«Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի» գլխավոր տնօրենի նախկին պաշտոնակատար Դավիթ Ղազինյանը հերքել է ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանի այն հայտարարությունը, թե նախկինում ՀԷՑ-ում տրվել են տասնյակ միլիոնավոր դրամների պարգևավճարներ։
Նոյեմբերի 13–ի ճեպազրույցի ժամանակ Ռոմանոս Պետրոսյանը նշել էր, որ ինքը և իր թիմը կամավոր կերպով հրաժարվել են պարգևավճարներից, որոնց չափը կազմել է տասնյակ միլիոնավոր դրամներ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ղազինյանը հակադարձել է՝ ընդգծելով, որ ՀԷՑ-ում տնօրենների խորհրդի պարգևատրումները չեն ներառվում էլեկտրաէներգիայի սակագնի հաշվարկում։ Նրա խոսքով, այդ վճարումները տրամադրվում են «Տաշիր» խմբի կողմից՝ սեփական միջոցներից։
«Տնօրենների խորհրդի աշխատավարձն ու պարգևատրումները չեն մտնում էլեկտրաէներգիայի սակագնի մեջ։ Այսինքն՝ Սամվել Կարապետյանն իր գրպանից իր ներկայացուցիչներին տալիս է գումար այնքան, ինչքան գնահատում է։ Թող ասի՝ գլխավոր տնօրենից մինչև ներքև ո՞վ է ստացել տասնյակ միլիոնավոր պարգևատրում։ Մի դեպք է եղել, որ ֆինանսական տնօրենը 10 տարի աշխատելուց հետո ազատման դիմում է գրել, և ընկերությունը, գնահատելով նրա 10 տարվա աշխատանքը, որոշակի պարգևատրում է տվել որպես գնացող մարդ», – նշել է Ղազինյանը։
Անդրադառնալով ենթադրյալ խախտումներին՝ նա հիշեցրել է, որ ՀԷՑ-ը միշտ գործել է որպես աշխատող և զարգացող համակարգ, և որևէ կառույց ամբողջությամբ զերծ չէ խնդիրներից։
Նրա խոսքով, ընթացիկ վարչական վարույթում ներառված են այն ստուգումները, որոնք իր պաշտոնավարման օրոք իրականացվել են բյուջետային հիմնարկներում՝ նշելով, որ դրանց ամսաթվերը՝ ապրիլ և մայիս, հստակ փաստում են այդ տվյալների առաջացման ժամանակահատվածը։
«Այսինքն՝ պետք է այդ հավելումների դեմ ճիշտ պայքարելու քաղաքականություն լինի, եթե չենք պայքարում, ապա խնդիր է։ Իրենք կառավարում են մեր ձևով», – հավելել է Ղազինյանը։
Նա նաև հայտարարել է, որ պատրաստվում է հրապարակել կոնկրետ փաստ, ըստ որի՝ ՀԷՑ ժամանակավոր կառավարչի պաշտոնավարման ընթացքում թաքցվել է հավելագրման լուրջ դեպք։
Ղազինյանը շեշտել է, որ նման խախտումներն առավել մտահոգիչ են՝ հաշվի առնելով, որ այս փուլում կառավարիչը գործում է ավելի լայն լիազորություններով։
Նոյեմբերի 14–ին շարունակվում է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նիստը, որի օրակարգում ընդգրկված է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության՝ «Տաշիր Կապիտալ»-ին տրված լիցենզիայի դադարեցման կամ երկարացման հարցը։

Бывший исполняющий обязанности генерального директора «Электрических сетей Армении» Давид Газинян опроверг заявление временного управляющего Романоса Петровсяна о том, что ранее в компании выдавались премии на десятки миллионов драмов.
13 ноября Петровсян заявил на брифинге, что он и его команда добровольно отказались от премий, размер которых составлял десятки миллионов драмов, сообщает Sputnik Армения.
Газинян в ответ подчеркнул, что премии, выплачиваемые членам совета директоров ХЭЦ, не включаются в расчёт тарифа на электроэнергию. По его словам, эти выплаты осуществляются из средств группы компаний «Ташир».
«Зарплаты и премии совета директоров не входят в тариф на электроэнергию. То есть Самвел Карапетян выплачивает своим представителям столько, сколько считает нужным. Пусть скажут, кто — от генерального директора до нижестоящих — получил десятки миллионов премии? Была одна ситуация: финансовый директор, отработав 10 лет, подал заявление об увольнении, и компания, оценив его труд, выдала определённую премию как уходящему сотруднику», — заявил Газинян.
Касаясь предполагаемых нарушений, он отметил, что ХЭЦ всегда работала как функционирующая и развивающаяся система, и ни одна структура не застрахована от проблем.
По его словам, в рамках текущего административного производства рассматриваются проверки, проведённые в подведомственных организациях в период его руководства. Он отметил, что даты — апрель и май — ясно указывают на время возникновения этих данных.
«То есть должна быть грамотная политика борьбы с подобными выплатами. Если борьбы нет — это проблема. Они управляют по нашим методам», — добавил Газинян.
Он также заявил, что намерен опубликовать конкретный факт, согласно которому при временном управлении в ХЭЦ было скрыто серьёзное превышение по выплатам.
Газинян подчеркнул, что такие нарушения особенно тревожны, учитывая, что временный управляющий действует с расширенными полномочиями.
14 ноября продолжается заседание Комиссии по регулированию общественных услуг, в повестке дня которого — вопрос приостановки или продления лицензии ХЭЦ, выданной «Ташир Капитал».