ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ 2025 թվականի նոյեմբերի 5-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել առանձնապես խոշոր չափով կաշառք ստանալու հոդվածով։
Գլխավոր դատախազությունից տեղեկացրել են, որ քրեական հետապնդումը սկսվել է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետի հիմքով՝ ընդունված 2003 թվականի ապրիլի 18-ին, որն այժմ համապատասխանում է գործող օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետին, հայտնում է Factor.am-ը։
Այս գործը, որը վերաբերում է առանձնապես խոշոր չափի կաշառքին, քննվում է դեռևս 2019 թվականից։
Սերժ Սարգսյանի պաշտպան Ամրամ Մակինյանը մինչև մեղադրանքի ներկայացումը հայտարարել էր, որ այն բանից հետո, երբ Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավորները մերժել են Սարգսյանի նկատմամբ բացակայելու արգելք խափանման միջոց ընտրել, նրան կանչել են Հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ 2019 թվականից քննվող գործով:
Ավելի վաղ Հայաստանի հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը հայտնել էր, որ Սարգսյանին կրկին արգելել են լքել Հայաստանի տարածքը՝ 2019 թվականին հարուցված քրեական գործի շրջանակում։
Սերժ Սարգսյանի անունը հիշատակվում է մի շարք քրեական գործերում, որոնք քննվում են երկու առանձին վարույթներում։ «Դիզելի գործը» միացվել է մեկ այլ գործին, որում առկա են նաև ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդու՝ Սեդրակ Քոչարյանի, և նախկին խոշոր գործարար Միխայիլ Բաղդասարովի անունները։ Մյուս վարույթում միավորված են Սիլվա Համբարձումյանից կաշառք ստանալու և Իսակովի պողոտայի հողերի օտարման վերաբերյալ գործերը։

5 ноября 2025 года в отношении третьего президента Армении Сержа Саргсяна возбуждено уголовное дело по обвинению в получении взятки в особо крупном размере.
Как сообщает Генеральная прокуратура, уголовное преследование начато на основании статьи 435, часть 3, пункт 3 нового Уголовного кодекса Армении, что соответствует старой статье 311, часть 4, пункт 2 Уголовного кодекса 2003 года, передаёт http://Factor.am .
Речь идёт о деле, которое расследуется с 2019 года и связано с получением взятки в особо крупном размере.
До предъявления обвинения адвокат Сержа Саргсяна Амрам Макинян сообщил, что после того, как Антикоррупционный суд отказал в ходатайстве о запрете на выезд, Саргсян был вызван в Антикоррупционный комитет по делу, которое расследуется с 2019 года.
Ранее вице-президент Республиканской партии Армен Ашотян заявил, что Саргсяну вновь запретили покидать территорию Армении в рамках всё того же уголовного дела.
Имя Сержа Саргсяна упоминается в нескольких уголовных делах, объединённых в два основных производства. Так называемое «дело о дизеле» объединено с другим расследованием, фигурантами которого являются Седрак Кочарян (сын второго президента Роберта Кочаряна) и предприниматель Михаил Багдасаров. Другое производство касается получения взятки от Сильвы Амбарцумян и продажи земель вдоль проспекта Исакова.