Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ–ում ճեպազրույցի ժամանակ, անդրադառնալով բանակցային փաստաթղթերը հրապարակելու խոստմանը, ասել է, որ մինչև տարեվերջ ԵԱՀԿ ՄԽ–ն կլուծարվի և ազատ կլինեն հրապարակելու բանակցային փաթեթը:
Նա նաև նշել է, որ հանձնարարել է գաղտնազերծել ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մի նամակ՝ այլ երկրի ղեկավարի ուղղված, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Քանի՞ ամիս է խոսում եմ դրա մասին, և եթե մտածեն, կիմանան, ինչ փոխվեց և ինչի եմ հիմա ասում՝ մինչև տարվա վերջ։ Հրապարակման պահին գուցե կմեկնաբանեմ թե ինչու եմ փաթեթը հրապարակում մինչև տարվա վերջ, դա պատճառ ունի։
Ես նախկինում ասել եմ, որ մենք կհրապարակենք՝ մի քանի ամիս առաջ։ Հանձնարարել եմ, որ պատրաստեն փաթեթները։ Ես նախկինում ասել եմ, որ այդ փաթեթի տերը մենակ մենք չենք, ենթադրվում է, որ տարվա վերջ մինչև դե յուրե ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը կլուծարվի, և այդտեղ այդ բարոյական և քաղաքական արգելքը կվերանա։ Այսինքն, այդ սուբյեկտը չի լինի և մենք ազատ կլինենք այդ թղթերը հրապարակել»,–ասել է Փաշինյանը։
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն, անդրադարձել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի արձագանքին իր հարցազրույցին, որով վերջինս խոստացել է մինչև տարեվերջ հրապարակել բանակցային փաթեթը։
«Կարևորն այն է, որ գոնե կարողացանք կորզել բանակցային փաստաթղթերը հրապարակելու խոստում։ Տեսնենք»,– նշել է Սարգսյանը։

Во время брифинга в Национальном собрании премьер-министр Никол Пашинян, комментируя своё обещание опубликовать переговорные документы, сообщил: «До конца года Минская группа ОБСЕ будет распущена, и мы будем свободны публиковать переговорный пакет».
Он также отметил, что распорядился рассекретить письмо третьего президента Армении Сержа Саргсяна, адресованное главе другого государства, сообщает «Пастинфо».
«Сколько месяцев я уже об этом говорю? Если немного подумать, станет ясно, что изменилось и почему я сейчас говорю, что это будет сделано до конца года. Возможно, в момент публикации я объясню, почему именно этот срок выбран. На это есть причина».
Пашинян напомнил, что ещё несколько месяцев назад сообщил о намерении опубликовать документы и дал соответствующее поручение. Он подчеркнул, что этот пакет не является исключительно собственностью Армении. По его словам, предполагается, что Минская группа будет де-юре распущена до конца года, после чего исчезнут моральные и политические ограничения.
«Этого субъекта больше не будет, и мы будем свободны обнародовать эти бумаги», — заявил Пашинян.
Третий президент Армении Серж Саргсян прокомментировал заявление премьер-министра, сделанное в ответ на его интервью, в котором Пашинян пообещал опубликовать переговорный пакет до конца года.
«Важно, что нам хотя бы удалось добиться обещания опубликовать переговорные документы. Посмотрим», — отметил Саргсян.