ԵՄ մոտ 5 միլիոն եվրո աջակցությամբ ՀՀ–ում մեկնարկել է նոր ծրագիր, որը նպատակ ունի զարգացնել Ներքին գործերի նախարարության՝ ոստիկանության և Փրկարար ծառայության մասնագիտական կարողությունները և ինստիտուցիոնալ ներուժը։
Նոյեմբերի 7-ին տեղի է ունեցել «Հաշվետու, արդյունավետ և գենդերազգայուն ինստիտուցիոնալ կառուցակարգեր ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանությունում և փրկարար ծառայությունում» ծրագրի բացման արարողությունը, որին մասնակցում էր ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը, հայտնում է ՆԳՆ–ն։
Մասնակցում էին նաև Եվրոպական Միության, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի, ԵԱՀԿ-ի, ՆԳ նախարարության և այլ գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ։ Արփինե Սարգսյանը կարևորել է այն հանգամանքը, որ Ծրագիրը ներառում է ոչ միայն ոստիկանության բարեփոխումների շարունակականությունը, այլ նաև Փրկարար ծառայության և աղետների ռիսկի կառավարման ոլորտների զարգացումը՝ ապահովելով դրանց համաչափ ընդգրկումը։
Կարևորվել է նաև Փրկարար ծառայության կարիքների համար հատուկ տեխնիկայի ձեռքբերումը, աղետներին առաջինը արձագանքողների ինստիտուտի հիմնադրումն ու շարունակական զարգացումը՝ ապահովելով նրանց անհրաժեշտ վերապատրաստումները, իրական ժամանակում աղետների ռիսկի կանխատեսման և կառավարման 3D մոդելավորմամբ ԵՄ-ում կիրառվող գործիքի ներդրում։
Արփինե Սարգսյանն ընդգծել է, որ կառավարությունը վճռական է շարունակելու բարեփոխումներն ինչպես ինստիտուցիոնալ և գործառնական, այնպես էլ կարողությունների զարգացման ու հմտությունների կատարելագործման ուղղությամբ։
«Ուզում եմ վերահաստատել ՀՀ կառավարության հանձնառությունը` շարունակելու Ներքին գործերի նախարարության համակարգի բարեփոխումները, թե՛ ինստիտուցիոնալ, թե՛ գործնական և թե՛ նաև կարողությունների զարգացման, հմտությունների կատարելագործման ուղղությամբ, որովհետև մենք հեռու ենք այն մտքից, որ որևէ ինստիտուտի ներդրումն արդեն իսկ բավարար է, որպեսզի մենք արձանագրենք, որ այս կամ այն բարեփոխումն իրականացվել է․ հակառակը, սա մի նոր գործընթացի մեկնակետ կարելի է դիտարկել»,- նշել է ՆԳ նախարարը։

При финансовой поддержке Европейского союза в размере около 5 миллионов евро, в Армении стартовала новая программа, цель которой — укрепить Министерство внутренних дел, включая полицию и спасательную службу, как в профессиональном, так и в институциональном плане.
7 ноября состоялась церемония открытия программы под названием «Подотчетные, эффективные и гендерно-чувствительные институциональные структуры в полиции и спасательной службе МВД Армении», сообщает министерство. В мероприятии приняла участие министр внутренних дел Арпине Саргсян.
Присутствовали также представители ЕС, ПРООН, ОБСЕ, Министерства внутренних дел и других ведомств. Арпине Саргсян подчеркнула, что программа охватывает не только продолжение реформ полиции, но и развитие службы спасения и системы управления рисками бедствий, обеспечивая сбалансированный подход.
Программа предусматривает закупку специализированной техники для нужд спасслужбы, создание и развитие института первых реагирующих, а также внедрение инструмента 3D-моделирования для прогнозирования и управления рисками в реальном времени, применяемого в ЕС.
Министр подчеркнула, что правительство твёрдо настроено продолжать реформы не только на институциональном и операционном уровнях, но и в области развития компетенций и профессиональных навыков.
«Хочу подтвердить приверженность правительства Армении продолжать реформы в системе Министерства внутренних дел как на институциональном, так и на практическом и кадровом уровне. Мы далеки от мысли, что само внедрение какой-либо структуры означает завершение реформ. Напротив, это можно рассматривать как отправную точку нового процесса», — заявила Саргсян.