ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում ավարտվել է ՀՀ ԶՈւ նախկին ԳՇ պետի առաջին տեղակալ Արշակ Կարապետյանի կողմից իշխանությունը չարաշահելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը։ Որոշում է կայացվել նրա նկատմամբ հեռակա վարույթ իրականացնելու վերաբերյալ:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել և հիմնավորվել է, որ 2021 թվականի մայիսի 12-ին՝ լուսաբացին, հակառակորդն օգտվելով մառախլապատ եղանակի պատճառով առաջացած ցածր տեսանելիությունից, Սև լճի տարածքում տեղակայված մարտական դիրքերի միջդիրքային տարածությունից հատել է ՀՀ պետական սահմանը՝ մոտ 3-3.5կմ խորությամբ՝ հայտնվելով յուրային դիրքերի թիկունքային հատվածում և զբաղեցրել նպաստավոր բարձունքներ:
2021 թվականի մայիսի 14-16-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ ԶՈւ նախկին ԳՇ պետի առաջին տեղակալ Ա.Կ.-ն դուրս գալով իր լիազորությունների շրջանակից, գիտակցելով, որ չունի մարտական դիրքից զինծառայողներին հանելու հրաման տալու, յուրային մարտական դիրքը հակառակորդին հանձնելու լիազորություն, օգտագործելով պաշտոնից բխող հեղինակությունը, իր զինվորական ծառայողական գործունեության հետ կապված անհիմն բանավոր հրաման է տվել մարտական դիրքերը թողնելու վերաբերյալ, որն անզգուշությամբ առաջացրել է նյութական ծանր հետևանքներ, այն է՝ մայիսի 16-ին յուրային ստորաբաժանումները դուրս են եկել մարտական դիրքերից, իսկ հակառակորդը 2021 թվականի մայիսի 17-ին դիրքավորվել է նշված մարտական դիրքերում, հրաժարվել է դուրս գալ ներխուժած հատվածներից՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից՝ վերահսկողության տակ վերցնելով տարածքի մի մասը:
Հիմնված մեղադրանքով, Արշակ Կարապետյանի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 549-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով՝ իշխանության չարաշահում, որը հանգեցրել է ծանր հետևանքների։
Քննության ընթացքում որպես խափանման միջոց նրա նկատմամբ ընտրվել է կալանք, և հայտարարվել է հետախուզում։
Քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ արդեն ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ներկայացնելու միջնորդությամբ։

В Главном военном следственном управлении Следственного комитета Армении завершено предварительное расследование уголовного дела в отношении бывшего первого заместителя начальника Генерального штаба Вооружённых сил Армении Аршака Карапетяна, обвиняемого в злоупотреблении должностными полномочиями. Принято решение о проведении заочного производства в его отношении.
Следствие установило, что на рассвете 12 мая 2021 года противник, воспользовавшись плохой видимостью из-за тумана, проник вглубь армянской территории в районе озера Сев на 3–3,5 км, заняв выгодные высоты в тылу армянских позиций.
В период с 14 по 16 мая 2021 года Аршак Карапетян, превысив свои полномочия и осознавая, что не имеет права отдавать приказы об отводе военнослужащих с боевых позиций, воспользовался авторитетом, связанным с занимаемой должностью, и дал устный необоснованный приказ покинуть боевые позиции. Это повлекло тяжёлые последствия: 16 мая армянские подразделения покинули позиции, а 17 мая противник занял эти рубежи, отказавшись покидать вторгшуюся территорию Армении и установив контроль над её частью.
По этим обвинениям в отношении Аршака Карапетяна возбуждено уголовное преследование по пункту 4 части 2 статьи 549 Уголовного кодекса Армении — злоупотребление властью, повлекшее тяжкие последствия.
В качестве меры пресечения в отношении него избран арест, и он объявлен в розыск.
Уголовное дело с обвинительным заключением направлено прокурору для утверждения и передачи в суд.
Уведомление: лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным, пока его вина не будет доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом, и подтверждена вступившим в законную силу приговором суда.