ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, դատական նիստից առաջ լրագրողների հետ խոսելիս, անդրադարձել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի արձագանքին իր հարցազրույցին։
«Կարևորն այն է, որ գոնե կարողացանք կորզել բանակցային փաստաթղթերը հրապարակելու խոստում։ Տեսնենք»,– նշել է Սերժ Սարգսյանը, գրում է Panorama.am-ը։
Փաշինյանը մասնավորապես գրել էր. «ՍՍ–ն էլի խոսել է բանակցային փաստաթղթերի մասին։ Հեչ չնեղվես․ բանակցային պատմության առանցքային թղթերը (ներառյալ 2019) դասավորել եմ, հիմա սքան ենք անում ու մինչև տարվա վերջ հրապարակելու եմ, արանքներում դնելով նաև մի քանի հրապարակային թղթեր։
Նաև քո գրած մի նամակ եմ մեջը դնելու, որ չմտածես առ եմ համարում։ Որ զարթնես, ՏՊԼ–ին ու ՔՌ–ին էլ խաբար արա»։
Սարգսյանն իր հարցազրույցում ասել էր, որ 44–օրյա պատերազմի հիմնական պատճառներից մեկը բանակցային գործընթացից խուսափելն էր և ընդհանրապես հրաժարվելը։ Նրա խոսքով՝ բանակցող կողմը ներկայացրել է անհասկանալի տարբերակ, ինչի հետևանքով բանակցությունները դադարեցվել են։
Երրորդ նախագահը նշել է, որ, իր կարծիքով, երկրի ներկա ղեկավարը սկզբնական շրջանում պարզապես չի կարողացել լիարժեք տիրապետել բանակցային գործընթացին, քանի որ միայն փաստաթղթեր ընթերցելով դժվար էր հասկանալ, թե այդ փաստաթղթերն ուր են տանում կողմերին։

11 Ноябрь 2025 - 14:19 AMT
Третий президент Армении Серж Саргсян, выступая перед журналистами до начала судебного заседания, прокомментировал реакцию премьер-министра Никола Пашиняна на его интервью.
«Важно то, что мы хотя бы смогли добиться обещания опубликовать документы по переговорам. Посмотрим», — отметил Саргсян, передает «Panorama.am».
Пашинян ранее написал в социальной сети: «С.С. снова заговорил о переговорах. Не расстраивайся: я разложил основные документы переговорной истории (включая 2019 год), сейчас сканируем, и до конца года всё опубликую, включая некоторые уже известные документы».
Он добавил: «Вставлю туда и одно твоё письмо — чтобы не подумал, что скрываю. Когда проснёшься, сообщи ЛТП и РК тоже».
В своём интервью Саргсян заявил, что одной из основных причин 44-дневной войны был отказ от переговорного процесса. По его словам, армянская сторона представила неясный вариант, что привело к приостановке переговоров.
Бывший президент также выразил мнение, что нынешний руководитель страны вначале не обладал полноценным пониманием переговорного процесса, подчеркнув, что «только читая документы, сложно понять, куда они ведут стороны».