ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին կրկին արգելել են լքել Հայաստանի տարածքը՝ 2019 թվականին հարուցված քրեական գործի շրջանակում։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հայտարարել է Հայաստանի հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը՝ նշելով, որ իշխանությունները դիմել են այդ քայլին, քանի որ նախօրեին դատարանը մերժել էր այդպիսի արգելք կիրառելու երկու միջնորդություն։
Հանրային մեղադրողները նոյեմբերի 5-ին ներկայացրել էին երկու միջնորդություն՝ Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ երկրից բացակայելու արգելք սահմանելու վերաբերյալ՝ ի հավելումն արդեն իսկ կիրառված գրավի։ Դատարանը, սակայն, մերժել էր այդ առաջարկները։
«Կանխատեսում էինք, որ նիկոլական ռեպրեսիվ ապարատը այսօր ևս մի քայլ կձեռնարկի, ինչը և տեղի ունեցավ։ Այսօր ցերեկը նախագահին հրավիրել են քննչական մարմիններից մեկի գրասենյակ և ներկայացրել մի նոր զավեշտալի մեղադրանք` զուտ որպես պատրվակ, զուտ որպես առիթ, որպեսզի այդ հիմքով արդեն նախաքննության ընթացքում արգելեն նախագահի բացակայությունը, արգելեն նրան մեկնել Հայաստանից։ Այդպիսի մեղադրանքով Սերժ Սարգսյանը այսօր ցերեկվանից նորից գտնվում է այդ ապօրինի ակնհայտ քաղաքական սանկցիայի տակ»,– ասել է ՀՀԿ փոխնախագահը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նրա խոսքով՝ հիշյալ քրեական գործը սկիզբ է առել 2019-ին, երբ նախաքննական մարմինը, ինչպես նա է ձևակերպել, սխալ թարգմանության արդյունքում որոշ ցուցմունքներ է ձեռք բերել գործարար Միքայել Բաղդասարովից։
«Հետո, երբ առերեսում են արել Սերժ Սարգսյանի և լուսահոգի Միքայել Բաղդասարովի միջև, վերջինս հրաժարվել է այդ ցուցմունքներից՝ նշելով, որ դրանք արձանագրվել են սխալ կերպով, սխալ թարգմանությամբ. գիտեք` նա ռուսերեն էր խոսում»,– նշել է Աշոտյանը՝ ընդգծելով, որ այդ դրվագը հետագայում դուրս է մնացել դատարան ուղարկված գործից։
Ըստ Աշոտյանի՝ նույն դրվագով այժմ՝ վեց տարի անց, նոր մեղադրանք է ներկայացվել, որի հիմքով սահմանափակվել է Սարգսյանի տեղաշարժման իրավունքը։
«Եթե 2019-ից հայտնի դրվագը պարունակում էր քրեական հետապնդման հիմքեր, ինչո՞ւ այն չի ներառվել 2025 թվականի գործի մեջ։ Եթե հիմք կար, ուրեմն այն թաքցրել են, իսկ եթե հիմք չկար, ապա հիմա այն արհեստականորեն են հորինել»,– ընդգծել է Աշոտյանը։
Սերժ Սարգսյանի անունը հիշատակվում է մի շարք քրեական գործերում, որոնք քննվում են երկու առանձին վարույթներում։ «Դիզելի գործը» միացվել է մեկ այլ գործին, որում առկա են նաև ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդու՝ Սեդրակ Քոչարյանի, և նախկին խոշոր գործարար Միխայիլ Բաղդասարովի անունները։ Մյուս վարույթում միավորված են Սիլվա Համբարձումյանից կաշառք ստանալու և Իսակովի պողոտայի հողերի օտարման վերաբերյալ գործերը։

In connection with a criminal case opened in 2019, former President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan has again been prohibited from leaving Armenia, reported Republican Party of Armenia Vice‑President Armen Ashotyan in a Facebook live broadcast.
He noted that the authorities resorted to this step after the court twice rejected motions for such a travel ban.
The public prosecutors on November 5 had presented two motions requesting a travel ban in addition to an already‑applied bail measure in the case against Sargsyan. However, the court rejected those motions.
Ashotyan said: “We anticipated that the repressive apparatus of the Nikol‑era would take another step, which happened today. This afternoon, the president was summoned to one of the investigative offices and presented with a new absurd accusation to prevent him from leaving Armenia. With that accusation, Sargsyan is again under this obviously illegal political sanction.”
According to Ashotyan, the case launched in 2019 began when the investigative body obtained statements from businessman Mikayel Baghdasarov due to what was described as an incorrect translation. Later, when confronted with Sargsyan, Baghdasarov withdrew those statements, saying they had been recorded incorrectly because he spoke Russian.
Ashotyan emphasised that now, six years later, a new charge is being brought on the same episode, restricting Sargsyan’s movement rights. He added: “If the widely‑known 2019 episode contained grounds for prosecution, why was it not included in the 2025 case? If there was a basis, it was hidden, and if not, then it has now been fabricated.” Sargsyan’s name is mentioned in several criminal proceedings under two separate cases. One case, known as the “diesel case”, has been merged with another involving the second president’s son, Sedrak Kocharyan, and Baghdasarov. The other case consolidates charges of receiving a bribe from Silva Hambardzumyan and disposing of land on Isakov Avenue.