Հասարակական գործիչ Արթուր Չախոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ իրեն հասած տեղեկություններով՝ իշխանությունը պատրաստվում է իրեն «կալանավորել կամ հարուցել ծանր, շինծու քրեական գործ»։
«23 օր առաջ, Տիգրան Ավինյանի մտերիմների կողմից իրականացված կոռուպցիայի վերաբերյալ իմ արված բացահայտումից հետո, ինձ հասած տեղեկությունների համաձայն՝ իշխանությունը պատրաստվում է ինձ կալանավորել կամ իմ դեմ հարուցել ծանր, շինծու քրեական գործ, որպեսզի ես լռեմ։
Այդ հրահանգը պայմանավորված է գալիք 2026թ. ընտրություններով, քանի որ իմ փաստաթղթերով հիմնավորված և անհերքելի կոռուպցիոն բացահայտումները լուրջ հարված են հասցնում ՔՊ-ի վարկանիշին՝ ինչպես դա եղավ 2023թ․ քաղաքապետի ընտրությունների ժամանակ, երբ Տիգրան Ավինյանի վարկանիշը կտրուկ անկում ապրեց։
Հիմա ասեմ, թե ինչում է կայանում իսկական ընդդիմադիրի և ՔՊ-ականի միջև առկա «արդարադատությունը». եթե օրը ցերեկով ՔՊ-ականի վրա հինգ հոգով հարձակվեն ու հեռախոսը գողանան, մի րոպե հետո բոլոր հարձակվողները կձերբակալվեն և երկու ամսվա կալանք կստանան։
Բայց եթե նույնը տեղի ունենա ընդդիմադիրի հետ՝ ինչպես իմ դեպքում, որը տեղի ունեցավ 23 օր առաջ, իրավապահ համակարգը ձևացնում է, թե ոչինչ չի պատահել։ Գործը փորձում են ծածկադմփոց անել՝ կարծես ոչ ոք ինձ վրա չի հարձակվել, և ոչ էլ հեռախոս է գողացվել։ Պատճառը պարզ է՝ հարձակվողները Տիգրան Ավինյանի մտերիմներն են։
Այսինքն՝ ընդդիմադիրին իշխանությանը քննադատելու համար կարող են երկու ամսով կալանավորել, բայց երբ իշխանամետների շրջապատից հինգ հոգով հարձակվում են ու գողություն են անում՝ իրավապահ համակարգը լռում է։
Սա է այսօրվա «արդարադատությունը» Հայաստանում՝ երբ ինձ՝ կոռուպցիա բացահայտողիս, փորձում են լռեցնել պետական ապարատի ճնշումների ներքո՝ «сфабрикованный» շինծու մեղադրանքներով, միայն թե ՔՊ-ի վարկանիշը անկում չապրի»,–գրել է նա։
Ավելի վաղ Նոր Նորքի թաղապետարանում ծեծկռտուքից հետո հիվանդանոց տեղափոխված ակտիվիստ Արթուր Չախոյանին մեղադրանք էր առաջադրվել խուլիգանության հոդվածով։
Ապրիլի 30-ին Նոր Նորքի վարչական ղեկավարի աշխատակազմում նախատեսված է եղել հանրային քննարկում, և Արթուր Չախոյանը կրկին այցելել է թաղապետարան՝ պահանջելու բացատրություն իր հանդեպ հնչեցված հայհոյանքների համար։ Ընդունարանում նրան ծեծի էին ենթարկել թաղապետարանի աշխատակիցները, որին միացել էր նաև վարչական շրջանի ղեկավարը։

Activist Arthur Chakhoyan wrote on Facebook that, according to information he has received, the authorities are preparing to “arrest him or open a serious, fabricated criminal case” against him to silence him.
He stated that 23 days after publishing revelations alleging corruption involving individuals close to Tigran Avinyan, he learned that steps were being taken to ensure he stops speaking out. He argued that the motive is linked to the 2026 elections, noting that his “documented and undeniable corruption disclosures” significantly damage the ruling Civil Contract party’s rating, just as he claims occurred during the 2023 mayoral race, when Avinyan’s support “dropped sharply.”
Chakhoyan compared what he described as unequal justice: “If five people attack a Civil Contract supporter in broad daylight and steal their phone, all attackers will be arrested within a minute and jailed for two months. But if the same happens to an opposition figure—as in my case 23 days ago—the law enforcement system pretends nothing happened. They are trying to cover it up, as if no one attacked me and no phone was stolen. The reason is clear: the attackers are close associates of Tigran Avinyan.”
He argued that while an opposition figure can be detained for two months for criticizing the government, attacks carried out by people “from pro-government circles” go unpunished. According to Chakhoyan, this reflects “today’s justice system,” in which those exposing corruption face “fabricated accusations” designed to prevent damage to the ruling party’s reputation.
Earlier, after a brawl in the Nor Nork district administration, activist Arthur Chakhoyan—who was hospitalized—was charged with hooliganism. On April 30, during a planned public discussion at the Nor Nork administrative office, Chakhoyan returned to demand an explanation for insults directed at him. He was beaten by staff members, joined by the district head.