Ազգային ժողովի պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու դեմ արշավը ծրագրված պայքար է մեր ազգային ինքնության դեմ, որի հեղինակները գտնվում են երկրից դուրս:
Նա հավելել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդամենը գործիք է այդ հրեշավոր ծրագիրն իրականացնելու համար։
«Ավելորդ է անդրադառնալ գործիքի ձեռքին գործիք դարձած ծառաների պահվածքին՝ լինի դա կարգալույծ քահանա, ՔՊ-ական պատգամավոր, թե ուժային կառույցի ներկայացուցիչ։
Մենք պետք է ամբողջությամբ ընկալենք հարցի խորքը, հասկանանք, որ սա միայն մեր բարձրաստիճան հոգևորականների դեմ պայքար չէ. նրանց վերջնական նպատակը մեր ազգային ինքնության ոչնչացումն է՝ դենացիոնալիզացիան:
Ես չեմ հոգնի կրկնել, որ այն, ինչ կատարվում է մեր դեմ, դա հայկականության դենացիոնալիզացիայի ծրագիր է, այն ունի նաև աշխարհաքաղաքական նշանակություն, որի դրսևորումները կտեսնենք առաջիկայում:
Հետևաբար, Եկեղեցու դեմ արշավը պետք է նայել այս համատեքստում, հասկանալ հարցի լրջությունն ու խորքը, ստեղծել պաշտպանության ազգային ճակատ և միասնական ուժերով կանխել այդ հրեշավոր ծրագրի գործադրումը:
Հ.Գ. Դենացիոնալիզացիան կամ էթնիկ ինքնության ոչնչացումը ներառում է մի շարք գործողություններ, որոնք ուղղված են որևէ ազգի կամ էթնիկ խմբի ազգային ինքնության, մշակույթի և ազգային դիմագծի վերացմանը:

10 Ноябрь 2025 - 10:41 AMT
Депутат парламента Армении Ишхан Сагателян заявил, что нападение на Армянскую Апостольскую Церковь — это не локальное явление, а часть заранее спланированной кампании, направленной на уничтожение армянской национальной идентичности. По его словам, авторы этого плана находятся за пределами Армении.
В Facebook он написал, что премьер-министр Никол Пашинян является лишь инструментом в реализации этого «чудовищного замысла».
«Нет смысла комментировать поведение слуг, которые сами стали орудием — будь то отстранённый священник, депутат от правящей партии или представитель силовых структур», — подчеркнул он.
Сагателян отметил, что цель атак — не просто духовенство: речь идёт о разрушении самой сути армянства. Он назвал происходящее «денационализацией», системной попыткой разрушить национальную идентичность армян.
«Я не устаю повторять: против нас реализуется программа денационализации армянства. Это имеет и геополитическое измерение, проявления которого мы скоро увидим», — написал он.
Он призвал создать общенациональный фронт для защиты Церкви и армянских ценностей. «Нужно осознать серьёзность и глубину вопроса и совместными усилиями остановить реализацию этого чудовищного плана», — добавил он.
В постскриптуме он объяснил, что денационализация включает:
● изменение языка и системы образования,
● уничтожение или присвоение культурного наследия,
● искажение исторических фактов,
● насильственное переселение или ассимиляцию,
● подавление или запрет национальных традиций и ценностей.
Напомним, ранее премьер-министр Никол Пашинян на пресс-конференции заявил, что освобождение Католикосата произойдёт так же, как Армения в 2018 году была «освобождена от Сержа Саргсяна».