ԵՄ մոտ 5 միլիոն եվրո աջակցությամբ ՀՀ–ում մեկնարկել է նոր ծրագիր, որը նպատակ ունի զարգացնել Ներքին գործերի նախարարության՝ ոստիկանության և Փրկարար ծառայության մասնագիտական կարողությունները և ինստիտուցիոնալ ներուժը։
Նոյեմբերի 7-ին տեղի է ունեցել «Հաշվետու, արդյունավետ և գենդերազգայուն ինստիտուցիոնալ կառուցակարգեր ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանությունում և փրկարար ծառայությունում» ծրագրի բացման արարողությունը, որին մասնակցում էր ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը, հայտնում է ՆԳՆ–ն։
Մասնակցում էին նաև Եվրոպական Միության, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի, ԵԱՀԿ-ի, ՆԳ նախարարության և այլ գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ։ Արփինե Սարգսյանը կարևորել է այն հանգամանքը, որ Ծրագիրը ներառում է ոչ միայն ոստիկանության բարեփոխումների շարունակականությունը, այլ նաև Փրկարար ծառայության և աղետների ռիսկի կառավարման ոլորտների զարգացումը՝ ապահովելով դրանց համաչափ ընդգրկումը։
Կարևորվել է նաև Փրկարար ծառայության կարիքների համար հատուկ տեխնիկայի ձեռքբերումը, աղետներին առաջինը արձագանքողների ինստիտուտի հիմնադրումն ու շարունակական զարգացումը՝ ապահովելով նրանց անհրաժեշտ վերապատրաստումները, իրական ժամանակում աղետների ռիսկի կանխատեսման և կառավարման 3D մոդելավորմամբ ԵՄ-ում կիրառվող գործիքի ներդրում։
Արփինե Սարգսյանն ընդգծել է, որ կառավարությունը վճռական է շարունակելու բարեփոխումներն ինչպես ինստիտուցիոնալ և գործառնական, այնպես էլ կարողությունների զարգացման ու հմտությունների կատարելագործման ուղղությամբ։
«Ուզում եմ վերահաստատել ՀՀ կառավարության հանձնառությունը` շարունակելու Ներքին գործերի նախարարության համակարգի բարեփոխումները, թե՛ ինստիտուցիոնալ, թե՛ գործնական և թե՛ նաև կարողությունների զարգացման, հմտությունների կատարելագործման ուղղությամբ, որովհետև մենք հեռու ենք այն մտքից, որ որևէ ինստիտուտի ներդրումն արդեն իսկ բավարար է, որպեսզի մենք արձանագրենք, որ այս կամ այն բարեփոխումն իրականացվել է․ հակառակը, սա մի նոր գործընթացի մեկնակետ կարելի է դիտարկել»,- նշել է ՆԳ նախարարը։

A new initiative backed by nearly €5 million in EU support has been launched in Armenia to enhance the Ministry of Internal Affairs, including its police and rescue services, both professionally and institutionally.
On November 7, the launch event for the program titled “Accountable, Efficient, and Gender-Sensitive Institutional Frameworks in Armenia’s Police and Rescue Service” was held, attended by Interior Minister Arpine Sargsyan, according to the Ministry.
Representatives from the European Union, UNDP, OSCE, and various Armenian state bodies also participated. Sargsyan highlighted that the program not only continues police reforms but also develops rescue services and disaster risk management, ensuring a balanced approach across all sectors.
Key components include acquiring specialized equipment for rescue needs, developing and training first responders, and introducing an EU-modeled real-time 3D disaster risk prediction and management system.
Sargsyan emphasized the government's commitment to ongoing reform at both the institutional and operational levels, including skills and capacity development.
“I want to reaffirm the government’s commitment to continue reforming the Ministry of Internal Affairs, on an institutional, operational, and human capacity level, because we are far from assuming that merely introducing any institution means the reform is done. On the contrary, this should be seen as the starting point of a new process,” said the Minister.