Նոյեմբերի 13–ին Քննչական կոմիտեում հարցաքննվել են Արագածոտնի թեմի հոգևորականներ տեր Եղիշե քահանա Բարսեղյանն ու տեր Մուշե քահանա Վահանյանը, նրանք հրավիրվել են որպես վկաներ ՔԿ-ում քննվող նոր քրեական վարույթի շրջանակում։ Այդ մասին հայտնել է տեր Մուշեի պաշտպան Արմինե Ֆանյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
«Այսօր հոգևորականներին վերաբերվել են ընդգծված հարգանքով։ Հարցաքննության են կանչել խտրականության և հավաքներին մասնակցելուն պարտադրելու վերաբերյալ քրեական վարույթի շրջանակում»,- նշել է Ֆանյանը։
Նա հավելել է, որ ավելի մանրամասներ չի կարող հայտնել, քանի որ նախաքննության գաղտնիությունը պահպանելու մասին համապատասխան ծանուցում է ստացել։
Իր տեղեկություններով՝ այսօր հարցաքննվել են միայն տեր Մուշեն և տեր Եղիշեն, սակայն կան ևս մի տասնյակի հասնող հոգևորականներ, որոնք ծանուցվել են, այդ թվում՝ տեր Վրթանես քահանա Բաղալյանը, տեր Զորայր քահանա Կարապետյանը և այլք։
Ինչ վերաբերում է հոգևորականների տրամադրվածությանը, պաշտպանը նշել է, որ նրանք պահպանում են մարտական տրամադրություն։
Նոյեմբերի 12-ին հայտնի դարձավ՝ ավելի քան 8 հոգևորականներ Մայր Աթոռից և Արագածոտնի թեմից կանչվել են հարցաքննության՝ կապված Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանի և Աղան աբեղա Երնջակյանի մասնակցությամբ տարածված աղմկահարույց ձայնագրության հետ։
Ավելի ուշ փաստաբան Արա Զոհրաբյանը պարզաբանել էր, որ ՔԿ-ն նոր քրեական վարույթ է հարուցել ՀՀ քրեական օրենսգրքի խտրականության հոդվածով։ Քննչական մարմինը հետաքրքրվում է նաև կարգալույծ արված տեր Արամ Ասատրյանի և տեր Թադե քահանա Թահմազյանի վերաբերյալ Մայր Աթոռում առկա տեղեկատվությամբ։
Հոկտեմբերին իշխանամերձ ԶԼՄ-ները հրապարակել էին 2023 թվականին արված ձայնագրություն, որտեղ Աղան աբեղա Երնջակյանը Մայր Աթոռի արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի տնօրեն Նաթան սրբազանի հետ զրույցում դժգոհում էր, թե կաթողիկոսը հոգևորականներին ստիպում է մասնակցել հակաիշխանական բողոքի ակցիաներին։ 2023 թվականի հոկտեմբերի 17-ին այդ ձայնագրության հիմքով քրեական վարույթ է նախաձեռնվել։

13 Ноябрь 2025 - 14:57 AMT
13 ноября в Следственном комитете были допрошены священники Арагацотнской епархии — Егише Барсегян и Муше Ваганян. Они были вызваны в рамках нового уголовного дела в качестве свидетелей. Об этом сообщила адвокат Армине Фанян, передаёт Sputnik Армения.
«Сегодня к священнослужителям отнеслись с подчёркнутым уважением. Их вызвали в связи с уголовным производством по статье о дискриминации и принуждении к участию в собраниях», — отметила Фанян.
Она добавила, что не может раскрыть дополнительные детали, поскольку получила уведомление о соблюдении тайны предварительного следствия.
По её данным, 13 ноября были допрошены только два священника, однако повестки были вручены ещё примерно десяти священникам.
Что касается настроения духовенства, адвокат заявила, что они сохраняют боевой дух.
12 ноября стало известно, что на допрос были вызваны более восьми священнослужителей из Матери Святого Эчмиадзина и Арагацотнской епархии. Это связано с распространённой скандальной аудиозаписью, в которой архиепископ Натан Ованнисян и аббат Аган Ернджакян обсуждают участие духовных лиц в акциях. Позднее адвокат Ара Зограбян пояснил, что возбуждено новое уголовное дело по статье УК РА о дискриминации. Следствие также интересуется информацией, касающейся лишённых сана Арама Асатряна и Таде Тамазяна, имеющейся в Матери Святого Эчмиадзина.
В октябре провластные СМИ опубликовали аудиозапись 2023 года, на которой аббат Ернджакян жалуется директору отдела внешних связей Матери Святого Эчмиадзина епископу Натану, что Католикос якобы заставляет священников участвовать в антивластных акциях. На основании этой записи 17 октября было возбуждено уголовное дело.