«Միասնության թևեր» քաղաքական նախաձեռնության ղեկավար Արման Թաթոյանը հայտարարել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Արծվաշենի վերադարձի վերաբերյալ վերջին հայտարարությունն իրականում խոսում է բազմաթիվ քաղաքացիների անտուն թողնելու մասին։ Նա այդ մասին ասել է ֆեյսբուքյան եթերում։
Նա նշել է, որ ռազմավարական անվտանգության առումով անդառնալի խնդիրներ են առաջ գալու:
«Արծվաշենը վերադարձնելու Փաշինյանի խրոխտ հայտարարությունն իրականում բազմաթիվ մարդկանց անտուն թողնելու մասին է։ Նա դրա փորձն արդեն ձեռք է բերել Արցախի օրինակով ու հմտացել է. գիտի, որ արդեն նման դեպքերում պետք է խոսի ոչ թե հանձնելու, այլ վերադարձնելու մասին:
2020-ից հետո Բաքուն ինտենսիվացրեց Տիգրանաշենի, Արծվաշենի, Տավուշում ինչ-որ անկլավային գյուղերի, տարածքների փոխանակման, վերահսկողության հանձնման ծրագիրը, որից հետո Փաշինյանը, ՔՊ-ականներն անընդհատ խոսում են սրա մասին։ Իրականում սա ամբողջ Հայաստանը շրջափակման մեջ գցելու, սահմաններն ավերելու, բզկտելու ծրագիր է։ Ռազմավարական անվտանգության առումով անդառնալի խնդիրներ են առաջ գալու»,– ասել է նա։
Ըստ Թաթոյանի՝ սահմանազատման գործընթացով Ադրբեջանի հսկողության տակ են հայտնվելու հայկական արոտավայրեր, խոտհարքներ, հողատարածքներ, այդ ուղղությամբ անցնում են նաև կապի և ջրամատակարարման կարևոր համակարգեր, հնարավոր է արգելափակվի Հայաստանի միջպետական կարևոր ճանապարհներից մեկը։
Ավելի վաղ Փաշինյանը գրել էր՝ «սահմանազատման արդյունքում մենք պետք է վերադարձնենք Արծվաշենը և ՀՀ մյուս օկուպացված ինքնիշխան տարածքները»։ Մինչ այդ նա հայտարարել էր, որ անկլավների հարցը չի կարող հանվել օրակարգից, քանի դեռ Արծվաշենի ճակատագիրը հստակեցված չէ։

12 Ноябрь 2025 - 13:20 AMT
Руководитель политической инициативы «Крылья единства» Арман Татоян заявил, что недавние слова премьер-министра Никола Пашиняна о возврате Арцвашена на деле означают, что многие граждане останутся без жилья. Об этом он сказал в прямом эфире на Facebook.
Он подчеркнул, что в сфере стратегической безопасности возникнут необратимые проблемы.
«Громкое заявление Пашиняна о возврате Арцвашена на деле — о том, как оставить множество людей без дома. У него уже есть подобный опыт — пример Арцаха — и он научился в таких случаях говорить не о сдаче, а о возврате», — отметил Татоян.
По его словам, с 2020 года Баку активизировал программу по получению контроля над Тигранашеном, Арцвашеном, анклавными деревнями в Тавуше, включая обмен территориями и передачу управления. После этого Пашинян и члены его партии постоянно говорят на эту тему.
«Фактически это программа по окружению всей Армении, разрушению её границ и расчленению. С точки зрения стратегической безопасности возникнут необратимые проблемы», — подчеркнул Татоян.
Он добавил, что в результате процесса демаркации под контроль Азербайджана могут перейти пастбища, луга и земли, а также важнейшие системы связи и водоснабжения. Возможно даже перекрытие одного из основных межгосударственных шоссе Армении.
Ранее Пашинян писал: «В результате демаркации мы должны вернуть Арцвашен и другие оккупированные суверенные территории Армении». До этого он заявлял, что вопрос анклавов не может быть снят с повестки, пока не прояснится судьба Арцвашена.