«Միասնության թևեր» քաղաքական նախաձեռնության ղեկավար Արման Թաթոյանը հայտարարել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Արծվաշենի վերադարձի վերաբերյալ վերջին հայտարարությունն իրականում խոսում է բազմաթիվ քաղաքացիների անտուն թողնելու մասին։ Նա այդ մասին ասել է ֆեյսբուքյան եթերում։
Նա նշել է, որ ռազմավարական անվտանգության առումով անդառնալի խնդիրներ են առաջ գալու:
«Արծվաշենը վերադարձնելու Փաշինյանի խրոխտ հայտարարությունն իրականում բազմաթիվ մարդկանց անտուն թողնելու մասին է։ Նա դրա փորձն արդեն ձեռք է բերել Արցախի օրինակով ու հմտացել է. գիտի, որ արդեն նման դեպքերում պետք է խոսի ոչ թե հանձնելու, այլ վերադարձնելու մասին:
2020-ից հետո Բաքուն ինտենսիվացրեց Տիգրանաշենի, Արծվաշենի, Տավուշում ինչ-որ անկլավային գյուղերի, տարածքների փոխանակման, վերահսկողության հանձնման ծրագիրը, որից հետո Փաշինյանը, ՔՊ-ականներն անընդհատ խոսում են սրա մասին։ Իրականում սա ամբողջ Հայաստանը շրջափակման մեջ գցելու, սահմաններն ավերելու, բզկտելու ծրագիր է։ Ռազմավարական անվտանգության առումով անդառնալի խնդիրներ են առաջ գալու»,– ասել է նա։
Ըստ Թաթոյանի՝ սահմանազատման գործընթացով Ադրբեջանի հսկողության տակ են հայտնվելու հայկական արոտավայրեր, խոտհարքներ, հողատարածքներ, այդ ուղղությամբ անցնում են նաև կապի և ջրամատակարարման կարևոր համակարգեր, հնարավոր է արգելափակվի Հայաստանի միջպետական կարևոր ճանապարհներից մեկը։
Ավելի վաղ Փաշինյանը գրել էր՝ «սահմանազատման արդյունքում մենք պետք է վերադարձնենք Արծվաշենը և ՀՀ մյուս օկուպացված ինքնիշխան տարածքները»։ Մինչ այդ նա հայտարարել էր, որ անկլավների հարցը չի կարող հանվել օրակարգից, քանի դեռ Արծվաշենի ճակատագիրը հստակեցված չէ։

Arman Tatoyan, head of the political initiative Wings of Unity, stated that Prime Minister Nikol Pashinyan’s recent comments on returning Artsvashen actually imply leaving many citizens homeless. He shared his views in a Facebook livestream.
Tatoyan argued that serious strategic security threats are at stake.
“Pashinyan’s bold statement about returning Artsvashen is, in fact, about making many people homeless. He has gained experience with this, starting with the case of Artsakh, and has become skilled at using the word ‘return’ instead of ‘surrender’ in such cases,” he said.
According to Tatoyan, since 2020, Baku has intensified its push for control over Tigranashen, Artsvashen, and certain enclaves and villages in Tavush through exchanges and concessions. Pashinyan and his party members have increasingly echoed this discourse.
“In reality, this is a plan to encircle all of Armenia, destroy its borders, and fragment the country. From a strategic security standpoint, irreversible problems will arise,” Tatoyan warned.
He added that through the delimitation process, pastures, hayfields, and land plots could fall under Azerbaijani control, including critical communication and water infrastructure. One of Armenia’s main interstate roads may even become blocked.
Earlier, Pashinyan wrote: “As a result of delimitation, we must regain Artsvashen and other occupied sovereign territories of Armenia.” He previously stated that the enclave issue cannot be removed from the agenda as long as the fate of Artsvashen remains unresolved.