Աամերիկացի հայտնի հեռուստահաղորդավար Թաքեր Կարլսոնը «Տաշիր գրուպ» հոլդինգի ղեկավարի տեղակալ, Սամվել Կարապետյանի եղբորորդի Նարեկ Կարապետյանի հետ խոսել է Հայ առաքելական եկեղեցու դեմ իրականացվող հակաեկեղեցական արշավի, հոգևորականների դեմ շարունակվող հետապնդումների, գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանի ազատազրկման և այլ հարցերի շուրջ։
Զրույցի սկզբում Կարլսոնը խնդրել է Կարապետյանին ներկայացնել համառոտ տեղեկություն Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ։ Կարապետյանը պատմական ակնարկ է արել՝ ընդգծելով, որ հայ ժողովրդին դարեր շարունակ միասնական է պահել եկեղեցին, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Հայաստանն այսօր ունի վարչապետ, որ թվում է, թե մտադրված է քանդել քրիստոնեությունը կամ եկեղեցին»,– հարց է ուղղել Կարլսոնը։
Կարապետյանը նշել է, որ հակաեկեղեցական հռետորաբանությունն ու գործողությունները սկսվել են ամիսներ առաջ, ուղղված լինելով նաև Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի և այլ բարձրագույն հոգևորականների դեմ։
Կարլսոնը ցնցված էր այն տեղեկությունից, որ Հայաստանում այս պահին կալանավորված արքեպիսկոպոսներ կան։
«Հանրությունը ցնցված էր, շատերն էին ցանկանում խոսել, բայց չէին կարող դա անել»,– ասել է Կարապետյանը։
Նա բացատրել է, որ ՀՀ վարչապետը դիրքավորվում էր որպես ժողովրդավար առաջնորդ, սակայն աստիճանաբար տեսնում ենք, թե ինչպես նրա գործելաոճն ավելի ու ավելի նման դառնում բռնատիրական ռեժիմի։ Պատճառն այն է, որ Փաշինյանի վարկանիշը գնալով նվազում է։ Այս հանգամանքներում գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանը լրատվամիջոցներից մեկին 37 վայրկյան տևողությամբ հարցազրույց է տալիս, որում պաշտպանում է Հայոց եկեղեցին։ Դրանից հետո Փաշինյանը ֆեյսբուքյան էջում գրառում է կատարում, ԱԺ-ում ելույթ է ունենում, որից րոպեներ անց Սամվել Կարապետյանի տուն են գալիս իրավապահները։
«Նրանք հոդված էին փնտրում, որով կարող էին գործ հարուցել։ Հիշում եմ, որ քննիչներից մեկը ներս մտավ ու ասաց՝ ես գտել եմ հոդվածը, մյուս քննիչն ասաց՝ չէ, դա չի աշխատի»,- պատմել է Կարապետյանը։
Նա նաև հավելել է, որ իշխանություններն ցանկանում են խլել նրա հայաստանյան բիզնեսները, բայց Սամվել Կարապետյանը շարունակում է պաշտպանել իր եկեղեցին ու հավատքը։
«Նա կարող է ազատ լինել, կարող է իր բիզնեսների հետ լինել, բայց նա դա չի անում իր հավատքի համար, որովհետև եկեղեցին ու հավատքը կարևոր են»,– ընդգծել է Նարեկ Կարապետյանը։
Թաքեր Կարլսոնը նշել է, որ պատմածը միաժամանակ ոգեշնչող է և մտահոգիչ՝ իր երախտագիտությունը հայտնելով պայքարի համար և շեշտելով, որ այս ամենը ոչ միայն Հայաստանի, այլ քրիստոնեության համար է։

8 Ноябрь 2025 - 10:04 AMT
Известный американский тележурналист Такер Карлсон в интервью с Нареком Карапетяном, заместителем главы холдинга «Ташир Групп» и племянником предпринимателя Самвела Карпетяна, обсудил антирелигиозную кампанию в Армении, преследование духовенства и арест мецената.
В начале беседы Карлсон попросил рассказать о Геноциде армян в Османской империи. Карапетян дал историческую справку, подчеркнув, что армянский народ веками объединяла Церковь.
«Сегодня в Армении премьер-министр, который, похоже, намерен разрушить христианство или Церковь», — сказал Карлсон.
Карапетян отметил, что антирелигиозная риторика и действия начались несколько месяцев назад и направлены в том числе против Католикоса всех армян и других высокопоставленных священнослужителей.
Карлсон был потрясён, узнав, что в Армении арестованы архиепископы.
«Общество в шоке. Многие хотели высказаться, но не могли себе этого позволить», — сказал Карапетян.
Он добавил, что премьер-министр Никол Пашинян сначала позиционировал себя как демократ, но его стиль управления всё больше напоминает авторитарный режим. Причина, по его словам, в падении рейтинга Пашиняна.
Карапетян рассказал, что после 37-секундного интервью Самвела Карапетяна, в котором он поддержал Армянскую церковь, Пашинян выступил в Facebook и в парламенте, а спустя считаные минуты в дом Карапетяна пришли силовики.
«Они искали статью, по которой можно было бы возбудить дело. Один следователь сказал: “Я нашёл статью”, другой ответил: “Нет, это не сработает”», — сказал Нарек Карапетян.
Он также добавил, что власти пытаются забрать армянский бизнес Самвела Карапетяна, но тот остаётся верен своей вере и Церкви.
«Он мог бы быть на свободе, заниматься бизнесом, но он не сдаётся, потому что вера и Церковь для него важнее», — отметил Нарек Карпетян.
Карлсон назвал рассказ вдохновляющим и тревожным одновременно, выразив благодарность за борьбу и подчеркнув, что это касается не только Армении, но и всего христианства.
Ранее премьер Никол Пашинян на пресс-конференции заявил, что «освобождение Католикосата» произойдёт так же, как «в 2018 году Армения была освобождена от Сержа Саргсяна».