Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից և Արագածոտնի թեմից 8 հոգևորական է հրավիրվել Քննչական կոմիտե։ Քրեական վարույթը, որի շրջանակներում հոգևորականները վկայի կարգավիճակով կանչվել են հարցաքննության, վերաբերում է Նաթան սրբազանին և կարգալույծ հռչակված Աղան աբեղա Երնջակյանին վերագրվող հեռախոսային խոսակցության ձայնագրությանը։ Այդ մասին հայտնել է փաստաբան Մարինե Ֆարմանյանը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նա նշել է, որ դեռևս անհասկանալի է, թե իրականում ինչի վերաբերյալ է իրականացվում քննությունը, քանի որ պարզ չէ՝ ձայնագրությունը որտեղից է ձեռք բերվել, ինչպես է տարածվել, և ինչ պարունակություն ունի։ Նրա խոսքով՝ հեռախոսային խոսակցությունների գաղտնիության խախտման վերաբերյալ հաղորդում ներկայացվել է, սակայն քրեական վարույթ այդ առնչությամբ նախաձեռնված չէ։
Փաստաբանը նաև ընդգծել է, որ մինչ այս պահը վարույթն իրականացնող մարմինը փորձաքննություն չի նշանակել ձայնագրության իսկությունը պարզելու համար, ինչպես նաև չի քննվել՝ որտեղից և ինչպես է ձայնագրությունը ձեռք բերվել։ Չնայած այն փաստին, որ ձայնագրությունը շրջանառվել է իշխանամետ լրատվամիջոցներում, դրա իսկության, մասնակցի նույնականացման կամ բովանդակության փաստացի ճշգրտման փորձ չի արվել։ Քննչական կոմիտեն էլ հրաժարվել է այդ ուղղությամբ քննչական գործողություններ նախաձեռնել։
Մայր Աթոռից հարցաքննության հրավիրված հոգևորականներից մեկը վարդապետ է, սակայն փաստաբան Ֆարմանյանը չունի տվյալներ՝ արդյոք նա Կարգապահական հանձնախմբի անդամ է։ Երնջակյանի հարցաքննության վերաբերյալ ևս որևէ տեղեկություն հայտնի չէ։ Հայտնի է միայն, որ Նաթան Սրբազանի և Երնջակյանի միջև առերես հարցաքննություն դեռևս տեղի չի ունեցել, ինչպես նաև Վեհափառ Հայրապետին հարցաքննելու հարց օրակարգում չի հայտնվել։
Հոկտեմբերի 17-ին իշխանամետ լրատվամիջոցներում տարածվել է ձայնագրություն, որտեղ նախկին գավազանակիր Աղան աբեղա Երնջակյանը Մայր աթոռի արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի տնօրեն Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանի հետ զրույցում դժգոհում է, թե կաթողիկոսը ստիպում է մասնակցել հակաիշխանական ցույցերի: Հեռախոսազրույցը կայացել է 2023–ին։

Восемь священнослужителей из Святого Эчмиадзина и Арагацотнской епархии были вызваны в Следственный комитет Армении в качестве свидетелей в рамках уголовного дела, касающегося телефонной записи между архиепископом Натаном Ованнисяном и бывшим монахом Аганом Еранжакяном. Об этом сообщила адвокат Марине Фарманян, передаёт Pastinfo.
По её словам, остаётся неясным, как была получена запись, где и каким образом она распространялась, а также каково её точное содержание. Хотя было подано заявление о нарушении тайны телефонных разговоров, уголовное дело по этой части не возбуждено.
Фарманян также подчеркнула, что следственные органы не назначили экспертизу для установления подлинности записи и не выяснили её происхождение. Несмотря на то, что запись была опубликована в провластных СМИ, не предпринимались действия по установлению её подлинности или идентификации участников разговора.
Пока неизвестно, был ли допрошен сам Еранжакян. Очной ставки между ним и архиепископом Натаном не проводилось. Вопрос о возможном допросе Католикоса в повестке дня не стоит.
17 октября в провластных СМИ была опубликована аудиозапись телефонного разговора, в котором Аган Еранжакян жалуется архиепископу Натану, что Католикос якобы заставляет его участвовать в антиправительственных акциях. Разговор состоялся в 2023 году, его подлинность до сих пор не подтверждена.