Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այն հայտարարությանը, ըստ որի՝ 20-րդ դարասկզբին ցարական Ռուսաստանում տպագրված քարտեզներում Հայաստանի տարածքի տեղանունները ադրբեջանական ծագում ունեն։
Նախ վարչապետը կարևորել է, որ լրատվամիջոցներն ուղղակիորեն և ճշգրիտ տեղեկություն հաղորդեն հանրությանը՝ նշելով, որ որոշ ԶԼՄ-ներ գրել էին, թե Ադրբեջանի նախագահն ասել է՝ չկա Սևանա լիճ, կա Գյոյչա լիճ, բայց Ադրբեջանի նախագահն ասել էր, որ ցարական Ռուսաստանի հրատարակած քարտեզում չկա Սևանա լիճ, կա Գյոյչա լիճ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա հավելել է, որ այդ հղվող քարտեզում շատ պարզ գրված է Հայաստան՝ այսօրվա Հայաստանի տեղում, այսօրվա Ադրբեջանի տեղում Ադրբեջան գրված չէ:
Նա նկատել է, որ եթե լրագրողներն այդ քարտեզը հանեին, կտեսնեին, որ այդ քարտեզն ինչքան այդ տեսակետից կարող է աննպաստ լինել Հայաստանի համար, 2 այդքան կարող է աննպաստ լինել, ցանկության դեպքում, Ադրբեջանի համար:
«Օրինակ, կարող է պարզվել, որ այդ քարտեզի վրա Հայաստան կա, իսկ Ադրբեջան չկա: Եթե գնանք ցարական քարտեզներով, ինչու ոչ՝ նաև դրանից առաջ սուլթանական, դրանից առաջ՝ շահական, խանական, խալիֆայական քարտեզներում ոչ Հայաստանի Հանրապետություն կա, ոչ էլ Ադրբեջանի Հանրապետություն: Այդ հղվող քարտեզում շատ պարզ գրված է Հայաստան՝ այսօրվա Հայաստանի տեղում, այսօրվա Ադրբեջանի տեղում Ադրբեջան գրված չէ»,-ասել է Փաշինյանը:
Վարչապետը համարում է, որ դա անիմաստ թեմա ու քննարկում է՝ առավել ևս 2025թ օգոստոսի 8-ի վաշինգտոնյան համաձայնություններից հետո:
«Որ այդ քարտեզի վրա Հայաստան գրված է, Ադրբեջան գրված չէ, ի՞նչ է դա նշանակում: Դա ի՞նչ քաղաքական հետևության է բերում: Ո՞ր Վանաձորի անունը եղել է Կիրովական, իսկ Գյանջայի անունը՝ Կիրովաբաթ, ի՞նչ է դա նշանակում: Դրանից հետևությունն ի՞նչ է»,-հարցրել է Փաշինյանը:
Նա հավելել է՝ իրեն այդ ամենն ընդհանրապես հետաքրքիր չէ, քանի որ կան 2025-ի օգոստոսի 8-ին ստորագրված և նախաստորագրված փաստաթղթերը, և կա 2024-ի սեպտեմբերի՝ երկու երկրների սահմանազատման հանձնաժողովների կանոնակարգը:
Փաշինյանը նաև հարցրել է. «Ո՞վ է ասել, որ այդ անուններն ադրբեջանական են: Այդ անունները թուրքական են, պարսկական են, արաբական են, մոնղոլական են, տեղ-տեղ էլ կլինեն ռուսական»:
Ւնչ վերաբերում է Ալիևի՝ ավտոմեքենաներով ադրբեջանցիների Հայաստան գալու հայտարարությանը՝ վարչպետն ասել է, որ խաղաղությունը նրա մասին է, որ Հայաստանից մարդիկ կարող են ավտոմեքենայով գնալ Բաքու, Ադրբեջանից էլ ավտոմեքենայով կարող են գալ Երևան:
Նա նաև ասել է, որ երբ հարևան երկրում«օգտագործում են «Զանգեզուրի միջանցք» արտահայտությունը, օգտագործում են իրենց տարածքի մասին, որովհետև նրանք չեն կարղ օգտագործել մեր տարածքի մասին»։
Ըստ ՀՀ վարչապետի՝ պատմական բանավեճերի մեջ ընկնելու օրակարգը վտանգավոր է խաղաղության համար: Փաշինյանի առաջարկն է, նաև ստորագրված փաստաթղթերից հետևում է, որ պետք է դադարեցնել այդ մոտեցումը:

Prime Minister Nikol Pashinyan, responding to Azerbaijani President Ilham Aliyev’s recent comments, stated that the historical map cited by Aliyev—published in early 20th-century Tsarist Russia—actually labels present-day Armenia as “Armenia” but does not identify present-day Azerbaijan as “Azerbaijan.”
Pashinyan made the remarks during a briefing with journalists after a Cabinet meeting, as reported by Armenpress.
He emphasized the importance of accurate reporting, noting that some media falsely claimed Aliyev had said, "There is no Lake Sevan, there is Lake Goycha." In fact, Pashinyan clarified, Aliyev stated that the Tsarist map in question shows “Lake Goycha” instead of Lake Sevan.
“But if you look at that map, it clearly says ‘Armenia’ in the area of modern-day Armenia, while there is no mention of ‘Azerbaijan’ in the territory of today’s Azerbaijan,” Pashinyan said.
He added that if journalists had examined the map, they would realize it could be just as inconvenient for Azerbaijan as it might be for Armenia.
“For example, it might show ‘Armenia’ but not ‘Azerbaijan’. If we start referring to Tsarist, Ottoman, Safavid, Khanate, or Caliphate maps, neither the Republic of Armenia nor the Republic of Azerbaijan appear on them,” he argued.
Calling the discussion pointless, especially after the August 8, 2025 Washington agreements, and the September 2024 border commission regulations, Pashinyan warned against falling into historical arguments that jeopardize the peace process.
“What political conclusion can you draw from the fact that the map says ‘Armenia’ but not ‘Azerbaijan’? That Vanadzor used to be called Kirovakan and Ganja was Kirovabad? So what? What does that mean?” he asked.
He also dismissed the assertion that certain place names are inherently Azerbaijani. “Who says those names are Azerbaijani? They’re Turkish, Persian, Arabic, Mongolian, some even Russian,” he said.
Addressing Aliyev’s comments about Azerbaijanis traveling to Armenia by car, Pashinyan stated that peace means Armenians should be able to drive to Baku and Azerbaijanis to Yerevan.
He concluded that dwelling on historical debates is a dangerous distraction and stressed the need to adhere to signed agreements.