ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, դատական նիստից առաջ լրագրողների հետ խոսելիս, անդրադարձել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի արձագանքին իր հարցազրույցին։
«Կարևորն այն է, որ գոնե կարողացանք կորզել բանակցային փաստաթղթերը հրապարակելու խոստում։ Տեսնենք»,– նշել է Սերժ Սարգսյանը, գրում է Panorama.am-ը։
Փաշինյանը մասնավորապես գրել էր. «ՍՍ–ն էլի խոսել է բանակցային փաստաթղթերի մասին։ Հեչ չնեղվես․ բանակցային պատմության առանցքային թղթերը (ներառյալ 2019) դասավորել եմ, հիմա սքան ենք անում ու մինչև տարվա վերջ հրապարակելու եմ, արանքներում դնելով նաև մի քանի հրապարակային թղթեր։
Նաև քո գրած մի նամակ եմ մեջը դնելու, որ չմտածես առ եմ համարում։ Որ զարթնես, ՏՊԼ–ին ու ՔՌ–ին էլ խաբար արա»։
Սարգսյանն իր հարցազրույցում ասել էր, որ 44–օրյա պատերազմի հիմնական պատճառներից մեկը բանակցային գործընթացից խուսափելն էր և ընդհանրապես հրաժարվելը։ Նրա խոսքով՝ բանակցող կողմը ներկայացրել է անհասկանալի տարբերակ, ինչի հետևանքով բանակցությունները դադարեցվել են։
Երրորդ նախագահը նշել է, որ, իր կարծիքով, երկրի ներկա ղեկավարը սկզբնական շրջանում պարզապես չի կարողացել լիարժեք տիրապետել բանակցային գործընթացին, քանի որ միայն փաստաթղթեր ընթերցելով դժվար էր հասկանալ, թե այդ փաստաթղթերն ուր են տանում կողմերին։

“The important thing is that we’ve at least managed to extract a promise to publish the negotiation documents. Let’s see,” Sargsyan said, according to Panorama.am.
Pashinyan had earlier posted on social media: “S.S. has once again spoken about negotiation documents. Don’t be upset, I’ve organized the key documents of the negotiation history (including 2019), we’re scanning them now, and I’ll publish them all before year’s end, including some public documents.”
The prime minister added: “I’ll also include one of your letters, just so you don’t think I’m holding back. When you wake up, notify the LTP and the RK, too.”
In his interview, Sargsyan had stated that one of the main reasons behind the 44-day war was the government's withdrawal from the negotiation process. According to him, the Armenian side had presented an unclear proposal, which led to the suspension of talks.
The third president also argued that the current leadership initially lacked a full grasp of the negotiation process, noting that “just reading the documents is not enough to understand where they would have taken the sides.”