Փաստաբան Ամրամ Մակինյանը հայտնել է, որ նոյեմբերի 5–ի ուշ երեկոյան Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրավիրվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտե։
«ՀՀ իրավապահ համակարգի երևակայությության զինանոցը հայտարարում եմ սպառված…Երեկ ուշ երեկոյան «հանկարծ» առաջացավ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին հակակոռուպցիոն կոմիտե հրավիրելու անհրաժեշտություն:
Ինչու «հանկարծ», քանի որ օրվա ընթացքում պարզվեց, որ դատարանները չհավատացին դատախազության բերած այն հերյուրանքին, որ նախագահը կարող է դիմել փախուստի:
Ինչ եղավ ժամեր անց… երբ ամբողջ իրավապահ համակարգով այլևս ասելիք չես ունենում, բայց ՀՀ երրորդ նախագահի ելքը ՀՀ-ից պետք է ամեն գնով սահմանափակել, օգնության բերվեցին 2019 թվականից դարակներում պահված, քսան-քսանհինգ տարի առաջվան վերաբերող մահացած մարդկանց ցուցմունքները, ցուցմունքներ, որոնցից անգամ ցուցմունք տվողն էր հրաժարվել դեռևս 2019 թվականին` կենդանության օրոք, պարզ բացատրելով, որ իր ցուցմունքի ապաշնորհ թարգմանություն է կատարվել:
Հարց եմ տալիս, բա 2019 թվականից հետո նո՞ր հիշեցիք։ Քանի՞ տարի է անցել, բա ինչի՞ էիք պահում էդ «հզոր» գործը… հաա, հասկացա, հիշեցիք, երբ դատարանները չարգելեցին Նախագահի ելքը… պարզ է, ամեն ինչ պարզ. կարճ ասած, դուք եք ընտրել ձեր ճանապարհը և քանի որ իրավաբան եմ, հրապարակային խոսքս ավարտեմ այսպես` կհանդիպենք դատարանում…»,- գրել է Ամրամ Մակինյանը։
Նոյեմբերի 5–ին հայտնի դարձավ, որ դատարանը մերժել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ բացակայելու արգելք կիրառելու միջնորդությունը։
Սերժ Սարգսյանին վերաբերող քննչական գործընթացները ներկայում ընթանում են երկու առանձին վարույթով։ «Դիզելի գործը» միացվել է այն քրեական գործին, որտեղ շոշափվում են Ռոբերտ Քոչարյանի որդու՝ Սեդրակ Քոչարյանի և նախկին խոշոր գործարար Միխայիլ Բաղդասարովի անունները։ Մյուս վարույթում, որն առնչվում է գործարար Սիլվա Համբարձումյանից ենթադրյալ կաշառք ստանալուն և Իսակովի պողոտայի տարածքներում հողեր օտարելուն, միացված են մեկ գործի մեջ։

On the night of November 5, Armenia’s third president Serzh Sargsyan was summoned to the Anti-Corruption Committee (ACC), his lawyer Amram Makinyan announced via social media.
Makinyan criticized the move, calling it a sudden and politically motivated development. He claimed the summons followed a court decision earlier that day, which rejected a request to impose travel restrictions on Sargsyan, arguing that he posed a flight risk.
“When there’s nothing left to argue legally, and you still want to block the third president’s exit from the country, you dig up a case shelved since 2019,” Makinyan wrote.
He said the case refers to testimonies from deceased individuals, allegedly dating back 20–25 years, and that even the original witness had retracted his statement in 2019, citing poor translation of his words.
“Why was this ‘powerful’ case gathering dust since 2019? Oh, right, it resurfaced only when the court refused to block his travel,” the lawyer said, accusing the authorities of using the justice system for political goals. “You’ve chosen your path. As a lawyer, I’ll just say this: see you in court,” he concluded.
Earlier that day, a court rejected the prosecutor’s motion to impose travel restrictions on Sargsyan. He is currently involved in two separate criminal proceedings. One, known as the “diesel case,” has been merged with a larger investigation involving Sedrak Kocharyan (son of former President Robert Kocharyan) and former businessman Mikayel Baghdasarov. The second case involves alleged bribery from businesswoman Silva Hambardzumyan and the sale of land on Isakov Avenue.