Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ արդեն 1 տարի 8 ամիս ՀՀ սահմանին զինվոր չի զոհվել՝ նախկինում մենք ոչ մի տարի չենք ունեցել այսպիսի իրավիճակ։ Նա այդ մասին խոսել է՝ անդրադառնալով ՀՀ երկրորդ և երրորդ նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի վերջին հարցազրույցների շրջանակում ներկայացված տեսակետին, թե Փաշինյանը բանակցությունները փակուղի է տարել, ինչն էլ հանգեցրել է պատերազմի:
«Եթե 2018-ին չկար պատերազմ, ինչո՞ւ էին զինվորները զոհվում սահմանին: Պատերազմը ո՞րն է, պատերազմն այն է, որ արտաքին ներգործության հետևանքով զինվորներ են զոհվում: Ամեն տարի մեր սահմանին զոհվել են զինվորներ 2018-ից առաջ»,- ասել է Փաշինյանը, հայտնում է 1lurer.am–ը։
Նա հավելել է, որ երբ բանակցային փաստաթղթերը հրապարակվեն, նախկինում արված բոլոր առաջարկությունները կներկայացվեն՝ և՛ 2016-ի հուլիսի, և՛ օգոստոսի, նաև կհրապարակվի Սերժ Սարգսյանի նամակը, որի մասին խոստացավ հետագայում առավել մանրամասն խոսել:
«Ի միջի այլոց, խոսվում է ռազմական բալանսի խախտման մասին, որ մեր ժամանակ ռազմական բալանսը խախտվել է: Երբ բանակցային փաթեթը հրապարակվի, դուք կտեսնեք՝ ոնց է Սերժ Սարգսյանն իր ձեռքով գրել և ստորագրել, որ ռազմական բալանսը խախտված է ինձնից առաջ»,- ասել է նա:
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «5-րդ ալիքին» տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ իր նախագահության 10 տարիները եղել են ամենախաղաղ տարիները։

В ответ на заявления бывших президентов Сержа Саргсяна и Роберта Кочаряна о провале переговоров, приведшем к войне, премьер-министр Никол Пашинян подчеркнул, что уже 1 год и 8 месяцев на границе Армении не погиб ни один военнослужащий, и такого не было ни в один год до 2018-го.
«Если в 2018 году не было войны, то почему солдаты гибли на границе? Война — это когда из-за внешнего воздействия погибают солдаты. До 2018 года каждый год на границе погибали военнослужащие», — сказал он в беседе с журналистами, передает 1lurer.am .
Пашинян также добавил, что при публикации переговорных документов будут представлены все предложения, в том числе за июль и август 2016 года, а также будет обнародовано письмо Сержа Саргсяна, о котором он пообещал рассказать подробнее позже.
«Кстати, сейчас говорят о нарушении военного баланса во время моего правления. Но когда опубликуем переговорный пакет, вы увидите: Серж Саргсян собственноручно написал и подписал, что военный баланс был нарушен до меня», — отметил Пашинян.
Ранее второй президент Армении Роберт Кочарян в интервью «5-му каналу» заявил, что его 10 лет правления были самыми мирными.