ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ 2025 թվականի նոյեմբերի 5-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել առանձնապես խոշոր չափով կաշառք ստանալու հոդվածով։
Գլխավոր դատախազությունից տեղեկացրել են, որ քրեական հետապնդումը սկսվել է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետի հիմքով՝ ընդունված 2003 թվականի ապրիլի 18-ին, որն այժմ համապատասխանում է գործող օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետին, հայտնում է Factor.am-ը։
Այս գործը, որը վերաբերում է առանձնապես խոշոր չափի կաշառքին, քննվում է դեռևս 2019 թվականից։
Սերժ Սարգսյանի պաշտպան Ամրամ Մակինյանը մինչև մեղադրանքի ներկայացումը հայտարարել էր, որ այն բանից հետո, երբ Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավորները մերժել են Սարգսյանի նկատմամբ բացակայելու արգելք խափանման միջոց ընտրել, նրան կանչել են Հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ 2019 թվականից քննվող գործով:
Ավելի վաղ Հայաստանի հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը հայտնել էր, որ Սարգսյանին կրկին արգելել են լքել Հայաստանի տարածքը՝ 2019 թվականին հարուցված քրեական գործի շրջանակում։
Սերժ Սարգսյանի անունը հիշատակվում է մի շարք քրեական գործերում, որոնք քննվում են երկու առանձին վարույթներում։ «Դիզելի գործը» միացվել է մեկ այլ գործին, որում առկա են նաև ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդու՝ Սեդրակ Քոչարյանի, և նախկին խոշոր գործարար Միխայիլ Բաղդասարովի անունները։ Մյուս վարույթում միավորված են Սիլվա Համբարձումյանից կաշառք ստանալու և Իսակովի պողոտայի հողերի օտարման վերաբերյալ գործերը։

Armenia’s Prosecutor General’s Office has announced that a public criminal prosecution was launched against former President Serzh Sargsyan on November 5, 2025, under charges of accepting an exceptionally large bribe.
The case is being pursued under Article 435, Part 3, Clause 3 of Armenia’s current Criminal Code, corresponding to the former Article 311, Part 4, Clause 2, from the 2003 edition of the code, according to Factor.am .
The investigation into this high-profile corruption case began in 2019 and remains ongoing.
Before the charges were officially filed, Sargsyan’s lawyer Amram Makinyan stated that after the Anti-Corruption Court denied imposing a travel ban on the former president, he was summoned to the Anti-Corruption Committee for questioning under the same long-standing case.
Earlier, Republican Party Vice President Armen Ashotyan had said that Sargsyan was once again barred from leaving Armenia due to this 2019 criminal case.
Sargsyan’s name is mentioned in multiple ongoing criminal proceedings, grouped into two main cases. One concerns the so-called “diesel case,” now merged with another investigation involving Sedrak Kocharyan (son of ex-president Robert Kocharyan) and businessman Mikhail Baghdasarov. The second involves alleged bribes from Silva Hambardzumyan and the sale of land along Isakov Avenue.