ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն «Իմնեմնիմի» փոդքասթի ժամանակ հայտարարել է, որ 2018–ին իր հրաժարականից առաջ որևէ երկրի ղեկավարի չի զանգահարել, սակայն հրաժարականից հետո 3 անգամ հեռախոսազանգ է ստացել ՌԴ նախագահից։
«Ամսի 17-ին վարչապետ ընտրվելու կապակցությամբ Ռուսաստանի նախագահը զանգահարեց, շնորհավորեց: Մինչև հրաժարականս որևէ նշանակալի անձի հետ հեռախոսազրույց չեմ ունեցել»,- ասել է նա։
Հրաժարականից հետո Վլադիմիր Պուտինից ստացած երեք հեռախոսազանգերի բովանդակության մասին նա չի ցանկացել խոսել։
«Բովանդակության մասին հիմա ձեռնպահ կմնամ խոսել, բայց կգա ժամանակը, որ բովանդակության մասին էլ կխոսեմ»,-ասել է նա։
«Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակները մի հատված են հրապարակել Սերժ Սարգսյանի 2023 թվականի ելույթից՝ «Քաղաքացիական կրթության դպրոցում» հանդիպման ընթացքում, որտեղ ՀՀ երրորդ նախագահը, ի պատասխան Ադրբեջանի հարցերով փորձագետ Անժելա Էլիբեգովայի հարցի, անդրադարձել է 2018-ի իրադարձությունների համատեքստում Ռուսաստանի դիրքորոշմանը, գրում է Aysor.am-ը։
«Համարում եմ, որ Ռուսաստանը ձեռնպահ է մնացել մեզ պաշտպանելուց։ Թե ինչո՞ւ. դա տարբեր պատճառներ կարող է ունենալ՝ հաշվի առնելով, օրինակ, Ուկրաինայի փորձը, երբ փորձեցին պաշտպանել Մայդանի ժամանակ, բայց չստացվեց։ Տարբեր պատճառներ կարող են լինել։
Ես երբեք չեմ խուսափել և միշտ ասել եմ ու շարունակելու եմ ասել՝ ես Ղարաբաղով եկել եմ, Ղարաբաղով էլ կգնամ։ Ինձ համար իշխանությունն ավելի կարևոր չէ, քան մեր ազգային շահերը»,–ասել է նա։
Վերադառնալով Ռուսաստանի վարքագծին՝ Սարգսյանը նշել է, որ այդ ժամանակահատվածում Մոսկվան ցուցաբերել է որոշակի անտարբերություն։
«Եվ քանի որ ՌԴ մի փոքր անտարբեր էր, ապա ռուսական ազդեցության կառույցները հիմնականում եկել էին հրապարակ, և մեր հարցին՝ դուք ի՞նչ ունեք հրապարակում, նրանք ասում էին՝ մեր նպատակն է, որ այս շարժումը չվերածվի հակառուսական շարժման։ Իսկ արևմտյան կառույցները դա ընկալել են որպես ռուսների կողմից կազմակերպվող օպերացիա, և իրենք են ակտիվացվել՝ շահելով այդ պայքարը»,–ասել է երրորդ նախագահը։
Ըստ Սարգսյանի, ՌԴ դիրքորոշման պատճառներից մեկն այն էր, որ նրանք վստահ էին՝ իշխանությունը կանցնի Կարեն Կարապետյանին։
«Հարց կարող է առաջանալ՝ ինչու՞ էր ՌԴ ձեռնպահ մնում. որովհետև նրանք համարում էին, որ բոլոր պարագաներում, նույնիսկ ժողովրդական ընդվզման պարագայում, եթե ես թողնեմ պաշտոնը, ապա այդ պաշտոնին լինելու է ռուսամետ գործիչ՝ ի դեմս վարչապետ Կարեն Կարապետյանի, և դա մեծ ողբերգություն չէ։ Ողբերգություն կլինի, եթե Հայաստանում հակառուսական մեծ տրամադրություններ առաջանան»,-ասել է Սարգսյանը։

“On April 17, Putin called to congratulate me on being elected prime minister. I didn’t have phone conversations with any prominent figure before my resignation,” Sargsyan said during the Imnemnimi podcast.
As for the post-resignation calls from Putin, Sargsyan stated, “I’ll hold back on revealing the content for now, but the time will come to speak about it.”
Podcast hosts also shared footage from Sargsyan’s 2023 talk at the “School of Civic Education,” where he addressed Russia’s stance during Armenia’s 2018 political upheaval, in response to a question by Azerbaijani-affairs expert Angela Elibegova.
“I believe Russia chose not to defend us. Why? There could be many reasons, look at what happened in Ukraine. They tried to intervene during the Maidan, and it didn’t work,” Sargsyan explained.
“I’ve never shied away from saying, and will keep saying, I came to power through Karabakh, and I’ll leave through Karabakh. Power is not more important than national interests,” he added.
Regarding Russia’s behavior in 2018, Sargsyan said Moscow showed a degree of indifference at the time.
“Because of this, many Russian-influenced groups appeared in the square. When we asked what they were doing there, they replied that their goal was to prevent the movement from becoming anti-Russian. But Western actors perceived this as a Russian-organized operation, which spurred their own activity, and they ended up gaining influence in that struggle,” he said.
According to Sargsyan, Moscow assumed that power would transfer to Karen Karapetyan, not the opposition.
“You might ask why Russia stayed neutral. It’s because they thought that even if I stepped down amid public protest, power would go to a pro-Russian figure—Karen Karapetyan—and that wouldn’t be a tragedy. The real danger, they believed, would be a rise in anti-Russian sentiment in Armenia,” Sargsyan said.