Գյումրու նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի պաշտպան Զարուհի Փոստանջյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ միացման ժամանակ հայտնել է, որ գտնվում է ՀՀ գլխավոր դատախազությունում՝ իր պաշտպանյալի իրավունքների պաշտպանությունն ապահովելու նպատակով։
Նա հայտարարել է, որ Ղուկասյանը նոյեմբերի 6-ից դիմել է պատկան մարմիններին՝ պահանջելով բժշկական օգնություն, սակայն մինչ օրս նա ՔԿՀ-ում է և նրան չեն տրամադրել համապատասխան բուժօգնություն։
«Քար լռություն է։ Դատախազը լավ տեղյակ է այդ մասին, բայց նման միջնորդության պայմաններում Վարդան Ղուկասյանը շարունակում է գտնվել Երևանի ՔԿՀ-ում» արդեն մի քանի անգամ գրավոր տեղեկացրել է իրավիճակի մասին։
Նրա խոսքով՝ պետական ատյանը պարտավոր է միջնորդություններին ընթացք տալ։
Փոստանջյանին տեղեկացրել են, որ դատախազը տեղում չէ։ Նա պնդել է, որ փոխարինող նրան հանդիպի։
Ղուկասյանի առողջական վիճակն նոյեմբերի 6–ին կտրուկ վատացել էր, Ղուկասյանը տեղափոխվել էր հիվանդանոց: Բուժզննությունից հետո նրան կրկին ՔԿՀ են տեղափոխել։

10 Ноябрь 2025 - 13:13 AMT
Адвокат Заруи Постанджян во время прямого эфира на Facebook сообщила, что находится в Генеральной прокуратуре Республики Армения для защиты прав своего подзащитного Вардана Гукасяна.
По словам Постанджян, Гукасян 6 ноября обратился в соответствующие органы с просьбой о предоставлении медицинской помощи, однако до сих пор остаётся в ереванском следственном изоляторе без необходимого лечения.
«Полное молчание. Прокурор прекрасно осведомлён о ситуации, но, несмотря на несколько письменных уведомлений, Вардан Гукасян продолжает находиться в изоляторе», — отметила адвокат, подчеркнув, что государственный орган обязан рассматривать подобные ходатайства.
Постанджян сообщили, что прокурора нет на месте, и она потребовала встречи с лицом, его замещающим.
По имеющимся данным, состояние здоровья Гукасяна резко ухудшилось 6 ноября, после чего он был доставлен в больницу, а затем возвращён в следственный изолятор.