Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն Ազգային ժողովում պարզաբանել է, թե ինչու են պաշտպանության համար նախատեսված 2026-ի ծախսերն ավելի քիչ, քան 2025-ին էր
Նա նշել է, որ պաշտպանական ծախսերը՝ սկսած 2023 թվականից, էապես աճել են, այսինքն՝ 2023, 2024, 2025 և արդեն նախատեսվող 2026 թվականներին իրականացվել են և իրականացվելու են աննախադեպ ծախսեր, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Ըստ Պապիկյանի՝ աննախադեպ ծախսերը վերաբերում են և՛ բանակի կարիքներին, և՛ զինծառայողների սոցիալական վիճակին, և՛ բազմաթիվ այլ հարցերի, այդ թվում՝ սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի ձեռքբերումներին, ինժեներական աշխատանքներին, այսինքն՝ այն ամբողջ աշխատանքը, որ արվել է այս տարիների ընթացքում, ըստ նախարարի՝ հնարավոր է եղել Կառավարության հատկացրած զգալի միջոցների հաշվին:
«Այն, որ 2025-ի և 2026-ի միջև առաջին հայացքից որոշակի դիսբալանս է նկատվում, իրականում հստակ բալանս կա, որովհետև երբ համեմատենք 2024 թվականի պաշտոնական ծախսերի համար հատկացված բյուջեն և 2026 թվականին նախատեսվողը, ապա կտեսնենք, որ բավականին նորմալ աճ է նկատվում 2023, 2024 և 2026-ի միջև:
Իրական դիսբալանսը տեղի է ունեցել 2025-ին՝ հօգուտ պաշտպանության նախարարության, որովհետև ելնելով տվյալ պահի տարածաշրջանային զարգացումներից՝ մենք նախընտրել ենք ապագայի ծախսերը կատարել 2025 թվականին, որի արդյունքում էլ տեղի է ունեցել առաջին հայացքից խզվածքը, որն իրականում որևէ արտասովոր բան չէ, այլ բնական գործողություն, որն արել է ադեկվատ կառավարությունը»,- պարզաբանել է նախարարը:
2026 թվականին պաշտպանության ոլորտի ֆինանսավորումը 2025-ի համեմատ կկրճատվի 39․8 մլրդ դրամով կամ 5․9%-ով։

In parliament, Defense Minister Suren Papikyan addressed why Armenia’s 2026 defense spending is projected to be lower than in 2025.
He emphasized that defense expenditures have significantly increased since 2023, with unprecedented budgets implemented or planned for 2023, 2024, 2025, and now 2026, as reported by 1lurer.am .
According to Papikyan, these exceptional budgets have covered the army’s needs, service members’ social conditions, weapons and military equipment acquisitions, and engineering efforts. He credited these efforts to the substantial funding allocated by the government.
He acknowledged that at first glance, there appears to be a budgetary imbalance between 2025 and 2026, but explained that a proper balance exists when comparing the 2024 and 2026 figures, showing a steady and “quite normal” growth between 2023, 2024, and 2026.
“The real imbalance occurred in 2025, in favor of the Ministry of Defense, because, given the regional developments at the time, we opted to bring forward some future expenditures into 2025. The perceived gap is not abnormal. It’s a logical move by a responsible government,” Papikyan clarified.