ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը հայտնել է, որ Հայաստանի նոր Սահմանադրության տեքստը գտնվում է մշակման ակտիվ փուլում։ Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում նախարարն անդրադարձել է սպասվող հիմնական փոփոխություններին։
Նա նշել է, որ կուժեղացվեն ԱԺ լիազորությունները, կփոխվի ընտրությունների կարգը, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Սկզբունքային մակարդակում կարող եմ նկարագրել փոփոխությունները։ Դրանք կապված են իշխանության թևերի ապակենտրոնացման, զսպման ու հավասարակշռման սկզբունքների հետ։ Մենք խնդիր ունենք մի շարք ոլորտներում ուժեղացնել Ազգային ժողովի լիազորությունները։ Արդեն որոշում ունենք նաև ինչ-որ առումով փոխել ընտրությունների կարգը։ Առաջին ընտրությունների պարագայում որոշում ենք կայացրել հրաժարվել կայուն մեծամասնության սկզբունքից, այսինքն՝ կայուն մեծամասնությամբ խորհրդարան ձևավորելու սկզբունքից և դա թողնել երկրորդ ընտրություններին, եթե առաջին ընտրությունների արդյունքներով չի հաջողվում մեկ կուսակցության մեծամասնությամբ կամ կոալիցիայի միջոցով ձևավորել խորհրդարան»,- մանրամասնել է Գալյանը։
Նա նշել է, որ որոշվել է անցում կատարել երկրորդ ընտրություններին այն դեպքում, երբ առաջին փուլում չի ձևավորվում խորհրդարան՝ անկախ նրանից՝ այդ հնարավորությունը չունի առանձին կուսակցություն թե դաշինք։
Գալյանը հստակեցրել է, որ խոսքը երկրորդ փուլի մասին չէ, այլ նոր ընտրությունների:
«Երկրորդ փուլի իմաստն այն է, որ դրան մասնակցում են ամենաշատ ձայներ հավաքած ուժերը, իսկ երկրորդ ընտրության դեպքում բոլոր մասնակցելու հնարավորություն կունենան։ Կայուն մեծամասնությունն իր որոշակի դրսևորմամբ մնալու է երկրորդ ընտրություններից հետո, և այս որոշման հիմքում այն գաղափարն է, որ մենք հնարավորինս խուսափենք ընտրական գործընթացների հավերժ շրջապտույտներից»,–ասել է նա։
Խորհրդարանին լրացուցիչ լիազորություններ տրամադրելու գաղափարը, նախարարի խոսքով, ընդգրկել է նաև Կառավարության ձևավորման գործընթացում ԱԺ մշտական հանձնաժողովների ներգրավումը։ Այդ հանձնաժողովները, ըստ քննարկված տարբերակի, հնարավորություն կունենան թեկնածուին ուղղել հարցեր և ներկայացնել խորհրդատվական բնույթի եզրակացություն՝ բաց նիստում։
Նախարարը նաև ընդգծել է, որ գործող Սահմանադրությունը չի պարունակում դրույթ Ազգային ժողովի ինքնալուծարման վերաբերյալ։ Գալյանի փոխանցմամբ՝ սա ևս քննարկման առարկա է եղել, և կայացվել է որոշում՝ սահմանել նման կարգավորում։
Նրա խոսքով՝ նախատեսվում է նաև ավելացնել Ազգային ժողովի վերահսկողական գործառույթները Զինված ուժերի կիրառման հարցում։ Նախարարը հավելել է, որ մշակվում է մեխանիզմ, ըստ որի՝ ԱԺ-ն պետք է իր համաձայնությունը հայտնի, եթե որոշում կայացվի Զինված ուժերը կիրառել Հայաստանի սահմաններից դուրս։

Justice Minister Srbuhi Galyan has announced that the draft of Armenia’s new Constitution is in active development. In an interview with Public Television, she outlined major anticipated changes.
One of the central reforms will strengthen the powers of the National Assembly and revise the electoral framework. “We aim to decentralize power and enforce checks and balances. In several areas, the National Assembly’s powers will be reinforced,” she said, according to Armenpress.
Galyan revealed that the current model, which guarantees a stable majority in the first round of parliamentary elections, will be scrapped. Instead, if no majority is formed through a single party or coalition, new elections will be held. This means stable majorities will only emerge after second elections, not through vote redistribution.
She clarified that this will not be a run-off between top parties, but an entirely new election open to all participants, designed to avoid perpetual electoral deadlock.
The plan also includes expanding parliamentary authority during the government formation process. Permanent parliamentary committees would be empowered to question cabinet nominees and issue advisory conclusions during public hearings.
Galyan also noted that the current Constitution lacks provisions for the National Assembly’s self-dissolution. A new mechanism will be introduced to allow it.
Another key reform involves enhancing parliamentary oversight over the use of the Armed Forces. Under the proposed changes, the National Assembly would have to approve any decision to deploy the military outside Armenia’s borders.