Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը Ազգային ժողովում՝ 2026 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարել է, որ պաշտպանական ոլորտի ծախսերն էականորեն աճել են՝ 2025 թվականին 2018–ի համեմատ ավելանալով 1.1 միլիարդ դոլարով։
«2018 թվականին պաշտպանական ծախսերը կազմել են 245 միլիարդ դրամ կամ 640 միլիոն դոլար։ 2025 թվականին պաշտպանական ծախսերը կազմել են 667 միլիարդ դրամ կամ 1 միլիարդ 741 միլիոն 604 հազար դոլար։ Այսինքն՝ պաշտպանության ոլորտի ծախսերն ավելացել են 1.1 միլիարդ դոլարով։
2023, 2024, 2025 և արդեն 2026 թվականի կատարված և կատարվելիք ծախսերն աննախադեպ են։ Հենց սրա շնորհիվ է, որ մենք կարողացել ենք իրականացնել այնպիսի բարեփոխումներ, ինչպիսին, օրինակ, զինծառայողների ատեստավորման ծրագիրն է։ Զինծառայողն այսօր ատեստավորման շնորհիվ կարող է ստանալ 205-470 հազար դրամ հավելյալ աշխատավարձ։ Սա էական բարելավում է»,- ասել է նախարարը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նրա խոսքով՝ զինծառայողների մոտ 65 տոկոսն արդեն ներգրավված է եղել ատեստավորման գործընթացում, ինչը խթանել է նրանց աշխատանքի արդյունավետությունն ու նյութական ապահովումը։
Սուրեն Պապիկյանը նաև հայտնել է, որ ՀՀ 2026 թվականի պետական բյուջեի նախագծով ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը նախատեսվում է հատկացնել 563.1 միլիարդ դրամ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ–ում հարցուպատասխանի ժամանակ անդրադարձել է զորհանդես կազմակերպելուն, ըստ որի՝ եթե նոյեմբերին կամ դեկտեմբերին այն լիներ, շատ տպավորիչ կլիներ, բայց հավելել է, որ պատրաստվում ենք խաղաղության։
Փաշինյանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ պատրաստ է վերջին տարիներին ձեռք բերած սպառազինությունն ու տեխնիկան ցուցադրել ոչ միայն քաղաքական ուժերին, այլև ՀՀ քաղաքացիներին։ Նա հորդորել է 50 հոգանոց խմբեր կազմել և ընտրել պատասխանատուի, նման միջոցառմանը մասնակցելու համար։

13 Ноябрь 2025 - 15:22 AMT
Министр обороны Армении Сурен Папикян заявил в парламенте, что оборонные расходы страны увеличились на $1,1 млрд за период с 2018 по 2025 год. Об этом он сообщил в ходе обсуждения проекта госбюджета на 2026 год, передает Armenpress.
«В 2018 году оборонные расходы составили 245 млрд драмов или $640 млн. В 2025 году они достигли 667 млрд драмов или $1 млрд 741 млн. Это означает рост на $1,1 млрд», — отметил Папикян.
По его словам, рекордные расходы в 2023, 2024, 2025 и запланированные на 2026 год позволили внедрить важнейшие реформы, в частности — программу аттестации военнослужащих. По этой программе военнослужащие могут получать дополнительную надбавку к зарплате в размере от 205 до 470 тысяч драмов.
Папикян сообщил, что в процессе аттестации уже приняли участие около 65% военнослужащих, что повысило эффективность их работы и улучшило материальное положение.
В рамках проекта бюджета на 2026 год Министерству обороны Армении планируется выделить 563,1 млрд драмов.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян заявил в парламенте, что если бы военный парад состоялся в ноябре или декабре, он был бы очень впечатляющим, однако добавил, что страна готовится к миру. Он также отметил, что готов продемонстрировать новое вооружение не только политикам, но и гражданам, призвав формировать группы по 50 человек для участия в подобных мероприятиях.