«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը խորհրդարանական ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է կա անկլավների հարց, որը պետք է հասցեագրվի սահմանազատման գործընթացի շրջանակներում:
Նա հավելել է, որ փոխանակման հարց այս փուլում չի կարող լինել, որովհետև նախ պետք է անկլավները սահմանազատվեն, իսկ թե երբ կսահմանազատվեն՝ հայտնի չէ, գրում է 1lurer.am-ը։
«Սահմանզատման գործընթացը պետք է շարունակվի, և սահմանազատման գործընթացի որևէ փուլում, չգիտեմ՝ մեջտեղո՞ւմ, վերջո՞ւմ, թե ոնց, պետք է անդրադարձ կատարվի անկլավների հարցին։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացի բոլոր արձանագրությունների հաստատումից հետո պետք է կնքվի պետական սահմանի մասին պայմանագիր, այդ պայմանագիրը պետք է վավերացվի: Պետք է տեղի ունենան սահմանագծման աշխատանքներ, հետո արդեն Հայաստանը և Ադրբեջանը կորոշեն, թե ինչպես են անկլավների թեմային անդրադառնում:
Եթե հանկարծ որևէ սցենարով որոշվի, որ պետք է Հայաստանը և Ադրբեջանը տարածքներով փոխանակվեն, այդ հարցը, Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության համաձայն, չի կարող տեղի ունենալ առանց հանրաքվեի, դրա համար պետք է հանրաքվե տեղի ունենա»,- ասել է նա:
Պատգամավորը նաև հիշեցրել է, որ սահմանազատման հարցերով հայ-ադրբեջանական հանձնաժողովների վերջին հանդիպումը տեղի է ունեցել սեպտեմբերին՝ TRIPP հարթակի շրջանակում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հիման վրա։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ սահմանազատման և սահմանագծման արդյունքում Հայաստանը կվերադարձնի Արծվաշենը և օկուպացիայի տակ գտնվող հայկական մյուս տարածքները: Մինչ այդ Ադրբեջանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը հայտարարել էր, որ Տիգրանաշեն գյուղի և Տվուշում երեք անկլավների վերադարձը մնում է Բաքվի ուշադրության կենտրոնում:

11 Ноябрь 2025 - 12:45 AMT
Саркис Ханданян, депутат от фракции «Гражданский договор», заявил на брифинге в парламенте, что вопрос анклавов между Арменией и Азербайджаном должен решаться в рамках процесса демаркации границы.
Он подчеркнул, что вопрос обмена территориями на данном этапе не актуален, поскольку в первую очередь нужно определить границы анклавов, а сроки пока неизвестны.
«Процесс демаркации должен продолжаться, и на каком-то этапе — в середине, в конце, как получится — должен быть поднят вопрос анклавов. После того как Армения и Азербайджан утвердят все протоколы, должен быть подписан и ратифицирован договор о государственной границе. Только потом стороны смогут решить, как будут подходить к анклавам», — пояснил Ханданян, передает 1lurer.am .
Он также отметил, что любой сценарий обмена территориями, согласно законодательству Армении, невозможен без проведения референдума.
Ханданян напомнил, что последняя встреча армяно-азербайджанских комиссий по демаркации состоялась в сентябре на основе договоренностей, достигнутых на основе TRIPP.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян заявлял, что в результате демаркации и делимитации Армения вернет Арцвашен и другие находящиеся под оккупацией армянские территории. В свою очередь, представитель МИД Азербайджана подчеркивал, что возвращение села Тигранашен и трех анклавов в Тавуше остается в центре внимания Баку.