Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պաշտպանության նախարարությունում հանդիպում է անցկացրել Զինված ուժերի ղեկավար կազմի օպերատիվ հավաքի մասնակիցների հետ։ Հանդիպման ընթացքում վարչապետը կարևորել է բանակի շարունակական արդիականացումն ու այդ ուղղությամբ հետևողական քայլերի իրականացումը։
Այդ համատեքստում, անդրադարձ է կատարվել ՀՀ ԶՈւ զարգացման ռազմավարական տեսլականին, անվտանգության նոր միջավայրի գնահատմանը, արդյունավետ կառավարմանը, մարդկային ռեսուրսների զարգացմանը և այլ հարցերի։
Երկրի ղեկավարը պատասխանել է ԶՈւ ղեկավար կազմին հետաքրքրող հարցերին։
Ավելի վաղ Փաշինյանն անդրադարձել է պայմանագրային զինծառայողների վարձատրության չափերին՝ ներկայացնելով վերջին վիճակագրությունը կառավարության նիստի ընթացքում։ Վարչապետի խոսքով՝ շարքային կազմի պայմանագրային 1559 զինծառայող ստանում է ամսական 300–400 հազար դրամ վարձատրություն, 400 հազարից 500 հազար դրամ է ստանում 1156 զինծառայող, իսկ 523 հոգի՝ 500 հազարից 600 հազար դրամի չափով։ Նրա ներկայացմամբ՝ ևս 244 զինծառայողի վճարումը կազմում է 600 հազարից 700 հազար դրամ, իսկ 31 զինծառայող ստանում է 700, 000 դրամ ու ավելի վարձատրություն։

10 Ноябрь 2025 - 13:53 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян провел встречу с участниками оперативного сбора руководящего состава Вооруженных сил в Министерстве обороны. В ходе обсуждения он подчеркнул важность непрерывной модернизации армии и последовательного осуществления шагов в этом направлении.
В этом контексте обсуждалось стратегическое видение развития Вооруженных сил Армении, оценка новой системы безопасности, вопросы эффективного управления, развития человеческих ресурсов и другие темы.
Глава правительства также ответил на вопросы, интересовавшие руководство ВС.
Ранее Пашинян на заседании правительства затронул вопрос заработной платы контрактников. По его словам, 1559 военнослужащих рядового состава получают от 300 до 400 тысяч драмов в месяц, 1156 — от 400 до 500 тысяч, 523 — от 500 до 600 тысяч, 244 — от 600 до 700 тысяч, и 31 военнослужащий получает более 700 тысяч драмов.