Հայաստանի կառավարությունն իր հերթական նիստում հավանություն է տվել Հայաստանի և Վրաստանի միջև առանց թույլտվության բնակվող անձանց հետընդունման՝ ռեադմիսիայի վերաբերյալ համաձայնագրի վավերացման գործընթացին։
Հարցը ներառված է եղել կառավարության նոյեմբերի 14-ի նիստի օրակարգում՝ չզեկուցվող հարցերի շարքում։
Նախագծի հիմնավորման մեջ ընդգծվում է, որ Հայաստանի և Վրաստանի միջև ռեադմիսիայի իրավական համաձայնությունը նպատակ ունի պայքարել անօրինական միգրացիայի դեմ՝ դիտվելով որպես դրա դեմ կիրառվող արդյունավետ միջազգային մեխանիզմներից մեկը։ Նման համաձայնագրի կարևորությունն առավել ընդգծվում է հաշվի առնելով, որ երկու երկրները ունեն ընդհանուր սահման։
Ռեադմիսիայի վերաբերյալ այս համաձայնագիրը նախատեսում է Հայաստանի և Վրաստանի տարածքներում ապօրինի կարգավիճակում հայտնված անձանց՝ այդ թվում սեփական քաղաքացիների, երրորդ երկրների քաղաքացիների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց հայտնաբերման, նույնականացման և վերադարձի կազմակերպման համատեղ ու համակարգված մոտեցումներ։
Փաստաթուղթը նաև իրավական հիմք կստեղծի ռեադմիսիայի ամբողջ գործընթացի կազմակերպման համար՝ սահմանելով կողմերի քաղաքացիությունն ապացուցող փաստաթղթերի ցանկը, երրորդ երկրների քաղաքացիների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց վերադարձի իրավացիության հիմքեր ներկայացնող փաստաթղթերը, ուղեկցման ընթացակարգը, հարցազրույցների ձևաչափը, հարցման ձևն ու ժամկետները, ինչպես նաև գործընթացի այլ տեխնիկական կողմերը։
Նախագիծը նպատակ ունի նաև նպաստել միգրացիայի ոլորտում Հայաստանի և Վրաստանի միջև արդյունավետ համագործակցության ամրապնդմանը։

14 Ноябрь 2025 - 11:32 AMT
Правительство Армении одобрило процесс ратификации соглашения с Грузией о реадмиссии — возврате лиц, проживающих без разрешения. Решение принято на заседании Кабинета министров 14 ноября и включено в повестку как неотчётный вопрос.
Как указано в обосновании проекта, соглашение направлено на борьбу с нелегальной миграцией и рассматривается как эффективный международный механизм, особенно с учётом наличия общей границы между странами.
Соглашение предусматривает скоординированный подход к выявлению, идентификации и возвращению лиц с незаконным статусом — как граждан обеих стран, так и граждан третьих государств и лиц без гражданства.
Документ создаёт юридическую базу для всей процедуры реадмиссии, включая перечень документов, подтверждающих гражданство, основания для возвращения третьих лиц, порядок сопровождения, проведения интервью, форматы и сроки подачи запросов, а также другие технические детали.