Փաստաբան Երեմ Սարգսյանը, անդրադառնալով Միքայել սրբազանի գործին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ դատապարտումն ակնհայտ ապօրինի է եղել։
«Միքայել Սրբազանի գործով (Չ)դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանի գլուխգործոցներից մեկը․
Դատաքննության ընթացքում պնդում էինք, որ անկախ որոևէ ապացույցից ու անկախ գործում առկա կոպտագույն խախտումներից, միևնույն է այդ (Չ)դատավորը մեղավոր է ճանաչելու Միքայել Սրբազանին այդ շինծու մեղադրանքով։
(Չ)դատավորն ասում էր, որ այդպիսի բան չկա։
Նշեմ հերթական ակնհայտ ապացույցը․
1․ դատաքննության հենց սկզբում հիմնավորեցինք, որ քրեական վարույթի նախաձեռնումը ոչ իրավաչափ է եղել, ինչը քրեական հետապնդումը դադարեցնելու ողղակի հիմք էր և այդպիսի միջնորդութուն ներկայացրեցինք դատարանին։
2․ Միջնորդության լուծումը Դատարանը հետաձգեց, պատճառաբանելով, որ դրա վերաբերյալ վերջնական որոշում կայացնելու համար էական հանգամանքներ պետք է պարզի ապացույցների հետազոտման միջոցով։
3․ Սակայն երբ ապացուցների հետազոտումն ավարտվեց, (Չ)դատավորն այդպես էլ այդ միջնորդության վերաբերյալ որոշում չկայացրեց և առանց այդ միջնորդությունը քննելու ու լուծելու, դրա փոխարեն մեղադրական վերդիկտ կայացրեց։
4․(Չ)դատավորն այդ միջնորդությանն անդրադարձել և այն մերժել է միայն մեղադրական վերդիկտ կայացնելուց հետո կայացրած դատավճռում։
Հիմա հարց՝ եթե (Չ)դատավորն արդեն մեղադրական վերդիկտ էր կայացրել Միքայել սրբազանի նկատմամբ, դրանից հետո մի՞թե կարող էր հակասել ինքն իրեն՝ բավարարեր մեր միջնորդությունը և քրեական վարույթն ապօրինի լինելու հիմքով դադարեցներ քրեական հետապնդումը։
Մի՞թե հաստատելու էր, որ ապօրինի գործով է մեղավոր ճանաչել Միքայել սրբազանին։
Այսինքն, (Չ)դատավորն ի սկզբանե գիտեր, որ մեղավոր է ճանաչելու Միքայել սրբազանին և մերժելու է քրեական հետապնդումը դադարեցնելու վերաբերյալ պաշտպանների ցանկացած միջնորդություն։
Ակնհայտ անարդար դատական ակտի կայացումը հատատող հերթական ակնհայտ ապացույցն է․․․»,–գրել է նա։
Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը դատապարտվել է երկու տարվա ազատազրկման իշխանության զավթման կոչի համար։ Շիրակի թեմի առաջնորդը մեղադրանքը չի ընդունում և այս ամենը քաղաքական հետապնդում է որակում։

10 Ноябрь 2025 - 11:46 AMT
Адвокат Ерем Саргсян в своей публикации в Facebook назвал решение судьи Армине Меликсетян по делу архиепископа Микаэла явно несправедливым. По его словам, судья заранее знала, что признает архиепископа виновным, несмотря на нарушения и отсутствие доказательств.
Он указал на следующие моменты:
1. С самого начала защиты заявила, что уголовное дело возбуждено незаконно и подала ходатайство о прекращении преследования.
2. Суд отложил рассмотрение ходатайства, мотивировав это необходимостью сначала изучить доказательства.
3. После завершения исследования доказательств судья так и не вынесла решения по ходатайству, а сразу вынесла обвинительный вердикт.
4. Лишь в окончательном приговоре, после признания вины, судья косвенно отклонила ходатайство защиты.
«Если суд уже признал виновным, он не мог бы потом противоречить себе, удовлетворив ходатайство защиты. Это ещё одно доказательство того, что приговор был предрешён с самого начала», — написал адвокат.
Напомним, архиепископ Микаэл Аджапахян, глава Ширакской епархии, был приговорён к двум годам лишения свободы по обвинению в призывах к захвату власти. Он отвергает обвинения и считает дело политическим преследованием.