Նոյեմբերի 13–ին Քննչական կոմիտեում հարցաքննվել են Արագածոտնի թեմի հոգևորականներ տեր Եղիշե քահանա Բարսեղյանն ու տեր Մուշե քահանա Վահանյանը, նրանք հրավիրվել են որպես վկաներ ՔԿ-ում քննվող նոր քրեական վարույթի շրջանակում։ Այդ մասին հայտնել է տեր Մուշեի պաշտպան Արմինե Ֆանյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
«Այսօր հոգևորականներին վերաբերվել են ընդգծված հարգանքով։ Հարցաքննության են կանչել խտրականության և հավաքներին մասնակցելուն պարտադրելու վերաբերյալ քրեական վարույթի շրջանակում»,- նշել է Ֆանյանը։
Նա հավելել է, որ ավելի մանրամասներ չի կարող հայտնել, քանի որ նախաքննության գաղտնիությունը պահպանելու մասին համապատասխան ծանուցում է ստացել։
Իր տեղեկություններով՝ այսօր հարցաքննվել են միայն տեր Մուշեն և տեր Եղիշեն, սակայն կան ևս մի տասնյակի հասնող հոգևորականներ, որոնք ծանուցվել են, այդ թվում՝ տեր Վրթանես քահանա Բաղալյանը, տեր Զորայր քահանա Կարապետյանը և այլք։
Ինչ վերաբերում է հոգևորականների տրամադրվածությանը, պաշտպանը նշել է, որ նրանք պահպանում են մարտական տրամադրություն։
Նոյեմբերի 12-ին հայտնի դարձավ՝ ավելի քան 8 հոգևորականներ Մայր Աթոռից և Արագածոտնի թեմից կանչվել են հարցաքննության՝ կապված Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանի և Աղան աբեղա Երնջակյանի մասնակցությամբ տարածված աղմկահարույց ձայնագրության հետ։
Ավելի ուշ փաստաբան Արա Զոհրաբյանը պարզաբանել էր, որ ՔԿ-ն նոր քրեական վարույթ է հարուցել ՀՀ քրեական օրենսգրքի խտրականության հոդվածով։ Քննչական մարմինը հետաքրքրվում է նաև կարգալույծ արված տեր Արամ Ասատրյանի և տեր Թադե քահանա Թահմազյանի վերաբերյալ Մայր Աթոռում առկա տեղեկատվությամբ։
Հոկտեմբերին իշխանամերձ ԶԼՄ-ները հրապարակել էին 2023 թվականին արված ձայնագրություն, որտեղ Աղան աբեղա Երնջակյանը Մայր Աթոռի արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի տնօրեն Նաթան սրբազանի հետ զրույցում դժգոհում էր, թե կաթողիկոսը հոգևորականներին ստիպում է մասնակցել հակաիշխանական բողոքի ակցիաներին։ 2023 թվականի հոկտեմբերի 17-ին այդ ձայնագրության հիմքով քրեական վարույթ է նախաձեռնվել։

On November 13, Father Yeghishe Barseghyan and Father Mushe Vahanyan, priests from the Aragatsotn Diocese, were questioned by Armenia’s Investigative Committee as witnesses in a new criminal investigation. The news was confirmed by Father Mushe’s lawyer, Armine Fanyan, according to Sputnik Armenia.
Fanyan noted that the clergymen were treated with marked respect and were summoned as part of a criminal case concerning allegations of discrimination and coercion to attend public gatherings. She added that she couldn’t disclose further details due to a confidentiality notice received regarding the preliminary investigation.
According to Fanyan, only Fathers Mushe and Yeghishe were questioned on November 13, but around ten other clergy members have been notified, including Father Vrtanes Baghalyan and Father Zorayr Karapetyan.
Regarding the mood of the clergy, the lawyer said they remained resolute and determined.
On November 12, it became known that more than eight clergymen from the Mother See of Holy Etchmiadzin and the Aragatsotn Diocese were summoned for questioning. The summons relate to a leaked recording involving Archbishop Nathan Hovhannisyan and Abbot Aghan Yernjakyan. Lawyer Ara Zohrabyan later clarified that a new criminal case had been launched under Armenia’s Criminal Code article on discrimination. Authorities are also interested in information held by the Mother See about defrocked clerics Father Aram Asatryan and Father Tadeh Tahmazyan.
In October, pro-government media released a 2023 recording in which Abbot Yernjakyan, in conversation with Archbishop Natan—director of external relations at the Mother See—complained that the Catholicos was forcing clergy to attend anti-government rallies. Based on that recording, a criminal case was opened on October 17, 2023.