Վաղարշապատ համայնքում ամփոփվել են Արմավիրի մարզի Վաղարշապատ համայնքի ավագանու ընտրությունների նախնական արդյունքները՝ բոլոր 47 տեղամասերից, հայտնում է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը։
Ըստ ներկայացված տվյալների՝ Արմավիրի մարզի այս համայնքում ընտրողների ցուցակներում ընդգրկված քաղաքացիների ընդհանուր թիվը կազմել է 69, 866, քվեարկությանը մասնակցել է 31,535 մարդ:
Նախնական տվյալներով՝ ՔՊ-ն առավելագույն քվեներն է ստացել Վաղարշապատում: կուսակցության ցուցակը գլխավորել է Արգիշտի Մեխակյանը:
Անվավեր քվեաթերթիկների թիվը կազմել է 132, իսկ արձանագրված անճշտությունների միավորի ընդհանուր չափը՝ 23:
Ձայները բաշխվել են հետևյալ կերպ․
1․ «Հաղթանակ» կուսակցությունների դաշինք – 10,051
2․ «Համահայկական ճակատ» կուսակցություն – 295
3․ «Հանրապետություն» կուսակցություն – 1 241
4․ «Մայր Հայաստան» ազգային-դեմոկրատական կուսակցություն – 1 692
5․ «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցություն – 1 177
6․ «Ժառանգություն» կուսակցություն – 440
7․ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն – 15,298
8․ «Հայրենիք» կուսակցություն – 1 193
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում համոզմունք է հայտնել, որ Վաղարշապատի ընտրությունների արդյունքները «դա կարևոր լիցք են Մայր Աթոռն ազատելու համար», և որ «ժողովուրդը հաղթելու է 2026-ի խորհրդարանական ընտրություններում»։
«Վաղարշապատ խոշորացված համայնքի սիրելի ընտրողներ, խոնարհվում եմ բոլորիդ առաջ եւ շնորհավորում եմ բոլորիդ նախեւառաջ՝ ժողովրդավարական ընտրությունների առիթով։
Ձեր ընտրությամբ մի քանի կարեւոր արձանագրում արեցիք․
1․ Դուք համայնքի ղեկավար ընտրեցիք «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության թեկնածու Արգիշտի Մեխակի Մեխակյանին, հաստատելով, որ խաղաղ, բարեկեցիկ եւ ժողովրդավարական Հայաստանի Հանրապետությունը մեր նահատակների հիշատակը հավերժացնելու լավագույն միջոցն է, նրանց հիշատակին մատուցվող մեծագույն տուրքը։
2․ Աներկբա աջակցություն ցուցաբերեցիք մեր պետականությունը, անկախությունը, ինքնիշխանությունը, ազատությունը ուժեղացնելու «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ռազմավարությանը։
3․ Ձեր ընտրությամբ կարեւոր լիցք տվեցիք մեր սրբության սրբոցը՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը Կտրիճ Ներսիսյանից ազատելու գործընթացին։
4․ Գնահատեցիք նախորդող շրջանում «Քաղաքացիական պայմանագրի» կատարած աշխատանքը Ձեր համայնքում եւ ներողամիտ գտնվեցիք թույլ տրված սխալների համար։ Ուզում եմ այդ սխալների համար ներողություն խնդրել բոլորիցդ։
Շնորհավորում եմ Արգիշտի Մեխակյանին Վաղարշապատ խոշորացված համայնքի ղեկավար ընտրվելու առիթով եւ վաղարշապատցիներին եմ շնորհավորում համեստ, բայց որպես կառավարիչ իր աշխատանքի արդյունավետությունը ապացուցած Մեխակյանին ընտրելու առիթով։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության իմ բոլոր գործընկերներին եմ շնորհավորում, ՀՀ բոլոր քաղաքացիներին եմ շնորհավորում 2026 թվականի համապետական ընտրությունների այս հնչուն նախերգանքի համար։
Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդը հաղթելու է 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններում»,–գրել է վարչապետը։
Վաղարշապատի համայնքապետի թեկնածու Արգիշտի Մեխակյանը շնորհակալություն է հայտնել ընտրողներին վստահության և աջակցության համար
«Շնորհակալ եմ ձեր վստահության և աջակցության համար․ ձեր զորակցությամբ հնարավոր դարձավ մեր այս կարևոր հաղթանակը, որը մեզ պարտավորեցնում է ամեն օր առավել պատասխանատվությամբ աշխատել և ձեր սպասելիքները իրականություն դարձնել, շարունակել հետևողական ու նվիրումով ծառայել ձեզ ու համայնքին՝ ազնվությամբ, հոգատարությամբ ու աշխատանքով»,–նշել է նա։
Ըստ նախնական արդյունքների՝ ՔՊ-ն հնարավորություն է ստացել առանց կոալիցիոն պայմանավորվածությունների՝ միայնակ համայնքապետ ընտրել։

17 Ноябрь 2025 - 07:10 AMT
Центральная избирательная комиссия сообщает, что в объединённой общине Вагаршапат Армавирской области подведены предварительные итоги выборов в совет. Подсчет завершен на всех 47 избирательных участках.
