ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը «Իմնեմնիմի» փոդքասթի շրջանակում խոսել է 2020-ի պատերազմի հիմնական պատճառների մասին՝ նշելով, որ այն կարելի էր կանխել։
Նա 3 հիմնական պատճառ է առանձնացրել։
Առաջին պատճառը բանակցային գործընթացից խուսափելն էր և ընդհանրապես հրաժարվելը։ Նրա խոսքով՝ բանակցող կողմը ներկայացրել է անհասկանալի տարբերակ, ինչի հետևանքով բանակցությունները դադարեցվել են։
Երրորդ նախագահը նշել է, որ, իրկարծիքով, երկրի ներկա ղեկավարը սկզբնական շրջանում պարզապես չի կարողացել լիարժեք տիրապետել բանակցային գործընթացին, քանի որ միայն փաստաթղթեր ընթերցելով դժվար էր հասկանալ, թե այդ փաստաթղթերն ուր են տանում կողմերին։
Երկրորդ պատճառը, ըստ Սարգսյանի, այն էր, որ տեղի ունեցան քայլեր, որոնք հնարավորություն տվեցին Ադրբեջանին հիմնավորել իր ռազմական նախաձեռնությունը՝ պատերազմ սկսելը։
«Երրորդ պատճառն այն էր, որ ադրբեջանական և թուրքական հետախուզությունները շատ լավ տիրապետում էին մեր բանակում տիրող իրավիճակին և տեսնում էին, որ մեր բանակի մարտունակությունը բավականին ընկել էր»,- ասել է Սարգսյանը։
Ինչ վերաբերում է 44-օրյա պատերազմի ցավալի ելքին, ՀՀ երրորդ նախագահի խոսքով՝ մինչև 2018թ․ նման ելքը միանշանակ կանխատեսելի չէր։ Արդեն 2018թ․ երկրորդ կեսին և 2019թ․ սկսեց խնդիրներ տեսնել ՀՀ զինված ուժերում, իսկ արդեն 2020թ․ իր անհանգստությունները հաստատվում էին։
Նա հիշեցրել է, որ 2020թ․ օգոստոսին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել էր՝ ռազմական գործողությունները շատ են մոտեցել։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մի շարք գրառումներով արձագանքել է երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարություններին, այդ թվում՝ բանակցային գործընթացի մասին՝ խոստանալով մինչև տարեվերջ հրապարակել փաստաթղթերը։
«Հեչ չնեղվես․ բանակցային պատմության առանցքային թղթերը (ներառյալ 2019) դասավորել եմ, հիմա սքան ենք անում ու մինչեւ տարվա վերջ հրապարակելու եմ։ Արանքներում դնելու եմ նաև մի քանի հրապարակային թղթեր։
Նաև քո գրած մի նամակ եմ մեջը դնելու, որ չմտածես առ եմ համարում։ Որ զարթնես, ՏՊԼ–ին ու ՔՌ–ին էլ խաբար արա»,–գրել է նա։
Փաշինյանը նաև ասել է, որ Սարգսյանի այն պնդումը, թե ներկայիս իշխանությունները կազմաքանդել են բանակը, չի համապատասխանում իրականությանը՝ վկայակոչելով հենց Սարգսյանի նախկին հայտարարությունները։
«ՍՍ–ն փորձել է տպավորություն ստեղծել, թե 2018–2020 թվականների ընթացքում մենք բանակը կազմաքանդել ենք։ Հիմա մի մեջբերում ՍՍ–ի հայտարարությունից, որ նա արել է 2018թ․ ապրիլի 17–ին ԱԺ ամբիոնից, որպես վարչապետի թեկնածու, նախորդիվ խոսելով այն մասին, որ Ադրբեջանը մեծ հավանականությամբ փորձելու է պատերազմով լուծել ԼՂ հարցը։
Մեջբերում ՍՍ–ի 2018թ․ ապրիլի 17–ի խոսքից․ «Հաջորդ դասն այն է, որ մենք շատ երկար ժամանակ պետք է ամենամեծ ուշադրությունը դարձնենք մեր զինված ուժերի բարեփոխմանը, նոր սպառազինությունների ձեռքբերմանը, սեփական սպառազինություններ արտադրելուն և որ ամենակարևորն է՝ հայկական զինվորի ու սպայի ոգին միշտ բարձր պահելու, առօրյայում նրա կենցաղային խնդիրները լուծելու և ապագայի նկատմամբ որևէ իրադարձության պայմաններում նրանց վստահությունը ամրապնդելուն»։
Բա եթե 2020–ից հետո բանակի մասին ասածներիդ թեկուզ մի փոքր մասը ճիշտ էր, դու 2018–ին ուրիշ բան պիտի ասեիր։ Պիտի ասեիր, «մենք շատ երկար ժամանակ ամենամեծ ուշադրությունն ենք դարձրել մեր զինված ուժերի բարեփոխմանը, նոր սպառազինությունների ձեռքբերմանը, սեփական սպառազինություններ արտադրելուն և որ ամենակարևորն է՝ հայկական զինվորի ու սպայի ոգին միշտ բարձր պահելու, առօրյայում նրա կենցաղային խնդիրները լուծելու և ապագայի նկատմամբ որևէ իրադարձության պայմաններում նրանց վստահությունը ամրապնդելուն»։
