«Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի» նախագահ, ՄԻԵԴ–ում հայ գերիների շահերի ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանն ասել է, որ Ադրբեջանում պահվող Արցախի ռազմաքաղաքական նախկին ղեկավարության անդամների վերադարձը կարող է հնարավոր դառնալ միայն միջազգային աջակցությամբ ձեռք բերված քաղաքական համաձայնությունների արդյունքում։
«Համոզմունք ունեմ, որ Բաքվի դատարանների դատավճիռները չեն կարող խոչընդոտ լինել այնտեղ պահվող 23 հայերի ազատ արձակման հարցում, եթե միջազգային աջակցությամբ ձեռք բերվեն նրանց վերադարձնելու քաղաքական պայմանավորվածություններ»,- ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Անդրադառնալով Բաքվի դատարանում Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության նկատմամբ ադրբեջանցի դատախազների պահանջած պատժաչափերին՝ Սիրանուշ Սահակյանն ասել է. «Քանի որ գործընթացները շինծու են եղել, հասկանալի էր, որ այս ֆարսի տրամաբանական ավարտը պետք է լիներ մեղադրող դատախազների կողմից խիստ պատժամիջոցներ պահանջելը»:
Ըստ նրա՝ ի տարբերություն Դավիթ Բաբայանի և Արայիկ Հարությունյանի պատժաչափի պահանջի՝ ցմահ ազատազրկում, Արցախի նախկին երկու նախագահների՝ Բակո Սահակյանի և Արկադի Ղուկասյանի համար 20 տարվա ազատազրկում պահանջելու հիմքում ոչ թե «հումանիզմն էր» կամ տարբերակված մոտեցումը, այլ Ադրբեջանի օրենսդրական նորմը։
«Ադրբեջանի օրենսդրությունը 65 տարին լրացած մեղադրյալ ամբաստանյալների համար հնարավոր չի համարում ցմահ ազատազրկման տեսքով պատժի կիրառումը: Այստեղ հնարավոր է երկարատև ազատազրկում՝ մինչև 20 տարի»,–նշել է նա։
Սահակյանը կրկին շեշտել է՝ գոյություն ունեն միջազգային մեխանիզմներ՝ ՄԻԵԴ-ը, ՄԱԿ շրջանակներում գործող մարդու իրավունքների հարցերով զբաղվող դատական ատյանները: Բաքվում պահվող 23 հայ գերիներին վերաբերող այս դատական ակտերի հետևանքները պետք է չեզոքացվեն միջազգային ատյաններում գործընթացների միջոցով։
«Սա միակ ուղին է, որի միջոցով կարող ենք հասնել արդարության միջազգային ատյաններում ու դրանով ապալեգիտիմացնել այդ ֆարս դատավարությունների արդյունքները և վերականգնել մեր հայ պատանդների խախտված իրավունքները»,–ասել է Սահակյանը։

Сирануш Саакян, президент Центра международного и сравнительного права и представитель интересов армянских пленных в Европейском суде по правам человека (ЕСПЧ), заявила, что возвращение бывших членов военно-политического руководства Арцаха, удерживаемых в Азербайджане, возможно только в результате политических соглашений, достигнутых при международной поддержке.
«Я убеждена, что при наличии международной поддержки и заключении соответствующих политических соглашений, судебные решения бакинских судов не смогут стать препятствием для освобождения 23 удерживаемых армян», — сказала она в интервью Aysor.am .
Комментируя требуемые наказания, озвученные азербайджанскими прокурорами на судебных процессах в Баку в отношении руководства Арцаха, Саакян отметила: «Поскольку процесс был заранее срежиссирован, было ожидаемо, что итогом этого фарса станет требование прокуроров о суровых приговорах».
Она пояснила, что требование 20-летнего заключения для бывших президентов Арцаха Бако Саакяна и Аркадия Гукасяна, в отличие от пожизненного заключения для Давида Бабаяна и Араика Арутюняна, обусловлено не гуманизмом или индивидуальным подходом, а нормами азербайджанского законодательства, которое не допускает пожизненного заключения для обвиняемых старше 65 лет.
Саакян вновь подчеркнула, что существуют международные механизмы — ЕСПЧ и судебные инстанции ООН по правам человека, — и последствия этих процессов необходимо нейтрализовать через международные юридические процедуры.
«Это единственный путь, посредством которого мы можем добиться справедливости в международных инстанциях, делегитимизировать результаты этих фарсовых судов и восстановить нарушенные права наших армянских заложников», — заявила Саакян.
Согласно азербайджанским СМИ, сторона обвинения требует пожизненного заключения для бывшего президента Нагорного Карабаха Араика Арутюняна, бывшего министра иностранных дел Давида Бабаяна, экс-командующего Армии обороны Левона Мнацаканяна, его заместителя Давида Манукяна, а также экс-спикера парламента Давида Ишханяна. Прокуратура также требует 20 лет тюрьмы для бывших президентов Аркадия Гукасяна и Бако Саакяна, а также для Мадата Бабаяна и Пашаяна Меликсета. Другие запрошенные сроки включают: Гарик Мартиросян — 19 лет, Давид Алавердян — 18 лет, Левон Бабаян — 17 лет, Василий Бегларян, Гурген Степанян и Эдик Казарян — по 16 лет.