ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «5-րդ ալիքին» տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ 44–օրյա պատերազմի օրերին՝ հոկտեմբերի 18-19–ին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մերժել է պատերազմը կանգնեցնելու ՌԴ առաջարկը՝ հստակ իմանալով, որ պարտվելու է։
«Ամենից անհասկանալին ինձ համար այն էր, երբ հոկտեմբերի 18-19–ին Փաշինյանը մերժեց պատերազմը կանգնեցնելու ռուսական առաջարկը։ Ադրբեջանը համաձայն էր և Փաշինյանը մերժեց՝ հստակ իմանալով, որ պատերազմում պարտվելու է, որովհետև Գլխավոր շտաբը զեկուցել էր, որ պատերազմը շարունակելու ռեսուրս բանակն այլևս չունի»,-ասել է նա։
Նա հիշեցրել է, որ կար ԳՇ-ի համապատասխան զեկույցը։
«Փաշինյանի բացատրությունն այն էր, որ այդպիսի որոշում չի կայացրել, որ իրեն չասեն դավաճան։ Այդ որոշումը մեր ժողովրդի վրա նստել է առնվազն 2.5 հազար լրացուցիչ զոհ և առնվազն 5-6 հազար վիրավոր։ Բա սա առաջնորդի քա՞յլ է»,-ասել է երկրորդ նախագահը։
Նա նաև կարծիք է հայտնել, որ Փաշինյանն ընդհանրապես ընդունակ չէ որևէ խորհուրդ լսելու՝ հիշեցնելով, որ 2018–ից հետո վերջինս հանդիպել է միայն ՀՀ առաջին նախագահի հետ և ասել, թե ոչ մի նոր բան չի լսել։
Քոչարյանն անդրադարձել է նաև պատերազմի օրերին իր Ղարաբաղում լինելուն և գործող նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ հանդիպելու փորձերին, որոնք մերժվել են:
«Երկրորդ օրը ես Ղարաբաղում էի և այն, ինչ տեսել եմ, մեկ-երկու օրվա ընթացքում ինձ բերել է համոզմունքի, որ այս պատերազմում մենք պարտվելու ենք։ Երկու շաբաթ ես մնացել եմ Ղարաբաղում, ամեն օր Արկադի Ղուկասյանի և Բակո Սահակյանի միջոցով փորձում էի հորդորել Արայիկ Հարությունյանին, որ անեն ամեն ինչ պատերազմը կանգնեցնելու համար։ Ակնհայտ էր, որ մենք պարտվում ենք։
Առաջարկեցի այն ժամանակ հանդիպենք նախկին նախագահներով և ներկա նախագահով, թեկուզ Արայիկ Հարությունյանի նկատմամբ, իմ վերաբերմունքը հայտնի է։ Այնուամենայնիվ ես ինքս գնացի, առաջարկեցի և ես ունեի կոնկրետ պլան գործողությունների, թե ինչ է պետք անել։ Ինքը մերժեց, չուզեց հանդիպել և Բակո Սահակյանի միջոցով փոխանցեց հետևյալը։ «Եթե ես հանդիպեմ Քոչարյանի հետ, ինձ Հայաստանի վարչապետն ինձ կուտի»։ Ուղղակի իր բառն է՝ «ինձ կուտի»։ Պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանից ավելի քիչ էին վախենում, քան տվյալ դեպքում իմ հետ հանդիպել և քննարկելու հանգամանքից»,–ասել է նա։
Քոչարյանն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի հետ Վաշինգտոնում ստորագրած փաստաթղթերին՝ նշելով, որ նոյեմբերի 9–ի հայտարարության 9–րդ կետն ու Թրամփի ուղու մասին կետը նույնաբովանդակ են։
«Նոյեմբերի 9–ի փաստաթղթի 9–րդ կետում ասվում է անխոչընդոտ ճանապարհի մասին։ Եթե համեմատենք այդ կետը Վաշինգտոնում ստորագրված փաստաթղթի նմանատիպ կետի հետ, ապա նույն բովանդակությունն է, այն տարբերությամբ, որ այն ժամանակ կար Արցախ, կար Լաչինի միջանցք, և այդ 9–րդ կետը մտցված էր, որ Լաչինի միջանցքի հետ որոշակի սիմետրիա լինի։ Այն ժամանակ փոխանակ կառչեին այդ կետից ու ապահովեին ճանապարհի ֆունկցիոնալությունը, Փաշինյանը հետևողականորեն հրաժարվում էր այդ կետը կատարելուց, որը բերեց նրան, որ Լաչինի միջանցքը փակվեց, և ամեն ինչ ավարտվեց Արցախի կորուստով»,– հայտարարել է Քոչարյանը։
Նա նաև նշել է, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության չեղարկման կողմնակից ընդդիմադիրները չեն եղել։
«Հասկանում էինք, որ խնդրահարույց է` արձանագրում է պատերազմում պարտությունը, բայց բոլորս հասկանում էինք, որ սա Արցախը պահելու փաստաթուղթ է։ Այո, պետք էր կառչել այդ փաստաթղթից և անել ամեն ինչ, որ այդ փաստաթուղթը կյանքի կոչվի»,– հավելել է նա։
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ստորագրել են եռակողմ հայտարարություն՝ ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին։ Փաստաթղթով Արցախի մի մասը, բացառությամբ Շուշիի և Հադրութի, մնացել էր հայկական կողմի վերահսկողության ներքո, Արցախը ՀՀ հետ կապված էր Լաչինի միջանցքով միջանցքով, որտեղ տեղակայվել է ռուսական խաղաղապահ զորախումբ։

10 Ноябрь 2025 - 08:44 AMT
Второй президент Армении Роберт Кочарян в интервью телеканалу «5-й канал» заявил, что в дни 44-дневной войны, 18–19 октября 2020 года, премьер-министр Никол Пашинян отверг российское предложение о прекращении войны, несмотря на то, что, по его словам, понимал: поражение неизбежно.
