом. Об этом дипломат написал в своём микроблоге в X.
«Поздравляю Армению, сделавшую решительный шаг на пути к либерализации визового режима с Европой», — отметил посол.
Заместитель генерального директора по вопросам миграции и внутренних дел Европейской комиссии Йоханнес Лухнер передал министру внутренних дел Армении Арпине Саргсян план действий в рамках диалога по визовой либерализации. Документ включает реформы, которые Армения должна провести в сферах безопасности, пограничного контроля, прав человека и других областях.
Армения и Европейский союз объявили о начале диалога по визовой либерализации в сентябре 2024 года. С тех пор проводятся активные встречи и официальные визиты, способствующие устойчивому продвижению переговоров.