«Սրբազան պայքարի» գործով անցնող Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի խափանման միջոց կալանքը երկարաձգվել է ևս երեք ամսով։ Այս որոշումը կայացրել է Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր Կարեն Ֆարխոյանը՝ բավարարելով գործով դատախազ Հայկ Հովհաննիսյանի ներկայացրած միջնորդությունը։
Դատական նիստից առաջ Գալստանյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը նշել է, որ Բագրատ սրբազանին ՔԿՀ-ում պահելն անարգանք է ՀՀ իրավապահ համակարգի և արդարադատության նկատմամբ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Մեղադրանքի հիմնված է կեղծ ապացույցների վրա։ Բոլոր կեղծ ապացույցները դրված են եղել այս գործով բոլոր մեղադրյալների նախաքննական կալանքների հիմքում, դատարանն էլ ի գիտություն է ընդունել կալանքների առկայությունը, չի անդրադարձել հիմնավոր կասկածին և անցել առաջ։ Արդյոք դատարանը հիմնավոր կասկած գնահատելո՞ւ է՝ հաշվի առնելով, որ կան կեղծ ապացույցներ, թե՞ ոչ»,– շարունակել է Խուդոյանը։
Բագրատ արքեպիսկոպոսը կալանավորվել է հունիսի 25-ի լույս 26-ի գիշերը։ Քննչական մարմնի վարկածով՝ «Սրբազան պայքար» շարժման կազմակերպիչները ծրագրել են իրականացնելու գործողություններ, որոնք կարող էին որակվել որպես ահաբեկչություն և միտված լինել իշխանության զավթմանը։
Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը կալանավորվեց հունիսի 25-ի լույս 26-ի գիշերը։ Ըստ ՀՀ քննչական կոմիտեի` «Սրբազան պայքար» շարժման մասնակիցները և ղեկավարները պլանավորել էին ՀՀ-ում իրականացնել ահաբեկչական և իշխանությունը զավթելուն ուղղված գործողություններ։

The pre-trial detention of Archbishop Bagrat Galstanyan, a defendant in the “Sacred Struggle” case, has been extended by another three months. The decision was issued by Judge Karen Farkhoyan of the Yerevan Criminal Court of General Jurisdiction, who granted the motion submitted by prosecutor Hayk Hovhannisyan.
Before the hearing, Galstanyan’s lawyer Hovhannes Khudoyan stated that keeping the archbishop in a penitentiary facility constitutes disrespect toward Armenia’s law enforcement and justice system. He argued that the charges rely on fabricated evidence and that all defendants in the case were initially detained based on the same false materials. According to Khudoyan, the court has so far avoided examining the existence of reasonable suspicion.
Archbishop Galstanyan was arrested during the night of June 25–26. Investigators claim that the organizers of the “Sacred Struggle” movement planned actions that could be classified as terrorism and aimed at seizing power.