«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ–ն պարզաբանել է ընկերության Էկոնոմիկայի և ֆինանսների տնօրենի նշանակման գործընթացը։
Նոյեմբերի 12-ի «Տաշիր Կապիտալ» ընկերության փաստաբան Տիգրան Հայրապետյանը հաղորդում է ներկայացրել այն մասով՝ որ ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանի կողմից ընկերության էկոնոմիկայի և ֆինանսների տնօրեն Ա. Շահնազարյանը «ընթացակարգի բացահայտ անտեսմամբ» է նշանակվել:
Ընկերությունը հայտնել է, որ «Տաշիր Կապիտալ» ընկերության փաստաբանի պնդումը ամբողջովին չի համապատասխանում իրականությանը։
«Ընկերությունը տեղեկացնում է, որ «ՀԷՑ» ՓԲԸ Էկոնոմիկայի և ֆինանսների տնօրեն Արմեն Շահնազարյանի նշանակումը իրականացվել է գործող իրավակարգավորումների խիստ պահպանմամբ, մասնավորապես՝
Վերոգրյալ հաղորդմամբ մատնանշվող ՀՀ ՀԾԿՀ 25․05․2016թ․ 125-Ա որոշումը, որպես ի կատարումն այդ որոշման ընդունման պահին թիվ 0092 լիցենզիայի գործող պայմանների 4․36-րդ կետի, բացառապես Ընկերության ղեկավար աշխատողներին ներկայացվող չափորոշիչներին համաձայնեցում տալու մասին որոշում է, այլ կերպ ասած՝ Ընկերության կողմից Հանձնաժողովի հետ նախապես համաձայնեցված չափորոշիչների հաստատում է։
Մինչդեռ, ՀՀ ՀԾԿՀ 21․12․2018թ․ 747-Ա որոշմամբ հաստատվել է թիվ 0092 լիցենզիայի պայմանների նոր խմբագրությունը, որի 28-րդ կետի համաձայն «Լիցենզավորված անձի ղեկավար աշխատողները (տնօրինությունը) պետք է համապատասխանեն Հանձնաժողովի կողմից սահմանված չափորոշիչներին»։
Ըստ այդմ, ներկայումս գործող կարգավորման տիրույթում՝ թիվ 0092 լիցենզիայի պայմաններով սահմանվում է ոչ թե Ընկերության կողմից Հանձնաժողովի հետ իր ղեկավար աշխատողների կազմին ներկայացվող չափորոշիչները համաձայնեցնելու կարգ, այլ ուղղակիորեն նախատեսվում է, որ Ընկերության ղեկավար աշխատողների կազմին ներկայացվող չափորոշիչները սահմանվում են Հանձնաժողովի կողմից։
Ելնելով վերոգրյալից՝ հարկ է փաստել, որ թիվ 0092 լիցենզիայի ներկայումս գործող պայմանների համատեքստում Հանձնաժողովի կողմից առ այսօր չի կայացվել Ընկերության ղեկավար աշխատողների չափորոշիչները սահմանելու մասին համապատասխան որոշում, իսկ 125- Ա որոշումը ամբողջությամբ չի համապատասխանում և չի բխում գործող լիցենզիայի քննարկվող դրույթի տրամաբանությունից, ուստի չի կարող քննարկման և/կամ կիրարկման առարկա դառնալ։
Միևնույն ժամանակ հարկ է նշել, որ «Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» ՀՀ Օրենքի համաձայն՝ քննարկվող ակտերի միջև կոլիզիան կարգավորվում է՝ ղեկավարվելով ավելի ուշ ուժի մեջ մտած նորմատիվ իրավական ակտերի նորմերով. տվյալ դեպքում ավելի ուշ ուժի մեջ է մտել վերոգրյալ թիվ 747-Ա որոշումը։
Կարևոր է արձանագրել նաև, որ Ընկերության էկոնոմիկայի և ֆինանսների տնօրեն Արմեն Շահնազարյանի շուրջ 25 տարվա աշխատանքային գործունեությունն առնչվում է բացառապես ֆինանսական ոլորտին (ՀՀ Ֆինանսների նախարարության աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր ֆինանսիստ, ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր ֆինանսիստ, ապահովագրական ընկերության գործադիր տնօրեն-տնօրինության նախագահ և այլն)»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։

14 Ноябрь 2025 - 13:28 AMT
Открытое акционерное общество «Электрические сети Армении» (ЭСА) выступило с разъяснением по поводу процедуры назначения директора компании по экономике и финансам.
12 ноября юрист компании «Ташир Капитал» Тигран Айрапетян подал заявление, в котором утверждалось, что временный управляющий Романос Петросян назначил Армена Шахназаряна директором по экономике и финансам с «очевидным нарушением процедуры».
Компания заявила, что это утверждение не соответствует действительности.
«Компания сообщает, что назначение Армена Шахназаряна директором по экономике и финансам ЭСА осуществлялось с соблюдением всех действующих правовых норм. В частности:
Упомянутое в заявлении решение Комиссии по регулированию общественных услуг Армении (КРОУ) № 125-А от 25 мая 2016 года касается утверждения заранее согласованных с Комиссией критериев, предъявляемых к руководящим сотрудникам компании, согласно пункту 4.36 условий лицензии № 0092, действовавших на тот момент.
Между тем, решением КРОУ № 747-А от 21 декабря 2018 года была утверждена новая редакция условий той же лицензии. В пункте 28 новой редакции указано, что «руководящие работники лицензиата должны соответствовать критериям, установленным Комиссией».
Таким образом, действующая редакция лицензии № 0092 предусматривает не процедуру согласования критериев с Комиссией, а прямое установление этих критериев самой Комиссией.
Следовательно, поскольку Комиссия до сих пор не приняла отдельного решения о критериях для руководящих кадров, решение № 125-А не может применяться, так как не соответствует действующему регулированию и логике текущей редакции лицензии.
Кроме того, в соответствии с Законом Армении «О нормативных правовых актах» в случае коллизии применяется норма более позднего нормативного акта. В данном случае более поздним является решение № 747-А.
Важно также отметить, что Армен Шахназарян имеет почти 25-летний опыт работы в финансовой сфере — он занимал должности руководителя аппарата и главного финансиста в Министерствах финансов и экономики РА, а также пост генерального директора и председателя правления страховой компании», — говорится в заявлении.
ЭСА входит в группу компаний «Ташир Капитал». Ее владелец Самвел Карапетян был арестован в июне 2025 года, накануне заявления премьер-министра Никола Пашиняна о необходимости национализации компании. В июле Национальное собрание приняло пакет законов, предоставивших КРОУ широкие полномочия в сфере регулирования лицензий. 18 июля Романос Петросян был назначен временным управляющим, а в отношении ЭСА было возбуждено административное производство.
Самвел Карапетян приобрел компанию в 2016 году по просьбе предыдущего правительства и с тех пор инвестировал в модернизацию системы несколько сотен миллионов долларов.