Բա ինչու՞ էդպես չես ասել, որովհետեւ իմացել ես, որ բանակի փոխարեն բաքից շլանգով բենզին ու սալյարկա քաշելու համակարգ ունես 2018 թվականի դրությամբ եւ ոչ թե բանակ։

Former President Serzh Sargsyan discussed the main causes of the 2020 war during an interview on the “Imnemnimi” podcast, asserting that the conflict could have been avoided.
He identified three primary reasons.
The first cause, according to Sargsyan, was the complete abandonment of the negotiation process. He claimed that the Armenian negotiating side had proposed an unclear version, resulting in talks being suspended.
Sargsyan noted that, in his view, the current leader initially failed to fully grasp the negotiation dynamics, as understanding the trajectory of those talks required more than simply reading documents.
The second cause, Sargsyan said, was that certain actions enabled Azerbaijan to justify launching a military offensive and starting the war.
“The third reason was that Azerbaijani and Turkish intelligence had a clear picture of the state of our army and saw that its combat readiness had significantly declined,” said Sargsyan.
As for the war's painful outcome, Sargsyan stated that until 2018, such a result was not inevitable. He began noticing issues within the Armenian Armed Forces in the second half of 2018 and throughout 2019, with his concerns confirmed by 2020.
He recalled warning in an August 2020 press conference that military action was drawing near.
Prime Minister Nikol Pashinyan responded to Sargsyan’s comments through several social media posts, including on the negotiation process, promising to publish the documents by year-end.
“Don’t worry. I’ve organized the key documents of the negotiation history (including from 2019). We’re scanning them and will publish by year-end. I’ll also include a few public documents, plus one letter from you, so you don’t think I’m withholding anything. When you wake up, inform LTP and RK too,” he wrote.
Pashinyan also dismissed Sargsyan’s claim that the current government undermined the army, citing Sargsyan’s own past statements.
“S.S. tried to create the impression that between 2018–2020, we dismantled the army. Here’s a quote from S.S. on April 17, 2018, in Parliament as a prime ministerial nominee, speaking about Azerbaijan likely trying to solve the Nagorno-Karabakh issue by war:
‘The next lesson is that for a long time, we must prioritize reforming our armed forces, acquiring new weaponry, producing our own arms, and, most importantly, keeping the spirit of the Armenian soldier and officer high, addressing their daily issues, and strengthening their confidence in the future under any circumstances.’
If even a fraction of what you now say about the army post-2020 were true, then you should’ve said something else in 2018. You should have said, ‘we have long focused on reforming our armed forces, acquiring new weaponry, producing arms locally, and, most importantly, uplifting the morale of the Armenian soldier and officer…’
So why didn’t you say that? Because you knew that by 2018, your system had more fuel siphoning through hoses from tanks than actual army reform.