ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախումբը խոր մտահոգություն և վրդովմունք է հայտնում Հայաստանում անցկացվելիք «աղոթքի նախաճաշի» կապակցությամբ։
Նոյեմբերի 14-ին և 15-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախաձեռնությամբ Երևանում տեղի է ունենալու, այսպես կոչված, «Աղոթքի նախաճաշ»։
«ՀՀ գործող իշխանությունները կրոնական ավանդույթներն օգտագործում են քաղաքական նպատակներով։ Նման գործողությունները վտանգում են աղոթքի հավաքների իրական հոգևոր և հաշտեցնող իմաստը։ Նախաձեռնությունն ակնհայտորեն միտված է շեղելու ուշադրությունը կառավարության շարունակվող հակաժողովրդավարական գործողություններից և Հայ առաքելական եկեղեցու՝ որպես հայ ժողովրդի հոգևոր սյունի նկատմամբ վարվող համակարգված ճնշման քաղաքականությունից»,- նշված է հանձնախմբի տարածած հայտարարության մեջ։
ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախումբը դիմել է եվրոպացի հոգևոր ու քաղաքական գործիչներին՝ հորդորելով լրջորեն վերանայել իրենց մասնակցությունը այս միջոցառմանը՝ հաշվի առնելով բարձրացված մտահոգությունները։
Հանձնախումբը ընդգծել է, որ այս նախաձեռնությանը մասնակցությունն ըստ էության չպետք է դիտարկվի որպես լուռ աջակցություն ՀՀ կառավարության դիրքորոշումներին կամ անտարբեր վերաբերմունք՝ երկրում ժողովրդավարական ստանդարտների և կրոնական ազատությունների շարունակական խախտումների հանդեպ։
Միաժամանակ հանձնախումբը հստակ առաջարկներ է ներկայացրել՝ այն եվրոպացի գործիչների համար, որոնք, այնուամենայնիվ, որոշել են մասնակցել միջոցառմանը.
- բացահայտ վերահաստատեն իրենց նվիրվածությունը ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքներին և կրոնի ազատությանը,
- հանրայնորեն դատապարտեն Հայ առաքելական եկեղեցու և նրա հոգևորականների նկատմամբ իրականացվող հետապնդումները և սպառնալիքները,
- փորձեն հանդիպել կալանավորված և բանտարկված բարձրաստիճան հոգևորականների ու քաղաքական բանտարկյալների հետ՝ ներառյալ Սամվել Կարապետյանին՝ անձամբ տեղեկանալու նրանց պահման պայմանների և մեղադրանքների բնույթի մասին
- այցելել Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածին և հանդիպեն Ամենայն հայոց կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ-ի հետ՝ տեղեկանալու եկեղեցու տեսակետին՝ Հայաստանում կրոնական ազատության և եկեղեցի–պետություն հարաբերությունների ներկա վիճակի վերաբերյալ։
Հանձնախումբը նաև շեշտադրել է, որ Եվրոպայի և Հայաստանի միջև իրական գործընկերությունը պետք է կառուցված լինի արդարության, ժողովրդավարության և խղճի ազատության վրա հիմնված արժեքների շուրջ։
Երկօրյա միջոցառման առաջին օրը՝ Ազգային պատկերասրահում, կանցկացվեն քննարկումներ տարբեր թեմաներով՝ ներառյալ բիզնեսի և բարոյականության խնդիրները, Թրամփի օրինակը, ընտանիքը, հավատքը։ Իսկ հաջորդ օրը «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում նախատեսվում է բուն նախաճաշը՝ ժամը 10:00-ից մինչև 13:00-ը, որից հետո մասնակիցները այցելելու են Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածին, Էջմիածնի թանգարան, իսկ երեկոյան՝ Երիտասարդական թատրոն։

Комитет «Ай Дат» Армянской революционной федерации (АРФ) в Европе выразил «глубокую обеспокоенность и возмущение» в связи с запланированным на 14–15 ноября в Ереване мероприятием под названием «Молитвенный завтрак», организуемым по инициативе премьер-министра Никола Пашиняна.
В заявлении говорится, что действующие власти Армении используют религиозные традиции в политических целях, что подрывает подлинный духовный и примиряющий смысл таких собраний.
«Инициатива направлена на отвлечение внимания от продолжающихся антидемократических шагов правительства и систематического давления на Армянскую Апостольскую Церковь — духовную опору армянского народа», — подчеркивается в заявлении.
Комитет обратился к европейским религиозным и политическим деятелям с призывом серьезно пересмотреть свое участие в мероприятии с учетом озвученных опасений.
По мнению авторов заявления, участие не должно рассматриваться как молчаливая поддержка политики правительства Армении или равнодушие к нарушению демократических стандартов и религиозной свободы.
Тем европейским представителям, которые всё же примут участие, комитет предложил следующие действия:
- открыто подтвердить приверженность демократии, правам человека и свободе вероисповедания;
- публично осудить преследования и угрозы в адрес Армянской Апостольской Церкви и её духовенства;
- попытаться встретиться с арестованными священнослужителями и политическими заключёнными — включая Самвела Карапетяна — чтобы лично узнать об условиях их содержания и предъявленных обвинениях;
- посетить Материнский престол Святого Эчмиадзина и встретиться с Католикосом Всех Армян Гарегином II для получения информации о позиции Церкви по вопросам религиозной свободы и отношений Церкви и государства в Армении.
Комитет подчеркнул, что подлинное партнёрство между Европой и Арменией должно строиться на общих ценностях — справедливости, демократии и свободе совести.
Первый день мероприятия пройдет в Национальной галерее и будет посвящён обсуждению тем, связанных с моралью и бизнесом, примером Трампа, семьёй и верой. На второй день в отеле «Армения Мариотт» состоится сам завтрак, после чего участники посетят Эчмиадзинский кафедральный собор, музей и Молодежный театр.