ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախումբը խոր մտահոգություն և վրդովմունք է հայտնում Հայաստանում անցկացվելիք «աղոթքի նախաճաշի» կապակցությամբ։
Նոյեմբերի 14-ին և 15-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախաձեռնությամբ Երևանում տեղի է ունենալու, այսպես կոչված, «Աղոթքի նախաճաշ»։
«ՀՀ գործող իշխանությունները կրոնական ավանդույթներն օգտագործում են քաղաքական նպատակներով։ Նման գործողությունները վտանգում են աղոթքի հավաքների իրական հոգևոր և հաշտեցնող իմաստը։ Նախաձեռնությունն ակնհայտորեն միտված է շեղելու ուշադրությունը կառավարության շարունակվող հակաժողովրդավարական գործողություններից և Հայ առաքելական եկեղեցու՝ որպես հայ ժողովրդի հոգևոր սյունի նկատմամբ վարվող համակարգված ճնշման քաղաքականությունից»,- նշված է հանձնախմբի տարածած հայտարարության մեջ։
ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախումբը դիմել է եվրոպացի հոգևոր ու քաղաքական գործիչներին՝ հորդորելով լրջորեն վերանայել իրենց մասնակցությունը այս միջոցառմանը՝ հաշվի առնելով բարձրացված մտահոգությունները։
Հանձնախումբը ընդգծել է, որ այս նախաձեռնությանը մասնակցությունն ըստ էության չպետք է դիտարկվի որպես լուռ աջակցություն ՀՀ կառավարության դիրքորոշումներին կամ անտարբեր վերաբերմունք՝ երկրում ժողովրդավարական ստանդարտների և կրոնական ազատությունների շարունակական խախտումների հանդեպ։
Միաժամանակ հանձնախումբը հստակ առաջարկներ է ներկայացրել՝ այն եվրոպացի գործիչների համար, որոնք, այնուամենայնիվ, որոշել են մասնակցել միջոցառմանը.
- բացահայտ վերահաստատեն իրենց նվիրվածությունը ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքներին և կրոնի ազատությանը,
- հանրայնորեն դատապարտեն Հայ առաքելական եկեղեցու և նրա հոգևորականների նկատմամբ իրականացվող հետապնդումները և սպառնալիքները,
- փորձեն հանդիպել կալանավորված և բանտարկված բարձրաստիճան հոգևորականների ու քաղաքական բանտարկյալների հետ՝ ներառյալ Սամվել Կարապետյանին՝ անձամբ տեղեկանալու նրանց պահման պայմանների և մեղադրանքների բնույթի մասին
- այցելել Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածին և հանդիպեն Ամենայն հայոց կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ-ի հետ՝ տեղեկանալու եկեղեցու տեսակետին՝ Հայաստանում կրոնական ազատության և եկեղեցի–պետություն հարաբերությունների ներկա վիճակի վերաբերյալ։
Հանձնախումբը նաև շեշտադրել է, որ Եվրոպայի և Հայաստանի միջև իրական գործընկերությունը պետք է կառուցված լինի արդարության, ժողովրդավարության և խղճի ազատության վրա հիմնված արժեքների շուրջ։
Երկօրյա միջոցառման առաջին օրը՝ Ազգային պատկերասրահում, կանցկացվեն քննարկումներ տարբեր թեմաներով՝ ներառյալ բիզնեսի և բարոյականության խնդիրները, Թրամփի օրինակը, ընտանիքը, հավատքը։ Իսկ հաջորդ օրը «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում նախատեսվում է բուն նախաճաշը՝ ժամը 10:00-ից մինչև 13:00-ը, որից հետո մասնակիցները այցելելու են Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածին, Էջմիածնի թանգարան, իսկ երեկոյան՝ Երիտասարդական թատրոն։

The Armenian Revolutionary Federation’s (ARF) European Armenian Committee for Justice and Democracy has issued a strongly worded statement expressing “deep concern and indignation” over the upcoming “Prayer Breakfast” set to take place in Yerevan on November 14–15 at the initiative of Prime Minister Nikol Pashinyan.
The committee accused Armenia’s current leadership of “instrumentalizing religious traditions for political ends,” claiming such acts undermine the genuine spiritual and reconciliatory intent of prayer gatherings.
“This initiative is clearly aimed at distracting from the government’s ongoing anti-democratic actions and its systematic campaign of pressure against the Armenian Apostolic Church — a spiritual pillar of the Armenian people,” the statement reads.
The committee has appealed to European spiritual and political figures, urging them to seriously reconsider attending the event in light of these concerns.
Participation, they warned, should not be interpreted as silent support for the Armenian government's stance or indifference to continued violations of democratic norms and religious freedoms in the country.
For those European guests who still choose to attend, the committee proposed concrete actions:
- Reaffirm their commitment to democracy, human rights, and religious liberty;
- Publicly condemn the persecution and threats against the Armenian Apostolic Church and its clergy;
- Seek meetings with imprisoned clergy and political prisoners — including businessman Samvel Karapetyan — to learn firsthand about their detention conditions and charges;
- Visit the Mother See of Holy Etchmiadzin and meet with His Holiness Karekin II to hear the Church’s perspective on the state of religious freedom and church-state relations in Armenia.
The committee emphasized that true partnership between Europe and Armenia must rest on shared values of justice, democracy, and freedom of conscience.
The two-day event will begin at the National Gallery with panel discussions on topics such as business ethics, the example of Donald Trump, family, and faith. The breakfast itself will be held at the Armenia Marriott Hotel on the second day, followed by visits to Etchmiadzin Cathedral and Museum, and a cultural evening at the Youth Theatre.