ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանն Ազգային ժողովում ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այն ղեկավարն է, ով իր անձը դրել է զոհասեղանին։
Նա հավելել է, որ դրա արդյունքում մենք այսօր ունենք օգոստոսի 8-ին ստորագրված պատմական փաստաթուղթ ՀՀ-ի համար, հայտնում է Aysor.am-ը։
«ՀՀ-ն պատմական վերջին առնվազն 500-600 տարում երբեք… գնացեք ուսումնասիրեք պատմությունը, այսքան ինքնիշխան, ինքնուրույն և ազատ չի եղել, որքան հիմա, սա փաստ է», – ասել է նա։
Նոյեմբերի 13–ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովում հայտարարել է, որ ոչ ոք այնքան չի արել Ղարաբաղի համար, ինչքան գործող կառավարությունը։
«Հայաստանը իր պատմության ընթացքում պետություն լինելու, բարեկեցիկ լինելու, երջանիկ լինելու, անկախ լինելու, անվտանգ լինելու, երբեք այսպիսի շանս չի ունեցել։ Խոսքը վերջին հինգ տարվա մասին չի, խոսքը վերջին 500 տարվա մասին է»,–ասել է Փաշինյանը։

Секретарь фракции «Гражданский договор» Артур Ованнисян на брифинге в парламенте заявил, что премьер-министр Никол Пашинян — это руководитель, который «принёс себя в жертву».
«В результате сегодня у нас есть исторический документ, подписанный 8 августа — это исторический момент для Республики Армения», — сказал он, передаёт «Aysor.am ».
Он добавил: «За последние по крайней мере 500–600 лет Армения никогда не была столь суверенной, независимой и свободной, как сейчас. Это факт. Изучите историю».
13 ноября премьер-министр Пашинян в парламенте заявил, что никто не сделал для Карабаха столько, сколько нынешнее правительство. Он также подчеркнул, что Армения никогда не имела таких шансов быть суверенным, благополучным, счастливым, независимым и безопасным государством — речь идёт не только о последних пяти годах, а о последних 500 годах.