Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովում (ՀԾԿՀ) այսօր մեկնարկել է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» (ՀԷՑ) ընկերության՝ լիցենզիայից զրկելու հարցի քննարկումը։ Քննարկման ընթացքում «Տաշիր կապիտալի» ներկայացուցիչներն արտահայտել են իրենց անհամաձայնությունն ու բացարկի միջնորդություն ներկայացրել ՀԾԿՀ նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանի նկատմամբ՝ պնդելով, որ նա չի կարող անաչառորեն մասնակցել որոշման կայացման գործընթացին, հայտնում է «Ազատությունը»։
«Տաշիր կապիտալի» ներկայացուցիչները նշել են, որ Մեսրոպ Մեսրոպյանը եղել է իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ 2023 թվականից, իսկ նախկինում՝ Կոտայքի մարզպետ և ՀԾԿՀ անդամ։ Նրանք ընդգծել են, որ այս հանգամանքները բավարար են նրա հնարավոր կողմնակալության ենթադրության համար։
Փաստաբան Վարդան Ալոյանը ներկայացրել է մի շարք փաստարկներ՝ հիմնավորելով, թե ինչու Մեսրոպյանը պետք է ինքնաբացարկ հայտներ։ Ալոյանի խոսքով՝ Մեսրոպյանը որոշիչ դեր է ունեցել ՀԷՑ-ի կառավարումը «գրավելու» գործընթացում, երբ ժամանակավոր կառավարչի պաշտոնում ընտրվել է իշխող ուժի ներկայացուցիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը։ Ըստ փաստաբանի՝ այս որոշումը լիովին համընկել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախկին հայտարարության հետ՝ ՀԷՑ կառավարումը վերցնելու վերաբերյալ։
«Տաշիր կապիտալը» նաև դժգոհություն է հայտնել այն կապակցությամբ, որ Մեսրոպյանը չի միջամտել, երբ արդեն նշանակված կառավարիչ Պետրոսյանը սկսել է տարածել ապատեղեկատվություն, ըստ ընկերության ձևակերպման։
Բացի այդ, նշվել է, որ չորս ամիս առաջ ՀԷՑ-ում առանց պատշաճ ընթացակարգի նշանակվել է նոր տնօրեն՝ Արմեն Շահնազարյանը, ինչը ևս ներկայացվել է որպես ընթացակարգային խախտում։
Նիստը ընդհատվել է 30 րոպեով՝ բացարկի միջնորդության քննարկման նպատակով։
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր»-ը պատկանում է կալանավորված գործարար Սամվել Կարապետյանին։
Քննարկման մեկնարկից առաջ ՀԷՑ-ի գլխավոր տնօրենի նախկին պաշտոնակատար Դավիթ Ղազինյանը նշել է, որ վարչական վարույթի հետ ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը որևէ իրավական կապ չունի և չպետք է մասնակցի քննարկմանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Սակայն երբ Պետրոսյանը՝ ՏԿԵ նախարար Դավիթ Խուդաթյանի ուղեկցությամբ, մուտք է գործել նիստերի դահլիճ, լրագրողների հետ վեճ է սկսվել։ Պետրոսյանը մեղադրել է լրագրողներին իր աշխատանքը խոչընդոտելու մեջ, իսկ ՀԾԿՀ նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանը, տեսնելով իրավիճակը, գոռալով պահանջել է, որ լրագրողները «նստեն տեղները»՝ նրանց գործողությունները որակելով որպես խուլիգանություն։
ՀՀ Ազգային ժողովը հուլիսի 3-ին ընդունել էր «Էներգետիկայի մասին» օրենքում փոփոխությունների փաթեթը, որը լայնորեն ընկալվեց որպես ՀԷՑ-ի պետականացման իրավական հիմք։ Սա տեղի էր ունենում այն ժամանակ, երբ գործարար Սամվել Կարապետյանը՝ ՀԷՑ-ի սեփականատերը, արդեն կալանավորված էր։
Ավելի վաղ՝ հունիսի 18-ին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ «ՀԷՑ-ը պետք է պետականացվի», իսկ աշխատակիցները, ովքեր չեն համագործակցում պետության հետ, կհեռացվեն։ Հուլիսի 18-ին ՀԾԿՀ-ն Ռոմանոս Պետրոսյանին նշանակել էր ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ՝ պետական վերահսկողության ծառայության պետի պաշտոնից նրա ազատումից անմիջապես հետո։ Սամվել Կարապետյանը ՀԷՑ-ը ձեռք էր բերել 2016 թվականին՝ Հայաստանի կառավարության խնդրանքով, և հարյուր միլիոնավոր դոլարների ներդրումներ էր կատարել ընկերության արդիականացման համար։
Ընթացիկ զարգացումները վկայում են, որ ՀԷՑ-ի շուրջ ընթացող գործընթացն ընթանում է ոչ միայն իրավական, այլև խորը քաղաքական և տնտեսական ենթատեքստով, որի ավարտը դեռ անհայտ է։

В Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) сегодня началось обсуждение вопроса о возможном лишении лицензии компании «Электрические сети Армении» (ЭСА). В ходе слушаний представители «Ташир Капитал» выразили несогласие с участием председателя комиссии Месропа Месропяна и подали ходатайство о его отводе, сообщает «Азатутюн».
Как пояснили представители компании, Месропян с 2023 года состоит в правящей партии «Гражданский договор», ранее занимал пост губернатора Котайка и члена ОРКУ, что, по их мнению, ставит под сомнение его объективность.
Адвокат Вартан Алоян представил аргументы в пользу самоотвода председателя, заявив, что Месропян сыграл ключевую роль в процессе «захвата» управления ЭСА — именно он продвигал кандидатуру представителя правящей силы Романоса Петросяна на пост временного управляющего. Это, по словам адвоката, совпало с заявлением премьер-министра Никола Пашиняна о необходимости государственного контроля над компанией.
Кроме того, «Ташир Капитал» выразил недовольство тем, что Месропян не вмешался, когда назначенный управляющий начал распространять, как утверждает компания, дезинформацию. Также было заявлено, что около четырёх месяцев назад новый директор ЭСА Армен Шахназарян был назначен с нарушением процедур.
Заседание было прервано на 30 минут для рассмотрения ходатайства об отводе.
ЭСА принадлежит арестованному бизнесмену Самвелу Карапетяну.
До начала заседания бывший исполняющий обязанности генерального директора ЭСА Давид Казинян отметил, что временный управляющий Романос Петросян не имеет юридического отношения к административному производству и не должен участвовать в обсуждении. По данным Sputnik Армения, при входе Петросяна в зал вместе с министром территориального управления Давидом Худатяном возник конфликт с журналистами. Петросян обвинил их в препятствовании своей работе, а председатель комиссии Месроп Месропян, наблюдая ситуацию, закричал на журналистов, потребовав «сесть на места» и назвал их действия хулиганством.
3 июля Национальное собрание Армении приняло пакет поправок в закон «Об энергетике», что широко было воспринято как правовая база для национализации ЭСА. Это произошло на фоне ареста владельца компании Самвела Карапетяна. Ранее, 18 июня, премьер-министр Пашинян заявил, что ЭСА должна быть национализирована, а несотрудничающие сотрудники — уволены. 18 июля КРОУ назначила Романоса Петросяна временным управляющим, сразу после его освобождения от должности главы Службы государственного контроля. Карапетян приобрёл ЭСА в 2016 году по просьбе правительства Армении и вложил сотни миллионов долларов в её модернизацию.
Текущие события вокруг ЭСА имеют не только юридическую, но и глубокую политическую и экономическую подоплёку. Исход пока неизвестен.