«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը խորհրդարանական ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է կա անկլավների հարց, որը պետք է հասցեագրվի սահմանազատման գործընթացի շրջանակներում:
Նա հավելել է, որ փոխանակման հարց այս փուլում չի կարող լինել, որովհետև նախ պետք է անկլավները սահմանազատվեն, իսկ թե երբ կսահմանազատվեն՝ հայտնի չէ, գրում է 1lurer.am-ը։
«Սահմանզատման գործընթացը պետք է շարունակվի, և սահմանազատման գործընթացի որևէ փուլում, չգիտեմ՝ մեջտեղո՞ւմ, վերջո՞ւմ, թե ոնց, պետք է անդրադարձ կատարվի անկլավների հարցին։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացի բոլոր արձանագրությունների հաստատումից հետո պետք է կնքվի պետական սահմանի մասին պայմանագիր, այդ պայմանագիրը պետք է վավերացվի: Պետք է տեղի ունենան սահմանագծման աշխատանքներ, հետո արդեն Հայաստանը և Ադրբեջանը կորոշեն, թե ինչպես են անկլավների թեմային անդրադառնում:
Եթե հանկարծ որևէ սցենարով որոշվի, որ պետք է Հայաստանը և Ադրբեջանը տարածքներով փոխանակվեն, այդ հարցը, Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության համաձայն, չի կարող տեղի ունենալ առանց հանրաքվեի, դրա համար պետք է հանրաքվե տեղի ունենա»,- ասել է նա:
Պատգամավորը նաև հիշեցրել է, որ սահմանազատման հարցերով հայ-ադրբեջանական հանձնաժողովների վերջին հանդիպումը տեղի է ունեցել սեպտեմբերին՝ TRIPP հարթակի շրջանակում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հիման վրա։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ սահմանազատման և սահմանագծման արդյունքում Հայաստանը կվերադարձնի Արծվաշենը և օկուպացիայի տակ գտնվող հայկական մյուս տարածքները: Մինչ այդ Ադրբեջանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը հայտարարել էր, որ Տիգրանաշեն գյուղի և Տվուշում երեք անկլավների վերադարձը մնում է Բաքվի ուշադրության կենտրոնում:

Sargis Khandanyan, an MP from the Civil Contract faction, stated during a parliamentary briefing that the issue of enclaves between Armenia and Azerbaijan must be addressed within the border demarcation process.
He emphasized that any talk of a territorial exchange is premature as demarcation of enclaves must take place first, and there’s currently no timeline for that.
“The demarcation process must continue. At some point—be it in the middle or at the end—the issue of enclaves must be addressed. Once all protocols of the demarcation process are confirmed between Armenia and Azerbaijan, a state border agreement must be signed and ratified. Only then will the two sides decide how to deal with the enclave issue,” Khandanyan explained, as reported by 1lurer.am .
He also stressed that any land exchange scenario, under Armenian law, cannot happen without a referendum.
Khandanyan recalled that the most recent Armenian-Azerbaijani border demarcation commission meeting took place in September, based on agreements reached on the TRIPP initiative.
Previously, Prime Minister Nikol Pashinyan stated that as a result of demarcation and delimitation, Armenia would regain Artsvashen and other Armenian territories under occupation. Meanwhile, Azerbaijan’s Foreign Ministry reiterated its focus on reclaiming Tigranashen and three enclaves in Tavush.