Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Կոպենհագենում Դանիայի Եվրոպական հարցերով նախարար Մարի Բյեռի հետ հանդիպմանը քննարկել է Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև գործընկերության խորացման ուղիները՝ կարևորվել է այն նոր օրակարգի նշանակությունը, որը նախատեսվում է ստորագրել մոտ ապագայում և որը կնպաստի այդ համագործակցությունը նոր մակարդակի հասցնելուն։
Նրանք անդրադարձ են կատարել վերջին շրջանում տարբեր ուղղություններով արձանագրված առաջընթացին և ապագա ծրագրերին, որոնց թվում՝ նաև վիզային ռեժիմի ազատականացման գործընթացը։
Միրզոյանը նշել է, որ ԵՄ-ի հետ գործընկերության ընդլայնումը համահունչ է հայաստանյան հասարակության ակնկալիքներին, ինչը արտացոլվել է նաև այս տարի ընդունված օրենքում՝ ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի վերաբերյալ։
Միրզոյանն ու Բյեռը մտքեր են փոխանակել ժողովրդավարության ամրապնդման ճանապարհին առկա մարտահրավերների վերաբերյալ, քննարկվել են նաև փորձի փոխանակման հնարավորությունները այդ մարտահրավերները հաղթահարելու համար։ Այս համատեքստում կարևորվել է ԵՄ շարունակական աջակցությունը Հայաստանին՝ իր դիմակայունության բարձրացման գործում, մասնավորապես՝ հիբրիդային սպառնալիքներին դիմագրավելու ուղղությամբ։
Նախարարները քննարկել են նաև Հայաստանի և Դանիայի միջև երկկողմ համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները՝ ներառյալ էներգետիկ, տրանսպորտային և առևտրային ոլորտներում դիվերսիֆիկացման նպատակով։
Հանդիպման ընթացքում խոսվել է նաև 2026 թվականի մայիսի 4-ին Երևանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքներում համագործակցության հնարավորությունների մասին։
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է օգոստոսի 8-ին անցկացված Խաղաղության գագաթաժողովից հետո ձևավորված խաղաղության մթնոլորտը Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև, ինչպես նաև դրա շնորհիվ տարածաշրջանային և ավելի լայն տնտեսական համագործակցության ձևավորման հնարավորությունները։ Այդ կապակցությամբ քննարկվել է Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը և դրա բաղկացուցիչ «TRIPP ուղի» նախագիծը, որը լիովին համահունչ է ԵՄ «Համաշխարհային դարպաս» ծրագրի նպատակներին։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, during a meeting in Copenhagen with Danish Minister for European Affairs Marie Bjerre, discussed ways to deepen the partnership between Armenia and the European Union. They emphasized the significance of a new agenda to be signed soon, which aims to elevate bilateral cooperation to a new level.
The ministers reviewed recent progress across various domains and future initiatives, including the ongoing process for visa liberalization.
Mirzoyan stressed that expanding ties with the EU aligns with the expectations of Armenian society, as reflected in a law adopted this year supporting the launch of Armenia’s EU accession process.
They also exchanged views on challenges facing democratic development and explored opportunities for experience-sharing to overcome these obstacles. In this context, the EU’s continued support was underscored as vital for strengthening Armenia’s resilience, particularly in countering hybrid threats.
Mirzoyan and Bjerre additionally discussed prospects for expanding bilateral cooperation between Armenia and Denmark, especially in energy, transport, and trade, with a focus on diversification.
The meeting also touched on potential cooperation in preparation for the European Political Community summit set to be held in Yerevan on May 4, 2026.
Mirzoyan outlined the positive atmosphere that emerged between Armenia and Azerbaijan following the August 8 Peace Summit, which may foster regional and broader economic cooperation. In this regard, they discussed the Armenian government's Crossroads of Peace initiative and its “TRIPP Route” component, which is fully aligned with the EU’s Global Gateway strategy.
Separately, European Commission Deputy Director General for Migration and Home Affairs Johannes Luchner handed Armenian Interior Minister Arpine Sargsyan an action plan within the EU visa liberalization dialogue. The plan outlines reforms Armenia must implement in security, border control, human rights, and other areas.