Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ից հղած ուղերձում հայտարարել է, որ եթե ՔԿ ղեկավարը մինչև նոյեմբերի 13-ը չփաստեց, որ գործում առկա է իբր իր ձեռագրով գրված «աhաբեկչnւթյան պլանավորում» ծրագիրը, պետք է ենթարկվի պատասխանատվության:
«Այս օրերին, երբ մեր ամբողջ ներաշխարհը փոթորկված է ծանր պատերազմում կրած պարտության և Արցախ Հայրենիքի կորստյան ողբերգությամբ, հազարավոր զոհերի, նահատակների, անհայտ կորածների և վիրավորների վերապրումով և վերահուշով՝ մեր անձնական նեղությունները պարզապես ոչինչ են։ Այդուհանդերձ ի հետևում նոյեմբերի 6-ին դատարանի դահլիճում կատարածս հայտարարության առ այն, որ քննչական կոմիտեի ղեկավարն ակնհայտ զեղծարար և ստախոս է՝ դարձյալ պնդում եմ, որ եթե նա մինչև նոյեմբերի 13-ը չփաստեց, որ գործում առկա է իբր իմ ձեռագրով գրված «ահաբեկչության պլանավորում» ծրագիրը՝ ապա պետք է պաշտոնազրկվի, կոչումնազրկվի և ենթարկվի քրեական պատասխանատվության՝ զրպարտության, ճշմարտության միտումնավոր խեղաթյուրման և կեղծիքի քարոզչության համար։
Ունկնդիր Աստծո Խոսքի. «Վա՛յ նրանց հոգիներին, որովհետև իրենք իրենց համար չար խորհուրդներ խորհեցին և ասացին. «Կապենք արդարին, քանի որ նա անպիտան է»։ Այնուհետև նրանք իրենց գործերի պտուղները պիտի ուտեն։ Վա՛յ անօրենին, չարիքներ պիտի գան նրա վրա՝ ըստ իր կատարած չար գործերի» (Ես. Գ։ 9-11)։
Եվ, այո՛, Ճշմարտության Հաղթանակն այլընտրանք չունի…»,– ասվում է ուղերձում։
Նոյեմբերի 5-ին ԱԺ-ումքննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանն ասել էր Բագրատ Սրբազանի և մյուսների գործի վերաբերյալ․«Ախր դուք տեղյա՞կ եք, որ էդ գործով իր ձեռքով գրած ապացույցներ կան, որ արարքի որակումն ինքն իրան տվել է՝ ահաբեկչություն, պլանավորված ահաբեկչություն»։

Detained Archbishop Bagrat Galstanyan issued a statement demanding that the head of Armenia’s Investigative Committee (IC) provide by November 13 concrete proof that a document allegedly handwritten by him detailing a “terrorism plan” exists in the case file.
He said that in the face of Armenia’s national tragedy, marked by war, loss of Artsakh, and thousands of casualties, his own hardships pale in comparison. However, referencing his November 6 courtroom statement, the archbishop reiterated that the IC chairman is a “fraudster and liar” unless he proves the document’s existence.
“If he fails to provide such proof by November 13, he must be dismissed, stripped of his rank, and held criminally accountable for slander, willful distortion of truth, and spreading falsehoods,” he declared.
He also quoted from the Bible (Isaiah 3:9–11), warning that injustice leads to ruin: “Woe to the souls who devise evil plans… they will eat the fruit of their deeds.”
The archbishop concluded, “Yes, the triumph of Truth has no alternative.”
On November 5, during a parliamentary session, IC chairman Artur Poghosyan stated that the archbishop’s case includes handwritten materials where he allegedly defines the act as a “planned act of terrorism.”