Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ սահմանների հստակեցման գործընթացի արդյունքում Հայաստանը պետք է վերադարձնի Արծվաշենն ու մյուս տարածքները։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Սահմանազատման արդյունքում մենք պետք է վերադարձնենք Արծվաշենը և ՀՀ մյուս օկուպացված ինքնիշխան տարածքները»,-գրել է նա։
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայության վարչության ղեկավար Այհան Հաջիզադեն հայտարարել է, որ Ադրբեջանին «4 անկլավի վերադարձի հարցը միշտ ուշադրության կենտրոնում է»։ Նա հավելել է, որ խոսքը «Ղազախի շրջանի 3 և Նախիջևանի Քյարքի գյուղի մասին է»:
Ավելի վաղ՝ օգոստոսի 28–ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ Հայաստանի որևէ կառավարություն չի կարող հրաժարվել էքսկլավ, անկլավների թեմայից, քանի որ հայկական կողմն ունի Արծվաշեն։

8 Ноябрь 2025 - 09:59 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян написал на своей странице в Facebook, что в результате делимитации границ Армения должна вернуть Арцвашен и другие суверенные территории, находящиеся под оккупацией.
«В результате делимитации мы должны вернуть Арцвашен и другие оккупированные суверенные территории Республики Армения», — подчеркнул он.
Ранее представитель МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде заявил, что вопрос «возврата четырёх анклавов» остаётся для Баку приоритетным. Речь, по его словам, идёт о трёх сёлах в Газахском районе и деревне Кярки в Нахичевани.
28 августа Пашинян также заявлял, что ни одно армянское правительство не может отказаться от темы анклавов, поскольку армянская сторона претендует на Арцвашен.