«Սրբազան պայքարի» առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը դատարանում, անդրադառնալով ՔԿ ղեկավարի հայտարարությանը, հայտարարել է, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի ղեկավար Արթուր Պողոսյանը պետք է պատասխան տա իր ասածի համար։
Նոյեմբերի 5-ին Արթուր Պողոսյանը ԱԺ–ում ասել է, որ գրավոր ապացույցներ կան, որ «Սրբազան պայքարի» գործով անցնող անձինք իրենք իրենց արարքը որակել են ահաբեկչություն։
«Հիմա ես պաշտոնապես ասում եմ՝ եթե իմ ձեռքով կամ այստեղ ներկա գտնվողներից որևէ մեկի ձեռքով գրված նման արտահայտություն կա արձանագրված որևէ տեղ, ես պատրաստ եմ այս դատարանի առջև առանց հետաձգելու, առանց քննության, առանց որևէ ապացույցի ծայրագույն պատիժը կրել։ Սա ասում եմ որպես մարդ, որն իր ասելիքի պատասխանատվության գիտակցությունն ունի»,– ասել է Բագրատ սրբազանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նա ընդգծել է, որ եթե Արթուր Պողոսյանը չկարողանա ապացուցել, ապա պետք է պաշտոնազրկվի, ավելին` զրպարտության համար դատապարտվի։
«Եթե մարդը, որ ուղղակիորեն առնչված է նաև այս գործի հետ, նման հայտարարություն է արել՝ իմ ձեռքով գրված ահաբեկչության պլանավորում, սա ես չեմ կարծում, որ թեթև հայտարարություն է` մանավանդ հաշվի առնելով, թե ով է արել այդ հայտարարությունը։ Ես պատրաստ եմ կրելու ծայրագույնը, բայց եթե չկա նման բան, ինքը պետք է պաշտոնազրկվի, իր կոչումից զրկվի և միևնույն ժամանակ զրպարտության համար դատապարտվի պահանջված օրենսգրքի սահմաններում»,– շարունակել է կա։
Բագրատ սրբազանը նաև հայտարարել է, որ եթե հաջորդ դատական նիստում այս հարցը չստանա հստակ պարզաբանում, ինքը հրաժարվելու է մասնակցել դատավարությանը։

7 Ноябрь 2025 - 07:01 AMT
Лидер движения «Священная борьба», архиепископ Баграт Галстанян в суде отреагировал на заявление председателя Следственного комитета Армении Артура Погосяна, отметив, что тот должен ответить за свои слова.
Напомним, 5 ноября в парламенте Погосян заявил, что имеются письменные доказательства того, что фигуранты дела «Священной борьбы» сами квалифицировали свои действия как терроризм.
«Официально заявляю: если существует хоть один документ, написанный моей рукой или рукой кого-либо из присутствующих здесь, где используется такое определение, я готов понести самое суровое наказание перед этим судом — без отсрочек, без разбирательств, без доказательств. Это говорит человек, осознающий ответственность своих слов», — сказал архиепископ, передает Sputnik Армения.
Он подчеркнул, что если Погосян не сможет это доказать, то должен быть уволен и привлечен к ответственности за клевету.
«Если человек, имеющий прямое отношение к делу, заявляет, что я планировал теракт, — это не простые слова, особенно учитывая, кто это сказал. Я готов понести любое наказание, если это правда. Но если это ложь, он должен быть отстранен, лишен звания и осужден за клевету в рамках закона», — добавил архиепископ.
Он также предупредил, что прекратит участие в процессе, если данный вопрос не получит разъяснений на следующем заседании.
«Если на следующем заседании этот вопрос не будет рассмотрен, я не намерен больше являться в суд. Хотите — доставляйте принудительно. Я также призову всех адвокатов, не только своих, но и других, отказаться от защиты. Это заявление о тяжком преступлении. В стране не должно быть места безответственным заявлениям. Он должен ответить», — подчеркнул архиепископ.
Судебное заседание было отложено, следующее назначено на 13 ноября в 14:00.
Архиепископ Баграт был арестован в ночь с 25 на 26 июня. По данным Следственного комитета, организаторы и участники движения «Священная борьба» якобы планировали совершить террористические акты и захватить власть силой.