Աշխատանքային այցով Դանիայում գտնվող ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Դանիայի Կուսակցությունների և ժողովրդավարության ինստիտուտում (DIPD) քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն ասել է, որ քաղաքացիական հասարակությունն էական ներուժ ունի Խաղաղության ամրապնդման հարցում
Նա ներկայացրել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթ ուղղությունները, ժողովրդավարական բարեփոխումներն ու խաղաղության հաստատմանն ուղղված քայլերը։ Նա անդրադարձել է նաև Հայաստան–ԵՄ գործընկերության խորացմանը և «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության դերին։
«Հայաստանը ժողովրդավարություն է, երիտասարդ, բայց ժողովրդավարական արժեքների և մարդու իրավունքների պաշտպանության հետևողական առաջմղման հարցում ամուր հանձնառությամբ ժողովրդավարություն, և մենք մեծապես շահագրգռված ենք համախոհ գործընկերությունների զարգացման հարցում»,- ընդգծել է նախարար Միրզոյանը:
Նա հավելել է, որ խաղաղության ամրապնդման հարցում քաղաքացիական հասարակության ներգրավվածությունն էական նշանակություն ունի։ Խոսելով տարածաշրջանային զարգացումներից՝ Միրզոյանը հիշեցրել է, որ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում, ԱՄՆ նախագահի մասնակցությամբ ստորագրված եռակողմ հռչակագրով արձանագրված պայմանավորվածությունները, այդ թվում՝ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը, կարևոր քայլ են Հարավային Կովկասում և ավելի լայն տարածաշրջանում կայունության ու փոխկապակցվածության ուղղությամբ։
Նախարարը նաև ներկայացրել է հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումը՝ առանձնացնելով «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը և նրա բաղադրիչ «Թրամփի ուղի» ծրագիրը՝ որպես գործնական կիրառման օրինակ։ Բացի դրանից, անդրադարձ է կատարվել հումանիտար բնույթի խնդիրների լուծման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին։
Հանդիպման շրջանակում քննարկվել է նաև Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների խորացման ընթացքը և փոխգործակցության ամրապնդման հեռանկարները՝ ներառյալ հիբրիդային սպառնալիքների դեմ պայքարի համատեղ փորձի ու մեխանիզմների օգտագործումը։ Մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստան-Դանիա համագործակցության ընդլայնման վերաբերյալ՝ տարբեր մակարդակներում։
Կուսակցությունների և ժողովրդավարության դանիական ինստիտուտը ստեղծվել է 2010 թվականին՝ Դանիայի խորհրդարանի նախաձեռնությամբ՝ նպաստելու զարգացող երկրներում ժողովրդավարական կառավարման ամրապնդմանը՝ աջակցելով կուսակցություններին և բազմակուսակցական համակարգերին։

During a visit to Denmark, Foreign Minister Ararat Mirzoyan emphasized the critical role of civil society in promoting peace. Speaking at the Danish Institute for Parties and Democracy (DIPD), he said civil society has significant potential in strengthening peace efforts.
Mirzoyan outlined Armenia’s foreign policy priorities, its ongoing democratic reforms, and peace-building initiatives. He also addressed the growing Armenia-EU partnership and presented the “Crossroads of Peace” initiative.
“Armenia is a democracy—young but firmly committed to advancing democratic values and human rights. We are highly interested in developing partnerships with like-minded countries,” he stated.
He stressed the importance of civil society engagement in consolidating peace. Referring to regional developments, Mirzoyan recalled the August 8 trilateral declaration signed in Washington with U.S. participation, including the pre-signing of a peace agreement between Armenia and Azerbaijan, as a major step toward stability and connectivity in the South Caucasus and beyond.
He reiterated Armenia’s stance on unblocking regional communications and highlighted the “Crossroads of Peace” initiative, including the “Trump Route,” as a practical model. Humanitarian challenges were also discussed.
The meeting included discussions on deepening Armenia-EU relations and prospects for strengthening cooperation, including joint efforts to counter hybrid threats. Participants also exchanged views on expanding Armenia-Denmark cooperation at various levels.
The Danish Institute for Parties and Democracy (DIPD), founded in 2010 by the Danish Parliament, aims to support democratic governance in developing countries by strengthening political parties and multi-party systems.