ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «5-րդ ալիքին»ն տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ, իր տպավորությամբ, «Հայաստանի կողմից ամեն ինչ արվել է, որ ռուս խաղաղապահները հեռանան Արցախից»։
Ըստ նրա՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից Պրահայում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելուց հետո ՌԴ–ին այլ բան չէր մնում, քան հեռանալը։
«Նոյեմբերի 9–ի փաստաթղթի տակ կար ՌԴ նախագահի ստորագրությունը՝ նա պարզապես վկա չէր, ստորագրել էր, պատասխանատվություն էր ստանձնել անվտանգության համար և տեղակայել խաղաղապահ ուժեր։ Հայաստանը միակողմանի հրաժարվեց այդ պրոցեսին մասնակից լինելուց։ Ի՞նչ է ասել ՀՀ–ն Պրահայում` «Ճանաչում եմ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականություն` ներառյալ Արցախը։
Դրանից հետո ՌԴ–ն ի՞նչ դերում է հայտնվում Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում։ Միջնորդական դերակատարությունն այդ հայտարարությամբ Հայաստանը զրոյացրել է»,– ասել է Քոչարյանը։
Արցախի վերջնական կորուստը, ըստ նրա, ուղղակի հետևանք է Պրահայում ընդունած հայտարարության։
«Ղարաբաղի կորուստն ուղղակի հետևանք է Պրահայում ստորագրած հայտարարության, ո՞ւր է Մակրոնը, ո՞ւր է Շառլ Միշելը, ո՞վ է նրանց տեղը հիմա հիշում»,- ասել է նա։
Քոչարյանն անդրադարձել է նաև Վաշինգտոնում ՀՀ և Ադրբեջանի միջև ստորագրված փաստաթղթերին։ Ըստ նրա՝ առավել արդյունավետ կլիներ, եթե խաղաղության պայմանագրի երաշխավորներ դառնային միաժամանակ Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն և Չինաստանը։
«Միշտ հնարավոր է քննարկել ու այնպիսի առաջարկներ տալ, որոնք ոչ թե ժխտում են այն, ինչ արված է, այլ համալրում ու լրացնում են։ Դու կոպլեմենտար տարբերակ ես առաջարկում, մենք սա 10 տարի արել ենք ու լավ հարաբերություններ ենք ունեցել ՌԴ, ԱՄՆ-ի ու Եվրոպայի հետ։ Երբ հարցնում էին, թե ինչպես ենք անում, ասում էի՝ ամեն մեկը մի ցավոտ «մազոլ» ունի, չենք տրորում դրանք։ Փորձում ենք մեր հարաբերությունները կառուցել այն դաշտում, որտեղ այս երկրներն ունեն ընդհանուր շահեր»,-ասել է երկրորդ նախագահը։
Պրահայի հայտարարությամբ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հաստատել են իրենց հանձնառությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և 1991թ. Ալմաթիի հռչակագրին, որոնց միջոցով երկու կողմերն էլ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը: Նրանք հաստատել են, որ դա հիմք կհանդիսանա սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների աշխատանքների համար:

10 Ноябрь 2025 - 07:46 AMT
Второй президент Армении Роберт Кочарян утверждает, что армянские власти сознательно способствовали уходу российских миротворцев из Нагорного Карабаха, признав территориальную целостность Азербайджана в Праге.
В интервью телеканалу «5-й канал» Кочарян отметил: «На мой взгляд, со стороны Армении было сделано всё, чтобы российские миротворцы ушли из Арцаха».
Он напомнил, что премьер-министр Никол Пашинян в Праге признал территориальную целостность Азербайджана, включая Нагорный Карабах, что, по его словам, оставило России единственный выход — уйти.
«Под документом от 9 ноября стоит подпись президента РФ. Он был не просто свидетелем. Он подписал его, взяв на себя ответственность за безопасность и разместив миротворцев. Армения в одностороннем порядке отказалась участвовать в этом процессе. Что заявила Армения в Праге? «Признаю территориальную целостность Азербайджана, включая Арцах».
После этого какое место могла занимать Россия в отношениях с Баку? Этой фразой Армения свела к нолю посредническую роль России», — подчеркнул Кочарян.
Он добавил, что окончательная потеря Карабаха — это прямое следствие принятого в Праге заявления.
«Потеря Карабаха — это прямое последствие подписанного в Праге заявления. Где теперь Макрон? Где Шарль Мишель? Кто о них сейчас вообще вспоминает?» — задался вопросом бывший президент.
Кочарян также прокомментировал документы, подписанные между Арменией и Азербайджаном в Вашингтоне. По его мнению, мирное соглашение было бы куда эффективнее, если бы его одновременно гарантировали Россия, США и Китай.
«Всегда можно предложить такие решения, которые не отвергают уже сделанное, а дополняют его. Мы предлагали комплементарный подход. Мы делали это 10 лет и имели хорошие отношения с Россией, США и Европой. Когда меня спрашивали, как это удается, я отвечал: у каждого есть болевая точка, мы её не трогаем. Мы выстраиваем отношения в тех сферах, где интересы этих стран совпадают», — отметил второй президент.
В Пражском заявлении Армения и Азербайджан подтвердили приверженность Уставу ООН и Алма-Атинской декларации 1991 года, согласно которым обе стороны признают территориальную целостность и суверенитет друг друга. Эти принципы стали основой для работы комиссий по делимитации границ.