ՊԵԿ նախկին ղեկավար և «Միասնության թևեր» քաղաքական շարժման անդամ Դավիթ Անանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում իր դիտարկումներն է ներկայացրել Վաղարշապատի ՏԻՄ ընտրությունների վերաբերյալ՝ մատնանշելով «ՏԻՄ համակարգի խորքային կառուցվածքային հակասությունները»։
Նա նշել է, որ «իշխող կուսակցությունը հաղթող է հռչակվում ոչ թե հանրային մեծամասնության, այլ՝ ընտրական մաթեմատիկայի հաշվին»։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ստացել է ընդամենը 21.8% ընտրողների աջակցություն (15,298 քվե՝ 69,866 ընտրողից)։ Սակայն շեմը չհաղթահարած ուժերի ձայների դուրսմղումից հետո այն ձևավորում է ավագանու 59.3% մեծամասնություն՝ 27 մանդատից ունենալով 16 մանդատ։
Ի՞նչ է տեղի ունեցել իրականում
Այս ընտրակարգը (համամասնական + Դ’Հոնտի մեթոդ + բարձր անցողիկ շեմեր) իրական ներկայացուցչությունը փոխարինում է արհեստական մեծամասնության ստեղծմամբ։ Արդյունքում՝ ընդդիմադիր ուժերը, որոնք միասին ստացել են ավելի շատ ձայներ, ստանում են ավելի քիչ ներկայացուցչություն»,–գրել է նա։
Ըստ Անանյանի՝ սա նախադեպ չէ, սա նախազգուշացում է։
«Վաղարշապատի մոդելը կարող է ամբողջությամբ կրկնվել 2026 թվականին կայանալիք համապետական ընտրություններին։ Եթե ընդդիմադիր դաշտը մնա մասնատված, ինքնաբավ, անվստահ ու առանց համախմբման, ապա ընտրական համակարգը կրկին կվերարտադրի իշխանությանը՝ նույն մաթեմատիկական տրամաբանությամբ, անգամ հանրային մեծամասնության բացակայությամբ։
Ռիսկն ունի երկու երես։ Փոքր կուսակցությունների ստացած հազարավոր ձայները «կայրվեն»՝ չհաղթահարելով շեմը:
Էլեկտորալ ռեսուրսը կմսխվի, և իշխանությունը կպահպանվի՝ «պարտվածների մասնատմամբ։
Քաղաքագիտորեն սա նշանակում է․ երբ ընդդիմադիր դաշտում գերակշռում է «խորհրդանշական մասնակցությունը» առանց ռազմավարության՝ համակարգը սկսում է աշխատել ոչ թե բազմակարծության, այլ՝ մեկ ուժի գերակայության ինստիտուցիոնալ ամրապնդման օգտին։ Այստեղ է ձևավորվում ամենավտանգավորը՝ օրինականության և լեգիտիմության տարանջատումը։ Օրենքը գործում է, բայց այլևս չի արտացոլում հանրային կամքի ամբողջական պատկերը»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ըստ Անանյանի, Վաղարշապատի ընտրությունները պետք է կարդալ որպես ազդանշան։
«Եթե մինչև 2026 թվականը չձևավորվեն՝ լայն համախմբումներ, իրական քաղաքական դաշինքներ և ընդհանուր ռազմավարություն, ապա նույնիսկ մեծամասնության ձայները կարող են վերածվել փոքրամասնության ներկայացուցչության, իսկ հանրային սպասումները՝ հերթական փակուղու»,–գրել է նա։
Վաղարշապատ համայնքի ավագանու ընտրությունների նախնական տվյալներով՝ ՔՊ-ն առավելագույն քվեներն է ստացել: Կուսակցության ցուցակը գլխավորել է Արգիշտի Մեխակյանը:

David Ananyan, former head of Armenia’s State Revenue Committee and a member of the Wings of Unity political movement, posted his analysis of the Vagharshapat local elections on Facebook, pointing to what he called “deep structural contradictions in the local governance system.”
He argued that the ruling Civil Contract party was declared the winner not because it secured majority support, but due to electoral math.
“The Civil Contract party received just 21.8% of the total registered vote (15,298 out of 69,866 voters). Yet, after eliminating votes for parties that didn’t pass the threshold, it gained a 59.3% majority in the council, i.e.,16 out of 27 seats,” he wrote.
Ananyan said this outcome stems from the current electoral formula (proportional system + D’Hondt method + high thresholds), which replaces real representation with artificial majorities. As a result, opposition forces that collectively received more votes end up with fewer seats.
“This is not a precedent. It’s a warning,” he stated.
He cautioned that the Vagharshapat model could be replicated in the 2026 national elections. If the opposition remains fragmented, self-contained, and uncoordinated, the system will once again reproduce the ruling force, even without majority public support.
“There’s a dual risk. Thousands of votes for smaller parties may be ‘burned’ for failing to pass the threshold. The electoral resource will be wasted, and the ruling party will retain power through the fragmentation of its opponents.”
Politically, he argued, this means that when opposition participation is symbolic and strategy-free, the system shifts from pluralism to institutionalizing one-party dominance.
“This is where the most dangerous consequence emerges: the separation of legality from legitimacy. The law functions, but no longer reflects the full public will.”
Ananyan concluded that the Vagharshapat election should serve as a signal.
“If broad alliances, real political coalitions, and a unified strategy are not formed by 2026, even a majority of votes may translate into minority representation, and public expectations may again hit a dead end.”
According to preliminary results, Civil Contract received the most votes in Vagharshapat. The party list was led by Argishti Mekhakyan.
Prime Minister Nikol Pashinyan said on Facebook that the election results provide “important momentum to liberate the Mother See” and that “the people will win the 2026 parliamentary elections.”