Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում արձագանքել է երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավարի հայտարարություններին՝ ներկայացնելով 1998-2008 թթ․ Հայաստանի և Ադրբեջանի ռազմական բյուջեների համեմատությունը։
«Չեմ հասկանում` ինչու է Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավարը որոշել վիճել փաստերի հետ: Ինձ հետ թող վիճի, դեմ չեմ, բայց փաստերի հետ ինչո՞ւ է վիճում:
Առաջին նկարում 1998 թվականի` Քոչարյանի նախագահության առաջին տարվա ՀՀ-Ադրբեջան ռազմական բյուջեների հարաբերակցությունն է` 1-1.1-ի` այսինքն գրեթե հավասար:
Երկրորդ նկարում` Քոչարյանի նախագահության վերջին տարում` 2008 թվականին այդ հարաբերակցությունն արդեն 1-5.3 է` այսինքն Ադրբեջանի ռսզմական բյուջեն արդեն ավելի քան 5 անգամ ավելի մեծ էր, քան Հայաստանինը:
Այս 10 տարիների ընթացքում Ադրբեջանը մեծացնում էր իր ռազմական բյուջեն, իսկ Քոչարյանը` իր ընտանեկան բյուջեն:
Այնպես որ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավարը ամբաղ-զամբաղ խոսելուց առաջ թող մի քիչ կարդա»,–գրել է նա։
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակը արձագանքել է ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանի այն պնդմանը, թե Քոչարյանի իշխանության օրոք Հայաստանի ու Ադրբեջանի ռազմական բյուջեների տարբերությունն եղել է 1-ը 5-ին։ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Բագրատ Միկոյանը նշել է, որ իրականում այդ հարաբերակցությունը կազմել է մոտավորապես 1-ը 3-ի։ Նա նաև հարց է բարձրացրել՝ եթե 1998-2008–ին Ադրբեջանն ավելի ուժեղ էր, ինչո՞ւ չէին այդ ժամանակ սկսում պատերազմ:

12 Ноябрь 2025 - 11:14 AMT
Заместитель председателя парламента Армении Рубен Рубинян прокомментировал в Facebook утверждения главы офиса второго президента Роберта Кочаряна Баграта Микояна о соотношении военных бюджетов Армении и Азербайджана.
«Не понимаю, почему глава офиса Кочаряна решил спорить с фактами. Пусть спорит со мной — не возражаю. Но с фактами зачем спорить?» — написал Рубинян.
Он представил сравнительные данные:
• В 1998 году, в начале президентства Кочаряна, соотношение военных бюджетов составляло примерно 1 к 1,1 — практически равное.
• В 2008 году, к окончанию его правления, разрыв составил уже 1 к 5,3 — то есть военный бюджет Азербайджана стал более чем в пять раз выше, чем у Армении.
«За эти 10 лет Азербайджан увеличивал свой военный бюджет, а Кочарян — свой семейный. Так что прежде чем говорить абы-что, пусть глава его офиса хоть немного почитает», — добавил Рубинян.
Ранее офис Кочаряна утверждал, что соотношение было ближе к 1 к 3 и задал вопрос: если Азербайджан действительно был сильнее в 1998–2008 годах, почему тогда не началась война?