Согласно данным, в списках избирателей числилось 69 866 граждан, участие в голосовании приняли 31 535 человек.
Партия «Гражданский договор», список которой возглавил Аргишти Мехакян, получила наибольшее число голосов.
Число недействительных бюллетеней составило 132, зафиксировано 23 единицы нарушений.
Голоса распределились следующим образом:
1. Блок партий «Победа» — 10 051
2. Партия «Всеармянский фронт» — 295
3. Партия «Республика» — 1 241
4. Национально-демократическая партия «Мать Армения» — 1 692
5. Партия «Свободные демократы» — 1 177
6. Партия «Наследие» — 440
7. Партия «Гражданский договор» — 15 298
8. Партия «Родина» — 1 193
Премьер-министр Никол Пашинян в своей публикации на Facebook выразил уверенность, что итоги выборов в Вагаршапате являются «важным импульсом для освобождения Католикосата» и что «народ победит на парламентских выборах 2026 года».
«Дорогие избиратели объединённой общины Вагаршапат, я склоняюсь перед всеми вами и поздравляю с проведением демократических выборов.
Ваш выбор зафиксировал несколько важных моментов:
1. Вы избрали главой общины Аргишти Мехаки Мехакяна, кандидата от партии «Гражданский договор», подтвердив, что мирная, благополучная и демократическая Республика Армения — лучшая дань памяти нашим павшим героям.
2. Вы выразили безоговорочную поддержку стратегии партии «Гражданский договор» по укреплению государственности, независимости, суверенитета и свободы.
3. Ваш выбор стал важным импульсом для освобождения нашей святыни — Апостольского Престола Святого Эчмиадзина — от Ктри́ча Нерсисяна.
4. Вы оценили работу партии «Гражданский договор» в общине в предыдущий период и проявили снисходительность к допущенным ошибкам. Хочу извиниться перед вами за эти ошибки.
Поздравляю Аргишти Мехакяна с избранием главой объединённой общины Вагаршапат, а вагаршапатцев с тем, что они выбрали скромного, но доказавшего свою эффективность управленца.
Поздравляю всех своих коллег по партии «Гражданский договор» и всех граждан Республики Армения с этим ярким прологом к общенациональным выборам 2026 года.
Народ Республики Армения победит на парламентских выборах 2026 года», — написал премьер-министр.
Аргишти Мехакян, избранный главой общины, поблагодарил избирателей за оказанное доверие и поддержку.
«Благодарю за ваше доверие и поддержку. Благодаря вашей помощи эта важная победа стала возможной. Она обязывает нас трудиться ещё более ответственно, ежедневно стремясь оправдать ваши ожидания, продолжать служить вам и общине честно, заботливо и с полной отдачей», — заявил он.
Согласно предварительным данным, партия «Гражданский договор» может управлять общиной самостоятельно, без создания коалиции.