Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից և Արագածոտնի թեմից 8 հոգևորական է հրավիրվել Քննչական կոմիտե։ Քրեական վարույթը, որի շրջանակներում հոգևորականները վկայի կարգավիճակով կանչվել են հարցաքննության, վերաբերում է Նաթան սրբազանին և կարգալույծ հռչակված Աղան աբեղա Երնջակյանին վերագրվող հեռախոսային խոսակցության ձայնագրությանը։ Այդ մասին հայտնել է փաստաբան Մարինե Ֆարմանյանը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նա նշել է, որ դեռևս անհասկանալի է, թե իրականում ինչի վերաբերյալ է իրականացվում քննությունը, քանի որ պարզ չէ՝ ձայնագրությունը որտեղից է ձեռք բերվել, ինչպես է տարածվել, և ինչ պարունակություն ունի։ Նրա խոսքով՝ հեռախոսային խոսակցությունների գաղտնիության խախտման վերաբերյալ հաղորդում ներկայացվել է, սակայն քրեական վարույթ այդ առնչությամբ նախաձեռնված չէ։
Փաստաբանը նաև ընդգծել է, որ մինչ այս պահը վարույթն իրականացնող մարմինը փորձաքննություն չի նշանակել ձայնագրության իսկությունը պարզելու համար, ինչպես նաև չի քննվել՝ որտեղից և ինչպես է ձայնագրությունը ձեռք բերվել։ Չնայած այն փաստին, որ ձայնագրությունը շրջանառվել է իշխանամետ լրատվամիջոցներում, դրա իսկության, մասնակցի նույնականացման կամ բովանդակության փաստացի ճշգրտման փորձ չի արվել։ Քննչական կոմիտեն էլ հրաժարվել է այդ ուղղությամբ քննչական գործողություններ նախաձեռնել։
Մայր Աթոռից հարցաքննության հրավիրված հոգևորականներից մեկը վարդապետ է, սակայն փաստաբան Ֆարմանյանը չունի տվյալներ՝ արդյոք նա Կարգապահական հանձնախմբի անդամ է։ Երնջակյանի հարցաքննության վերաբերյալ ևս որևէ տեղեկություն հայտնի չէ։ Հայտնի է միայն, որ Նաթան Սրբազանի և Երնջակյանի միջև առերես հարցաքննություն դեռևս տեղի չի ունեցել, ինչպես նաև Վեհափառ Հայրապետին հարցաքննելու հարց օրակարգում չի հայտնվել։
Հոկտեմբերի 17-ին իշխանամետ լրատվամիջոցներում տարածվել է ձայնագրություն, որտեղ նախկին գավազանակիր Աղան աբեղա Երնջակյանը Մայր աթոռի արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի տնօրեն Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանի հետ զրույցում դժգոհում է, թե կաթողիկոսը ստիպում է մասնակցել հակաիշխանական ցույցերի: Հեռախոսազրույցը կայացել է 2023–ին։

Eight clerics from the Mother See of Holy Etchmiadzin and the Aragatsotn Diocese have been summoned by Armenia’s Investigative Committee as part of a criminal case linked to a leaked phone recording between Archbishop Nathan Hovhannisyan and former cleric Aghan Yeranjakyan. The investigation is ongoing, and the clergy have been called in as witnesses, lawyer Marine Farmanyan told Pastinfo.
She noted that key details remain unclear, including how the recording was obtained, where it was distributed, and what its full content entails. While a report has been filed concerning a possible breach of phone call confidentiality, no criminal case has been initiated on that basis.
Farmanyan added that no forensic examination has yet been ordered to verify the authenticity of the recording, and there’s been no investigation into its origin or distribution. Despite the recording being disseminated by pro-government media outlets, no steps have been taken to verify its contents, identify the speakers, or confirm its legitimacy.
There is no information about whether Yeranjakyan has been questioned, and no face-to-face interrogation between him and Archbishop Nathan has taken place. There are also no current plans to question the Catholicos.
The phone recording, leaked on October 17, features a 2023 conversation in which Aghan Yeranjakyan expresses frustration to Archbishop Nathan, accusing the Catholicos of pressuring clergy to attend anti-government protests. The authenticity of the recording remains unverified.