ՀՅԴ ՀԵՄ երիտասարդ ակտիվիստները բողոքի ակցիա են իրականացրել կառավարական շենքի դիմաց՝ ընդդեմ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին հակահայ հայտարարությունների։ Նրանք դժգոհ են նաև ՀՀ պաշտոնյաների արձագանքից։
ՀՅԴ ՀԵՄ Կենտրոնական վարչության անդամ Ժորա Ավդալյանն իր ելույթում ընդգծել է, որ «կեղծ խաղաղության համաձայնագիրը պարտադրված կապիտուլյացիայի հասարակ օրինակ է», հայտնում է Panorama.am-ը։
«Մեզ համար Ադրբեջանի նպատակները միշտ եղել են հստակ և ակներև՝ ոչ թե խաղաղություն, այլ Հայաստանի ենթարկեցում ադրբեջանական շահերին, ոչ թե փոխադարձ հարգանք, այլ զավթում, ոչ թե ագրեսիվ հռետորաբանությունից ու ատելության տարածումից հրաժարում, այլ սեփական թեզերի առաջխաղացում գործող իշխանությունների օգությամբ։
Բաքուն ձգտում է Հայաստանի ինքնիշխանության սահմանափակման։
Սևանա լճի սեփականացման քարոզչական գործընթացին, որը սկսել է Ալիևը, ջանք չխնայելով աջակցում են ադրբեջանական շահերի պաշտպաններ Ռուբեն Ռուբինյանը, Նիկոլ Փաշիյանը, Ալեն Սիմոնյանը և այլ պետականակործան գործիչներ՝ երևի չգիտեն, որ հայ ժողողուրդն ունի պատմական հիշողություն։
Ալիևի հայտարարությունը քարոզչական հնարք է, որը նպատակ ունի նորմալացնել պատմական փաստերի կեղծումը։
Չենք զարմանա, եթե մի օր էլ լսենք, որ 874 թվականին Ադրբեջանի ժողովուրդն է կառուցել Սևանա թերակղզու առաքելական երկու եկեղեցիները, երբ անգամ գոյություն չունեին որպես ժողովուրդ, ուր մնաց որպես պետություն գոյություն ունենային»,- հայտարարել է Ավդալյանը։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այն հայտարարությանը, ըստ որի՝ 20-րդ դարասկզբին ցարական Ռուսաստանում տպագրված քարտեզներում Հայաստանի տարածքի տեղանունները ադրբեջանական ծագում ունեն։

Активисты молодёжной структуры АРФД организовали у здания правительства акцию протеста. Они выступили против последних антиармянских заявлений президента Азербайджана Ильхама Алиева и выразили недовольство реакцией официальных властей Армении.
Член Центрального правления АРФД Жора Авдалян на митинге отметил, что «поддельное мирное соглашение является примером насильственной капитуляции».
Он подчеркнул: «Для нас цели Азербайджана всегда были ясны и очевидны: не мир, а подчинение Армении азербайджанским интересам, не взаимное уважение, а оккупация, не отказ от агрессивной риторики и распространения ненависти, а продвижение собственных тезисов с помощью действующей власти».
Авдалян обвинил тех, кто поддерживает азербайджанские интересы — в числе которых Рубен Рубинян, Никол Пашинян и Ален Симонян — в содействии пропаганде о принадлежности озера Севан, «возможно, не зная, что у армянского народа есть историческая память».
Он назвал заявление Алиева «пропагандистским приёмом», направленным на нормализацию фальсификации исторических фактов.
Он добавил: «Не удивимся, если однажды услышим, что в 874 году азербайджанский народ построил две апостольские церкви на полуострове Севан, когда они даже не существовали как народ, не говоря уже о государстве».
В своих высказываниях Алиев заявил, что «нет озера Севан, есть озеро Гёйча», и что «возвращение азербайджанцев на их исторические земли на нынешней территории Армении не должно пугать армянский народ, поскольку они должны вернуться не на танках, а на автомобилях».
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в своём комментарии после заседания правительства отреагировал на заявление Алиева о том, что на царских картах начала XX века на территории Армениибыли топонимы азербайджанского происхождения.