Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը Ազգային ժողովում՝ 2026 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարել է, որ պաշտպանական ոլորտի ծախսերն էականորեն աճել են՝ 2025 թվականին 2018–ի համեմատ ավելանալով 1.1 միլիարդ դոլարով։
«2018 թվականին պաշտպանական ծախսերը կազմել են 245 միլիարդ դրամ կամ 640 միլիոն դոլար։ 2025 թվականին պաշտպանական ծախսերը կազմել են 667 միլիարդ դրամ կամ 1 միլիարդ 741 միլիոն 604 հազար դոլար։ Այսինքն՝ պաշտպանության ոլորտի ծախսերն ավելացել են 1.1 միլիարդ դոլարով։
2023, 2024, 2025 և արդեն 2026 թվականի կատարված և կատարվելիք ծախսերն աննախադեպ են։ Հենց սրա շնորհիվ է, որ մենք կարողացել ենք իրականացնել այնպիսի բարեփոխումներ, ինչպիսին, օրինակ, զինծառայողների ատեստավորման ծրագիրն է։ Զինծառայողն այսօր ատեստավորման շնորհիվ կարող է ստանալ 205-470 հազար դրամ հավելյալ աշխատավարձ։ Սա էական բարելավում է»,- ասել է նախարարը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նրա խոսքով՝ զինծառայողների մոտ 65 տոկոսն արդեն ներգրավված է եղել ատեստավորման գործընթացում, ինչը խթանել է նրանց աշխատանքի արդյունավետությունն ու նյութական ապահովումը։
Սուրեն Պապիկյանը նաև հայտնել է, որ ՀՀ 2026 թվականի պետական բյուջեի նախագծով ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը նախատեսվում է հատկացնել 563.1 միլիարդ դրամ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ–ում հարցուպատասխանի ժամանակ անդրադարձել է զորհանդես կազմակերպելուն, ըստ որի՝ եթե նոյեմբերին կամ դեկտեմբերին այն լիներ, շատ տպավորիչ կլիներ, բայց հավելել է, որ պատրաստվում ենք խաղաղության։
Փաշինյանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ պատրաստ է վերջին տարիներին ձեռք բերած սպառազինությունն ու տեխնիկան ցուցադրել ոչ միայն քաղաքական ուժերին, այլև ՀՀ քաղաքացիներին։ Նա հորդորել է 50 հոգանոց խմբեր կազմել և ընտրել պատասխանատուի, նման միջոցառմանը մասնակցելու համար։

Defense Minister Suren Papikyan told Parliament during the 2026 state budget discussion that Armenia’s defense expenditures have grown significantly — by $1.1 billion between 2018 and 2025. According to Papikyan, this unprecedented growth has funded critical military reforms.
“In 2018, defense spending stood at 245 billion drams, or roughly $640 million. In 2025, it has reached 667 billion drams — that’s $1.741 billion. This marks an increase of $1.1 billion,” Papikyan said, as quoted by Armenpress.
He added that the record-breaking expenditures in 2023, 2024, 2025, and now planned for 2026 made it possible to implement transformative programs such as the certification system for servicemembers. Through this program, soldiers can now receive between 205,000 and 470,000 drams in performance-based salary bonuses.
Around 65% of personnel have already participated in the certification process, which Papikyan said has improved efficiency and financial security within the ranks.
According to the 2026 draft budget, the Ministry of Defense is set to receive 563.1 billion drams.
Earlier, Prime Minister Nikol Pashinyan said that a military parade held in November or December would have been very impressive, but reiterated the government’s current focus on preparing for peace. He previously offered to show newly acquired weaponry not only to political figures but also to civilians, encouraging citizens to form 50-person groups to attend such viewings.