ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «5-րդ ալիքին»ն տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ, իր տպավորությամբ, «Հայաստանի կողմից ամեն ինչ արվել է, որ ռուս խաղաղապահները հեռանան Արցախից»։
Ըստ նրա՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից Պրահայում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելուց հետո ՌԴ–ին այլ բան չէր մնում, քան հեռանալը։
«Նոյեմբերի 9–ի փաստաթղթի տակ կար ՌԴ նախագահի ստորագրությունը՝ նա պարզապես վկա չէր, ստորագրել էր, պատասխանատվություն էր ստանձնել անվտանգության համար և տեղակայել խաղաղապահ ուժեր։ Հայաստանը միակողմանի հրաժարվեց այդ պրոցեսին մասնակից լինելուց։ Ի՞նչ է ասել ՀՀ–ն Պրահայում` «Ճանաչում եմ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականություն` ներառյալ Արցախը։
Դրանից հետո ՌԴ–ն ի՞նչ դերում է հայտնվում Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում։ Միջնորդական դերակատարությունն այդ հայտարարությամբ Հայաստանը զրոյացրել է»,– ասել է Քոչարյանը։
Արցախի վերջնական կորուստը, ըստ նրա, ուղղակի հետևանք է Պրահայում ընդունած հայտարարության։
«Ղարաբաղի կորուստն ուղղակի հետևանք է Պրահայում ստորագրած հայտարարության, ո՞ւր է Մակրոնը, ո՞ւր է Շառլ Միշելը, ո՞վ է նրանց տեղը հիմա հիշում»,- ասել է նա։
Քոչարյանն անդրադարձել է նաև Վաշինգտոնում ՀՀ և Ադրբեջանի միջև ստորագրված փաստաթղթերին։ Ըստ նրա՝ առավել արդյունավետ կլիներ, եթե խաղաղության պայմանագրի երաշխավորներ դառնային միաժամանակ Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն և Չինաստանը։
«Միշտ հնարավոր է քննարկել ու այնպիսի առաջարկներ տալ, որոնք ոչ թե ժխտում են այն, ինչ արված է, այլ համալրում ու լրացնում են։ Դու կոպլեմենտար տարբերակ ես առաջարկում, մենք սա 10 տարի արել ենք ու լավ հարաբերություններ ենք ունեցել ՌԴ, ԱՄՆ-ի ու Եվրոպայի հետ։ Երբ հարցնում էին, թե ինչպես ենք անում, ասում էի՝ ամեն մեկը մի ցավոտ «մազոլ» ունի, չենք տրորում դրանք։ Փորձում ենք մեր հարաբերությունները կառուցել այն դաշտում, որտեղ այս երկրներն ունեն ընդհանուր շահեր»,-ասել է երկրորդ նախագահը։
Պրահայի հայտարարությամբ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հաստատել են իրենց հանձնառությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և 1991թ. Ալմաթիի հռչակագրին, որոնց միջոցով երկու կողմերն էլ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը: Նրանք հաստատել են, որ դա հիմք կհանդիսանա սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների աշխատանքների համար:

Armenia’s second President, Robert Kocharyan, stated that Yerevan deliberately paved the way for Russia’s peacekeepers to exit Nagorno-Karabakh by recognizing Azerbaijani territorial integrity in Prague.
In an interview with the 5th Channel, Kocharyan stated that, in his view, “everything was done by Armenia to force the Russians out of Artsakh.”
He pointed to Prime Minister Nikol Pashinyan’s statement in Prague, where he recognized Azerbaijan’s territorial integrity, including Nagorno-Karabakh, as the key trigger for Russia’s exit.
“The November 9 agreement bore the Russian President’s signature. He wasn’t just a witness; he assumed responsibility for security and deployed peacekeepers. Armenia unilaterally withdrew from that process. What did Armenia say in Prague? ‘I recognize Azerbaijan’s territorial integrity, including Artsakh.’
What role could Russia play after that in its relationship with Azerbaijan? Armenia effectively erased Russia’s mediator status with that statement,” he said.
According to Kocharyan, the final loss of Nagorno-Karabakh is a direct consequence of that declaration.
“The loss of Karabakh stems directly from the Prague statement. Where is Macron? Where is Charles Michel? Who even remembers them now?” he asked.
Kocharyan also commented on the documents signed between Armenia and Azerbaijan in Washington. He said a more effective peace agreement would include guarantees from Russia, the U.S., and China simultaneously.
“There are always ways to propose ideas that don’t negate previous steps but build on them. You offer a complementary alternative. We practiced that for 10 years and had good relations with Russia, the U.S., and Europe. When people asked how we managed it, I used to say that every major player has a sensitive spot, and we avoid stepping on it. We built our relations in areas where their interests align,” Kocharyan explained.
The Prague declaration reaffirmed Armenia and Azerbaijan’s commitment to the UN Charter and the 1991 Alma-Ata Declaration, through which both countries recognize each other’s territorial integrity and sovereignty. It forms the basis for ongoing border delimitation talks.