Հասարակական գործիչ Արթուր Չախոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ իրեն հասած տեղեկություններով՝ իշխանությունը պատրաստվում է իրեն «կալանավորել կամ հարուցել ծանր, շինծու քրեական գործ»։
«23 օր առաջ, Տիգրան Ավինյանի մտերիմների կողմից իրականացված կոռուպցիայի վերաբերյալ իմ արված բացահայտումից հետո, ինձ հասած տեղեկությունների համաձայն՝ իշխանությունը պատրաստվում է ինձ կալանավորել կամ իմ դեմ հարուցել ծանր, շինծու քրեական գործ, որպեսզի ես լռեմ։
Այդ հրահանգը պայմանավորված է գալիք 2026թ. ընտրություններով, քանի որ իմ փաստաթղթերով հիմնավորված և անհերքելի կոռուպցիոն բացահայտումները լուրջ հարված են հասցնում ՔՊ-ի վարկանիշին՝ ինչպես դա եղավ 2023թ․ քաղաքապետի ընտրությունների ժամանակ, երբ Տիգրան Ավինյանի վարկանիշը կտրուկ անկում ապրեց։
Հիմա ասեմ, թե ինչում է կայանում իսկական ընդդիմադիրի և ՔՊ-ականի միջև առկա «արդարադատությունը». եթե օրը ցերեկով ՔՊ-ականի վրա հինգ հոգով հարձակվեն ու հեռախոսը գողանան, մի րոպե հետո բոլոր հարձակվողները կձերբակալվեն և երկու ամսվա կալանք կստանան։
Բայց եթե նույնը տեղի ունենա ընդդիմադիրի հետ՝ ինչպես իմ դեպքում, որը տեղի ունեցավ 23 օր առաջ, իրավապահ համակարգը ձևացնում է, թե ոչինչ չի պատահել։ Գործը փորձում են ծածկադմփոց անել՝ կարծես ոչ ոք ինձ վրա չի հարձակվել, և ոչ էլ հեռախոս է գողացվել։ Պատճառը պարզ է՝ հարձակվողները Տիգրան Ավինյանի մտերիմներն են։
Այսինքն՝ ընդդիմադիրին իշխանությանը քննադատելու համար կարող են երկու ամսով կալանավորել, բայց երբ իշխանամետների շրջապատից հինգ հոգով հարձակվում են ու գողություն են անում՝ իրավապահ համակարգը լռում է։
Սա է այսօրվա «արդարադատությունը» Հայաստանում՝ երբ ինձ՝ կոռուպցիա բացահայտողիս, փորձում են լռեցնել պետական ապարատի ճնշումների ներքո՝ «сфабрикованный» շինծու մեղադրանքներով, միայն թե ՔՊ-ի վարկանիշը անկում չապրի»,–գրել է նա։
Ավելի վաղ Նոր Նորքի թաղապետարանում ծեծկռտուքից հետո հիվանդանոց տեղափոխված ակտիվիստ Արթուր Չախոյանին մեղադրանք էր առաջադրվել խուլիգանության հոդվածով։
Ապրիլի 30-ին Նոր Նորքի վարչական ղեկավարի աշխատակազմում նախատեսված է եղել հանրային քննարկում, և Արթուր Չախոյանը կրկին այցելել է թաղապետարան՝ պահանջելու բացատրություն իր հանդեպ հնչեցված հայհոյանքների համար։ Ընդունարանում նրան ծեծի էին ենթարկել թաղապետարանի աշխատակիցները, որին միացել էր նաև վարչական շրջանի ղեկավարը։

Общественный деятель Артур Чахоян сообщил на своей странице в Facebook, что, по полученной им информации, власти собираются «арестовать его или возбудить против него тяжёлое, сфабрикованное уголовное дело».
«23 дня назад после моих разоблачений коррупции, совершённой людьми из ближайшего окружения Тиграна Авиняна, по моей информации, власти намерены арестовать меня или возбудить против меня тяжёлое, сфабрикованное уголовное дело, чтобы я замолчал», — написал Чахоян.
Он заявил, что этот приказ связан с предстоящими выборами 2026 года, поскольку его «документально подтверждённые и неопровержимые коррупционные разоблачения» наносят серьёзный удар по рейтингу партии «Гражданский договор», как это, по его словам, произошло на выборах мэра в 2023 году, когда рейтинг Тиграна Авиняна «резко упал».
Чахоян также привёл пример «нынешней справедливости»: «Если днём на сторонника партии власти нападут пять человек и украдут телефон, всех нападавших задержат через минуту и отправят под двухмесячный арест. Но если то же самое случается с оппозиционером — как в моём случае 23 дня назад — правоохранительная система делает вид, что ничего не произошло. Они пытаются скрыть дело, будто на меня никто не нападал и телефон никто не украл. Причина понятна: нападавшие — люди из окружения Тиграна Авиняна».
По его словам, оппозиционера могут арестовать на два месяца за критику власти, тогда как нападения со стороны «приближённых к власти» остаются без реакции. Он утверждает, что «это и есть нынешняя “справедливость” в Армении», где человека, разоблачающего коррупцию, пытаются заставить молчать путём давления и «сфабрикованных обвинений», чтобы сохранить рейтинг партии.
Ранее после драки в администрации района Нор Норк, в результате которой Чахоян был госпитализирован, ему было предъявлено обвинение по статье о хулиганстве. 30 апреля в администрации района было назначено общественное обсуждение, и Чахоян вновь пришёл туда, требуя объяснений по поводу оскорблений в его адрес. В приёмной его избили сотрудники администрации, к которым присоединился глава района.