Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով ՀՀ երկրորդ և երրորդ նախագահների հարցազրույցներին, գրել է, որ Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունները վերահաստատում են, որ Ղարաբաղի հարցը այլ ուժերի ձեռքին եղել է թոկ ՀՀ-ն «մոտակա ծառից» կապելու համար։
Նա նաև հաստատել է իր խոստումը՝ մինչև տարեվերջ հրապարակել բանակցային փաստաթղթերը։
«1․ ՔՌ–ի եւ ՍՍ–ի վերջին օրերի հայտարարությունները վերահաստատում են այն, որ Ղարաբաղի հարցը հայտնի ուժերի ձեռքին եղել է թոկ Հայաստանի Հանրապետությունը «մոտակա ծառից» կապելու համար։ Ժողովուրդների իրավունքները, պատմական արդարությունը եւ նման եզրույթները եղել են ընդամենը հիմնական նպատակը ծխածածկելու համար։
2․ Բանակցային բոլոր գործընթացներն ու առաջարկները եղել են թոկը կարճացնելու մասին (короткий поводок): Մինչեւ տարվա վերջ բանակցային թղթերը կհրապարակվեն եւ դա ավելի տեսանելի կդառնա։
3. «Պատերազմը կանգնեցնելու» բոլոր առաջարկները եղել են թոկը կարճացնելու մասին (այս թեմային բազմիցս հրապարակային անդրադարձել եմ)։
4․ Թոկը կարճացնելու այս պրոցեսի վերջնանպատակը եղել է Հայաստանի պետականությանը վերջ դնելը։
5․ Այդ սցենարում Ղարաբաղի կոնֆլիկտը պետք է ավարտվեր միայն ու միայն Հայաստանի պետականության կորստով։
6․ Հայաստանի Հանրապետությունը մեր նահատակների կյանքի գնով, Հայաստանի Հանրապետության եւ Ղարաբաղի մեր ժողովրդի պատմական ինտուիցիայի շնորհիվ կարողացել է դուրս գալ այդ սցենարից։
7․ ՔՌ–ն եւ ՍՍ–ն առաջարկում են վերադառնալ այդ սցենարին, որն ի սկզբանե գրվել եւ իրագործվել է «Լենին, պարտիա, Գորբաչով» կարգախոսի եւ մեծ հավանականությամբ ՊԱԿ (КГБ) հովանու ներքո։
8. Ու քանի որ ակնհայտորեն սրանց հնարավորությունները զրոյական են, փորձ է արվում ձեւավորել «երիտլենինպարտիագորբաչովականների կոհորտա» հին КГБ–ականների հովանու ներքո։
9․ Սպասվող արդյունքը՝ 0+0=0:
Հ․Գ․ Ղարաբաղի մեր ժողովուրդը Կառավարության աջակցությամբ պետք է տնավորվի Հայաստանի Հանրապետությունում։ Ճիշտ է, սա ծավալուն, բարդ եւ մեծ ռեսուրսներ պահանջող ծրագիր է, բայց այն մենք շարունակելու ենք իրագործել»,- գրել է Նիկոլ Փաշինյանը։
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «5-րդ ալիքին»ն տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ 44–օրյա պատերազմի օրերին՝ հոկտեմբերի 18-19–ին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մերժել է պատերազմը կանգնեցնելու ՌԴ առաջարկը՝ հստակ իմանալով, որ պարտվելու է։ Քոչարյանն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի հետ Վաշինգտոնում ստորագրած փաստաթղթերին՝ նշելով, որ նոյեմբերի 9–ի հայտարարության 9–րդ կետն ու Թրամփի ուղու մասին կետը նույնաբովանդակ են։
«Նոյեմբերի 9–ի փաստաթղթի 9–րդ կետում ասվում է անխոչընդոտ ճանապարհի մասին։ Եթե համեմատենք այդ կետը Վաշինգտոնում ստորագրված փաստաթղթի նմանատիպ կետի հետ, ապա նույն բովանդակությունն է, այն տարբերությամբ, որ այն ժամանակ կար Արցախ, կար Լաչինի միջանցք, և այդ 9–րդ կետը մտցված էր, որ Լաչինի միջանցքի հետ որոշակի սիմետրիա լինի։ Այն ժամանակ փոխանակ կառչեին այդ կետից ու ապահովեին ճանապարհի ֆունկցիոնալությունը, Փաշինյանը հետևողականորեն հրաժարվում էր այդ կետը կատարելուց, որը բերեց նրան, որ Լաչինի միջանցքը փակվեց, և ամեն ինչ ավարտվեց Արցախի կորուստով»,– հայտարարել է Քոչարյանը։

10 Ноябрь 2025 - 08:38 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, комментируя интервью бывших президентов Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна, заявил, что их заявления лишь подтверждают, что вопрос Нагорного Карабаха долгое время использовался «известными силами» как верёвка, чтобы «привязать Армению к ближайшему дереву».
Об этом он написал на своей странице в Facebook.
По словам Пашиняна, такие понятия как права народов и историческая справедливость служили лишь дымовой завесой для сокрытия реальной цели.
Он вновь подтвердил своё обещание — до конца года опубликовать все документы по переговорному процессу, отметив, что все предложения, касающиеся прекращения войны, были направлены исключительно на «укорочение поводка».
«Конечной целью этой политики было уничтожение армянской государственности. В этом сценарии карабахский конфликт должен был завершиться только одним способом — потерей государственности Армении», — подчеркнул Пашинян.
Он добавил, что благодаря жертвенности героев и историческому чутью армянского народа в Армении и Карабахе, стране удалось выйти из этого сценария.
По его словам, Кочарян и Саргсян теперь пытаются вернуть страну на тот путь, который изначально был написан и реализован «под лозунгом “Ленин, партия, Горбачёв” и, скорее всего, под эгидой КГБ».
«И поскольку их реальные возможности равны нулю, делается попытка сформировать “когорту молодых ленин-партия-горбачёвцев” под покровительством старых КГБшников», — добавил Пашинян.
«Ожидаемый результат: 0 + 0 = 0», — заключил премьер.
В постскриптуме он напомнил, что правительство продолжит программу по расселению карабахских армян в Армении: «Да, это масштабный, сложный и ресурсоёмкий проект, но мы будем его реализовывать».
Напомним, ранее Роберт Кочарян заявил, что Пашинян в октябре 2020 года отклонил предложение России прекратить войну, зная, что армия больше не способна сопротивляться. Также он отметил, что 9-й пункт заявления от 9 ноября по сути идентичен пункту о “маршруте Трампа” в подписанных в Вашингтоне документах, однако тогдашние власти Армении отказались его реализовать, что привело к потере Арцаха.