Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանն ու Ռազմարդյունաբերության կոմիտեի նախագահ Արամ Ջիվանյանն ընդունել են Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարության պաշտպանական արտադրանքի վարչության (ռազմարդյունաբերության խթանման) միացյալ քարտուղար Ամիտ Սաթիջայի գլխավորած պատվիրակությանը։
Կողմերն անդրադարձել են պաշտպանական արդյունաբերության ոլորտում համագործակցելու հնարավորություններին՝ շեշտելով այն ուղղությունները, որոնք փոխադարձ ռազմավարական հետաքրքրություն են ներկայացնում։
Զուգահեռաբար քննարկվել են Հայաստանի և Հնդկաստանի ռազմարդյունաբերական ընկերությունների միջև գործնական կապերի ընդլայնման և բիզնես փոխանակումների խթանման տարբերակները։
Հանդիպման ավարտին երկու կողմերն ընդգծել են համատեղ գիտահետազոտական նախաձեռնությունների և արտադրական հնարավորությունների զարգացման նշանակությունը։
Ըստ հնդկական լրատվամիջոցների՝ Հնդկաստանը սկսել է Pinaka հրթիռային համակարգերի և հնդկական AKASH հակաօդային պաշտպանության հրթիռային համակարգերի մատակարարումը Հայաստանին։ Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը, սակայն, չի մեկնաբանում սպառազինության գնման մասին հնդկական կողմի տեղեկությունները՝ խնդրելով հիմք ընդունել նախարարության՝ միջազգային համագործակցության վերաբերյալ պաշտոնական հաղորդագրությունները և իրավասու պաշտոնյաների հայտարարությունները։
Ավելի վաղ հնդկական The Economic Times-ը գրել էր, որ Հայաստանը հրթիռներ, ռեակտիվ արկեր ե զինամթերք կգնի Հնդկաստանից, զենքի արտահանման խոշոր պայմանագիր է կնքվել՝ 240 մլն դոլարի։ Այնուհետև հայտնի դարձավ, որ Հայաստանը ռազմական կցորդ կունենա Հնդկաստանում։

7 Ноябрь 2025 - 07:00 AMT
Первый заместитель министра высокотехнологической промышленности Армении Геворг Манташян и председатель Комитета военно-промышленной промышленности Арам Дживанян приняли делегацию Министерства обороны Индии во главе с совместным секретарем по оборонному производству Амитом Сатиджей, отвечающим за продвижение военной промышленности.
Стороны обсудили возможности сотрудничества в области оборонной промышленности, выделив направления, представляющие взаимный стратегический интерес.
Также были рассмотрены пути расширения практических связей между армянскими и индийскими оборонными компаниями и стимулирования двустороннего бизнес-обмена.
По итогам встречи стороны подчеркнули значимость совместных научно-исследовательских инициатив и развития производственного потенциала.
По данным индийских СМИ, Индия начала поставки в Армению ракетных систем Pinaka и зенитных ракетных комплексов AKASH. Министерство обороны Армении не комментирует информацию индийской стороны о закупках вооружения, призывая опираться исключительно на официальные сообщения ведомства и заявления уполномоченных лиц. Ранее издание The Economic Times сообщало, что Армения заключила крупный контракт с Индией на экспорт вооружений на сумму 240 миллионов долларов, включающий ракеты, реактивные снаряды и боеприпасы. Позже стало известно, что Армения назначит военного атташе в Индии.