Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Պետական և մինորիտար մասնակցությամբ ընկերությունների սեփականության քաղաքականության վերաբերող հարցեր:
Ներկայացվել է քաղաքականության թիրախային շրջանակը, պետական մասնակցությամբ ընկերությունների ընդհանուր պատկերը, սեփականության մասնաբաժինները, կառավարման մոտեցումները: Նշվել է, որ պետական քաղաքականության առանցքային նպատակներից են՝ ապահովել արդյունավետ կառավարում, հաստատել հաշվետու և թափանցիկ համակարգ:
Քննարկման ընթացքում հստակեցվել են նշված ուղղություններով հետագա աշխատանքներն ու քայլերը։ Շեշտվել է նաև ՊՄԸ քաղաքականությանն օրենսդրական դաշտի համապատասխանեցման կարևորությունը:
Փաշինյանն ընդգծել է վերոնշյալ ընկերություններում կառավարման արդյունավետության բարձրացման անհրաժեշտությունը և հանձնարարել քաղաքականությունը լրամշակել՝ հաշվի առնելով քննարկման ընթացքում ներկայացված խնդիրներն ու առաջարկությունները:

A consultation chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan was held to discuss the ownership policy concerning companies with state or minority government participation.
The meeting presented the target framework of the policy, the overall structure of state-involved companies, ownership shares, and governance models. It was emphasized that the main objectives of the state’s approach are to ensure effective management and to establish an accountable and transparent system.
During the discussion, future steps and actions in the relevant areas were clarified. The need to align this policy with Armenia’s legal framework was also highlighted.
Pashinyan stressed the importance of improving management efficiency in these companies and instructed that the policy be refined based on the issues and suggestions raised during the meeting.