Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը ընդդեմ Իշխան Սաղաթելյանի ներկայացված հայցերի հիման վրա հարուցված գործով կրկին պարտվել է։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան էջում գրել է Սաղաթելյանի պաշտպան Վահե Գրիգորյանը՝ ընդգծելով, որ թվով երրորդ գործով անբողոքարկելի եզրափակիչ դատական ակտը ևս ուժի մեջ է մտել:
Նրա խոսքով, 2022 թվականին տեղի ունեցած «Դիմադրության» շարժման բողոքի ակցիաներն ու շտապ հավաքները հիմք են ծառայել քաղաքապետին՝ ներկայացնելու 4 տարբեր հայց, որոնցով նա պահանջել է տուգանել Սաղաթելյանին՝ որպես հավաքների կազմակերպիչ՝ ընդհանուր մինչև 1,200,000 դրամի չափով։
«4 վերաբերելի գործերով էլ Իշխան Սաղաթելյանի ներկայացուցիչը հանդիսանում եմ ես, նրա իրավունքների և ազատությունների պաշտպանությունը սույն գործերով թե´ Վարչական, թե´ Վերաքննիչ Վարչական դատարանում իրականացվում է իմ կողմից:
Նախորդիվ Վարչական դատարանը 4 գործերով էլ մեր պահանջը բավարարարել էր` Երևանի քաղաքապետի հայցերն ընդդեմ Իշխան Սաղաթելյանի` մերժել: Չհամակեպվելով` Երևանի քաղաքապետը բողոքարկել էր Վարչական դատարանի վճիռները, իսկ 2023թ Երևանի ավագանու ընտրություններից հետո բողոքները հետ չէին կանչվել: Վերաքննիչ դատարանում երեք գործերով պարտվելուց հետո Երևանի քաղաքապետը դիմել էր Վճռաբեկ դատարան, երկու գործով մերժվել, իսկ քիչ առաջ ստացա Վճռաբեկ դատարանի որոշումը, որով մերժվել է Երևանի քաղաքապետ(արան)ի` 3-րդ գործով վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելը. որոշումն օրինական ուժի մեջ է մտնում կայացման պահից, վերջնական է և բողոքարկման ենթակա չէ:
Իմիջիայլոց, Երևանի քաղաքապետարանն առհասարակ իրավունք չուներ Վճռաբեկ բողոք բերելու. այս գործով բողոքաբեր կարող էր հանդիսանալ բացառապես Երևանի քաղաքապետը: Վերջին գործը դեռևս գտնվում է Վարչական դատարանի վարույթում»,–ասվում է գրառման մեջ։

Yerevan Mayor Tigran Avinian has once again lost a lawsuit filed against Ishkhan Saghatelyan. According to Saghatelyan’s lawyer, Vahe Grigoryan, the final ruling in the third case has come into effect and cannot be appealed.
Grigoryan, writing on Facebook, noted that this lawsuit, like the previous two, stems from the 2022 "Resistance" movement protests and spontaneous gatherings. These actions prompted Avinian to file four separate lawsuits, demanding fines totaling up to 1,200,000 AMD against Saghatelyan as the organizer.
“In all four related cases, I have represented Ishkhan Saghatelyan and defended his rights and freedoms before both the Administrative and Appellate Administrative Courts,” wrote Grigoryan. The Administrative Court had initially rejected all of the mayor’s claims. Disagreeing with those outcomes, Avinian filed appeals, which were not withdrawn even after the 2023 Yerevan municipal elections.
After losing three of the appeals, Avinian turned to the Court of Cassation. Two of those appeals were rejected, and the decision in the third case has now also been finalized, with the Court of Cassation refusing to accept the appeal. “The ruling takes effect immediately, is final, and not subject to appeal,” Grigoryan added.
He also pointed out that legally, the Yerevan Municipality had no standing to appeal to the Court of Cassation—only the mayor himself was authorized to do so. The fourth case remains under review in the Administrative Court.