Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այն հայտարարությանը, ըստ որի՝ 20-րդ դարասկզբին ցարական Ռուսաստանում տպագրված քարտեզներում Հայաստանի տարածքի տեղանունները ադրբեջանական ծագում ունեն։
Նախ վարչապետը կարևորել է, որ լրատվամիջոցներն ուղղակիորեն և ճշգրիտ տեղեկություն հաղորդեն հանրությանը՝ նշելով, որ որոշ ԶԼՄ-ներ գրել էին, թե Ադրբեջանի նախագահն ասել է՝ չկա Սևանա լիճ, կա Գյոյչա լիճ, բայց Ադրբեջանի նախագահն ասել էր, որ ցարական Ռուսաստանի հրատարակած քարտեզում չկա Սևանա լիճ, կա Գյոյչա լիճ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա հավելել է, որ այդ հղվող քարտեզում շատ պարզ գրված է Հայաստան՝ այսօրվա Հայաստանի տեղում, այսօրվա Ադրբեջանի տեղում Ադրբեջան գրված չէ:
Նա նկատել է, որ եթե լրագրողներն այդ քարտեզը հանեին, կտեսնեին, որ այդ քարտեզն ինչքան այդ տեսակետից կարող է աննպաստ լինել Հայաստանի համար, 2 այդքան կարող է աննպաստ լինել, ցանկության դեպքում, Ադրբեջանի համար:
«Օրինակ, կարող է պարզվել, որ այդ քարտեզի վրա Հայաստան կա, իսկ Ադրբեջան չկա: Եթե գնանք ցարական քարտեզներով, ինչու ոչ՝ նաև դրանից առաջ սուլթանական, դրանից առաջ՝ շահական, խանական, խալիֆայական քարտեզներում ոչ Հայաստանի Հանրապետություն կա, ոչ էլ Ադրբեջանի Հանրապետություն: Այդ հղվող քարտեզում շատ պարզ գրված է Հայաստան՝ այսօրվա Հայաստանի տեղում, այսօրվա Ադրբեջանի տեղում Ադրբեջան գրված չէ»,-ասել է Փաշինյանը:
Վարչապետը համարում է, որ դա անիմաստ թեմա ու քննարկում է՝ առավել ևս 2025թ օգոստոսի 8-ի վաշինգտոնյան համաձայնություններից հետո:
«Որ այդ քարտեզի վրա Հայաստան գրված է, Ադրբեջան գրված չէ, ի՞նչ է դա նշանակում: Դա ի՞նչ քաղաքական հետևության է բերում: Ո՞ր Վանաձորի անունը եղել է Կիրովական, իսկ Գյանջայի անունը՝ Կիրովաբաթ, ի՞նչ է դա նշանակում: Դրանից հետևությունն ի՞նչ է»,-հարցրել է Փաշինյանը:
Նա հավելել է՝ իրեն այդ ամենն ընդհանրապես հետաքրքիր չէ, քանի որ կան 2025-ի օգոստոսի 8-ին ստորագրված և նախաստորագրված փաստաթղթերը, և կա 2024-ի սեպտեմբերի՝ երկու երկրների սահմանազատման հանձնաժողովների կանոնակարգը:
Փաշինյանը նաև հարցրել է. «Ո՞վ է ասել, որ այդ անուններն ադրբեջանական են: Այդ անունները թուրքական են, պարսկական են, արաբական են, մոնղոլական են, տեղ-տեղ էլ կլինեն ռուսական»:
Ւնչ վերաբերում է Ալիևի՝ ավտոմեքենաներով ադրբեջանցիների Հայաստան գալու հայտարարությանը՝ վարչպետն ասել է, որ խաղաղությունը նրա մասին է, որ Հայաստանից մարդիկ կարող են ավտոմեքենայով գնալ Բաքու, Ադրբեջանից էլ ավտոմեքենայով կարող են գալ Երևան:
Նա նաև ասել է, որ երբ հարևան երկրում«օգտագործում են «Զանգեզուրի միջանցք» արտահայտությունը, օգտագործում են իրենց տարածքի մասին, որովհետև նրանք չեն կարղ օգտագործել մեր տարածքի մասին»։
Ըստ ՀՀ վարչապետի՝ պատմական բանավեճերի մեջ ընկնելու օրակարգը վտանգավոր է խաղաղության համար: Փաշինյանի առաջարկն է, նաև ստորագրված փաստաթղթերից հետևում է, որ պետք է դադարեցնել այդ մոտեցումը:

6 Ноябрь 2025 - 11:11 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на недавнее заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева, заявил, что карта, на которую тот ссылается (изданная в начале XX века в царской России), на самом деле обозначает территорию современной Армении как «Армения», тогда как территория нынешнего Азербайджана не названа «Азербайджаном».
Об этом Пашинян сказал в беседе с журналистами после заседания правительства, передаёт Armenpress.
Он подчеркнул важность точной подачи информации СМИ, отметив, что некоторые издания ошибочно написали, будто Алиев заявил: «озера Севан не существует, есть только озерo Гёйча». На деле, по словам Пашиняна, Алиев сказал, что на царской карте указано озеро Гёйча, а не Севан.
«Но на этой карте чётко написано “Армения” на территории современной Армении, а на территории современной Азербайджана слово “Азербайджан” отсутствует», — подчеркнул премьер.
Он добавил, что если бы журналисты взглянули на карту, то увидели бы, что она может быть не менее невыгодной для Азербайджана, чем для Армении.
«Например, может оказаться, что карта отмечает Армению, но не отмечает Азербайджан. Если мы начнём опираться на царские, султанские, шахские или халифатские карты, то на них не будет ни Республики Армения, ни Республики Азербайджан», — пояснил он.
Пашинян назвал такие дискуссии бессмысленными, особенно после подписания соглашений в Вашингтоне 8 августа 2025 года и утверждения регламента по делимитации границ в сентябре 2024 года.
«Что даёт нам то, что на карте написано “Армения”, а “Азербайджан” не написано? Какой политический вывод можно сделать? Что Ванадзор раньше назывался Кировакан, а Гянджа — Кировабад? И что с того?» — задал он риторический вопрос.
Он также усомнился в «азербайджанском происхождении» топонимов. «Кто сказал, что эти названия азербайджанские? Это могут быть турецкие, персидские, арабские, монгольские, а где-то и русские названия», — сказал Пашинян.
Комментируя слова Алиева о возможных поездках граждан Азербайджана в Армению на автомобилях, Пашинян подчеркнул: мир означает, что армяне смогут ехать в Баку, а азербайджанцы — в Ереван.
По его мнению, углубление в исторические споры — опасная повестка для мира. Он предложил отказаться от такого подхода, что также вытекает из подписанных документов.