«Для меня самым непонятным было то, что Пашинян в октябре 18–19 числа отклонил предложение России прекратить войну. Азербайджан был согласен, а он отказался, зная, что проигрывает, потому что Генштаб доложил, что у армии больше нет ресурсов продолжать боевые действия», — отметил Кочарян.
Он напомнил о соответствующем докладе Генштаба. «Объяснение Пашиняна было таким: он не хотел, чтобы его назвали предателем. Это решение обошлось нашему народу в минимум 2,5 тысячи дополнительных жертв и 5–6 тысяч раненых. Разве так поступает лидер?» — заявил экс-президент.
Кочарян также выразил мнение, что Пашинян не способен воспринимать советы, отметив, что с 2018 года тот встречался лишь с первым президентом и заявил, что «ничего нового не услышал».
Он рассказал, что во время войны находился в Карабахе и пытался встретиться с тогдашним президентом Араиком Арутюняном, но получил отказ.
«На второй день войны я был в Карабахе. Уже через день-два стало ясно, что мы проигрываем. Я остался там на две недели, ежедневно через Аркадия Гукасяна и Бако Саакяна пытался убедить Арутюняна сделать всё для остановки войны. Было очевидно, что мы терпим поражение.
Я предложил встречу с бывшими и нынешним президентами, несмотря на моё отношение к Арутюняну. Я лично пошёл и предложил конкретный план действий. Он отказался. Через Бако Саакяна передал: «Если я встречусь с Кочаряном, премьер-министр Армении меня съест меня живьем». Это прямая цитата. Во время войны они меньше боялись Азербайджана, чем встречи со мной», — сказал Кочарян.
Он также прокомментировал документы, подписанные с Азербайджаном в Вашингтоне, заявив, что 9-й пункт заявления от 9 ноября и пункт о «дороге Трампа» по сути идентичны.
«В 9-м пункте говорится о беспрепятственном коридоре. Если сравнить его с аналогичным пунктом в документе, подписанном в Вашингтоне, то содержание одинаковое. Разница лишь в том, что тогда был Арцах, был Лачинский коридор, и этот пункт включили для симметрии с Лачином. Тогда нужно было использовать этот пункт и обеспечить его реализацию. Вместо этого Пашинян систематически отказывался выполнять его, что и привело к закрытию Лачинского коридора и окончательной потере Арцаха», — подчеркнул экс-президент.
Он добавил, что инициатива по отмене заявления от 9 ноября не исходила от оппозиции.
«Да, оно фиксировало поражение в войне. Но все понимали, что это документ, сохраняющий Арцах. Следовало за него держаться и делать всё, чтобы он был реализован», — добавил он.
*9 ноября 2020 года президенты России, Армении и Азербайджана подписали трехстороннее заявление о прекращении огня. Согласно документу, большая часть Нагорного Карабаха, кроме Шуши и Гадрута, оставалась под контролем армянской стороны, и Арцах связывался с Арменией Лачинским коридором, где размещались российские миротворцы.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал масштабное наступление на Арцах. На следующий день власти региона согласились на прекращение огня на условиях Баку, включая разоружение армии и роспуск Республики Арцах. С 24 сентября начался массовый исход армянского населения: в Армению выехало свыше 100 тысяч человек. По данным на конец сентября, в Арцахе оставалось около 20 армян. Несмотря на изданный указ о роспуске республики с 1 января 2024 года, позже, 19 октября, президент Самвел Шахраманян издал новый указ, признающий недействительными информацию о ликвидации.*