Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Կոպենհագենում Դանիայի Եվրոպական հարցերով նախարար Մարի Բյեռի հետ հանդիպմանը քննարկել է Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև գործընկերության խորացման ուղիները՝ կարևորվել է այն նոր օրակարգի նշանակությունը, որը նախատեսվում է ստորագրել մոտ ապագայում և որը կնպաստի այդ համագործակցությունը նոր մակարդակի հասցնելուն։
Նրանք անդրադարձ են կատարել վերջին շրջանում տարբեր ուղղություններով արձանագրված առաջընթացին և ապագա ծրագրերին, որոնց թվում՝ նաև վիզային ռեժիմի ազատականացման գործընթացը։
Միրզոյանը նշել է, որ ԵՄ-ի հետ գործընկերության ընդլայնումը համահունչ է հայաստանյան հասարակության ակնկալիքներին, ինչը արտացոլվել է նաև այս տարի ընդունված օրենքում՝ ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի վերաբերյալ։
Միրզոյանն ու Բյեռը մտքեր են փոխանակել ժողովրդավարության ամրապնդման ճանապարհին առկա մարտահրավերների վերաբերյալ, քննարկվել են նաև փորձի փոխանակման հնարավորությունները այդ մարտահրավերները հաղթահարելու համար։ Այս համատեքստում կարևորվել է ԵՄ շարունակական աջակցությունը Հայաստանին՝ իր դիմակայունության բարձրացման գործում, մասնավորապես՝ հիբրիդային սպառնալիքներին դիմագրավելու ուղղությամբ։
Նախարարները քննարկել են նաև Հայաստանի և Դանիայի միջև երկկողմ համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները՝ ներառյալ էներգետիկ, տրանսպորտային և առևտրային ոլորտներում դիվերսիֆիկացման նպատակով։
Հանդիպման ընթացքում խոսվել է նաև 2026 թվականի մայիսի 4-ին Երևանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքներում համագործակցության հնարավորությունների մասին։
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է օգոստոսի 8-ին անցկացված Խաղաղության գագաթաժողովից հետո ձևավորված խաղաղության մթնոլորտը Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև, ինչպես նաև դրա շնորհիվ տարածաշրջանային և ավելի լայն տնտեսական համագործակցության ձևավորման հնարավորությունները։ Այդ կապակցությամբ քննարկվել է Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը և դրա բաղկացուցիչ «TRIPP ուղի» նախագիծը, որը լիովին համահունչ է ԵՄ «Համաշխարհային դարպաս» ծրագրի նպատակներին։

12 Ноябрь 2025 - 08:34 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на встрече с министром по европейским делам Дании Мари Бьерре в Копенгагене обсудил пути углубления партнерства между Арменией и Европейским союзом. Особое внимание было уделено значению новой повестки, подписание которой ожидается в ближайшее время и которая выведет сотрудничество на новый уровень.
Стороны также рассмотрели достигнутый прогресс в различных направлениях и обсудили будущие инициативы, включая процесс либерализации визового режима.
Мирзоян отметил, что расширение партнерства с ЕС соответствует ожиданиям армянского общества, что также отразилось в принятом в этом году законе о начале процесса присоединения Армении к ЕС.
Министры обменялись мнениями о вызовах на пути укрепления демократии и обсудили возможности обмена опытом для преодоления этих трудностей. В этом контексте была подчеркнута важность продолжительной поддержки Армении со стороны ЕС, особенно в сфере повышения устойчивости к гибридным угрозам.
Были также рассмотрены перспективы расширения двустороннего сотрудничества между Арменией и Данией, в частности в энергетике, транспорте и торговле с целью диверсификации.
Отдельное внимание было уделено возможностям сотрудничества в рамках подготовки к саммиту Европейского политического сообщества, который состоится в Ереване 4 мая 2026 года.
Мирзоян представил атмосферу мира, сложившуюся между Арменией и Азербайджаном после состоявшегося 8 августа Мирного саммита, что открывает перспективы для регионального и более широкого экономического сотрудничества. В этом контексте обсуждалась инициатива правительства Армении «Перекресток мира» и её компонент «маршрут TRIPP», полностью соответствующий целям программы ЕС «Глобальные ворота».
Кроме того, заместитель генерального директора Генерального директората по вопросам миграции и внутренних дел Европейской комиссии Йоханнес Лухнер передал министру внутренних дел Армении Арпине Саргсян план действий в рамках диалога по либерализации визового режима. Документ содержит перечень реформ, которые Армения должна провести в сферах безопасности, пограничного контроля, прав человека и других направлениях.