ՊԵԿ նախկին ղեկավար և «Միասնության թևեր» քաղաքական շարժման անդամ Դավիթ Անանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում իր դիտարկումներն է ներկայացրել Վաղարշապատի ՏԻՄ ընտրությունների վերաբերյալ՝ մատնանշելով «ՏԻՄ համակարգի խորքային կառուցվածքային հակասությունները»։
Նա նշել է, որ «իշխող կուսակցությունը հաղթող է հռչակվում ոչ թե հանրային մեծամասնության, այլ՝ ընտրական մաթեմատիկայի հաշվին»։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ստացել է ընդամենը 21.8% ընտրողների աջակցություն (15,298 քվե՝ 69,866 ընտրողից)։ Սակայն շեմը չհաղթահարած ուժերի ձայների դուրսմղումից հետո այն ձևավորում է ավագանու 59.3% մեծամասնություն՝ 27 մանդատից ունենալով 16 մանդատ։
Ի՞նչ է տեղի ունեցել իրականում
Այս ընտրակարգը (համամասնական + Դ’Հոնտի մեթոդ + բարձր անցողիկ շեմեր) իրական ներկայացուցչությունը փոխարինում է արհեստական մեծամասնության ստեղծմամբ։ Արդյունքում՝ ընդդիմադիր ուժերը, որոնք միասին ստացել են ավելի շատ ձայներ, ստանում են ավելի քիչ ներկայացուցչություն»,–գրել է նա։
Ըստ Անանյանի՝ սա նախադեպ չէ, սա նախազգուշացում է։
«Վաղարշապատի մոդելը կարող է ամբողջությամբ կրկնվել 2026 թվականին կայանալիք համապետական ընտրություններին։ Եթե ընդդիմադիր դաշտը մնա մասնատված, ինքնաբավ, անվստահ ու առանց համախմբման, ապա ընտրական համակարգը կրկին կվերարտադրի իշխանությանը՝ նույն մաթեմատիկական տրամաբանությամբ, անգամ հանրային մեծամասնության բացակայությամբ։
Ռիսկն ունի երկու երես։ Փոքր կուսակցությունների ստացած հազարավոր ձայները «կայրվեն»՝ չհաղթահարելով շեմը:
Էլեկտորալ ռեսուրսը կմսխվի, և իշխանությունը կպահպանվի՝ «պարտվածների մասնատմամբ։
Քաղաքագիտորեն սա նշանակում է․ երբ ընդդիմադիր դաշտում գերակշռում է «խորհրդանշական մասնակցությունը» առանց ռազմավարության՝ համակարգը սկսում է աշխատել ոչ թե բազմակարծության, այլ՝ մեկ ուժի գերակայության ինստիտուցիոնալ ամրապնդման օգտին։ Այստեղ է ձևավորվում ամենավտանգավորը՝ օրինականության և լեգիտիմության տարանջատումը։ Օրենքը գործում է, բայց այլևս չի արտացոլում հանրային կամքի ամբողջական պատկերը»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ըստ Անանյանի, Վաղարշապատի ընտրությունները պետք է կարդալ որպես ազդանշան։
«Եթե մինչև 2026 թվականը չձևավորվեն՝ լայն համախմբումներ, իրական քաղաքական դաշինքներ և ընդհանուր ռազմավարություն, ապա նույնիսկ մեծամասնության ձայները կարող են վերածվել փոքրամասնության ներկայացուցչության, իսկ հանրային սպասումները՝ հերթական փակուղու»,–գրել է նա։
Վաղարշապատ համայնքի ավագանու ընտրությունների նախնական տվյալներով՝ ՔՊ-ն առավելագույն քվեներն է ստացել: Կուսակցության ցուցակը գլխավորել է Արգիշտի Մեխակյանը:

17 Ноябрь 2025 - 10:32 AMT
Бывший председатель Комитета государственных доходов и член политического движения «Крылья единства» Давид Ананян на своей странице в Facebook поделился анализом итогов выборов в Вагаршапате, указывая на «глубинные структурные противоречия» в системе местного самоуправления.
По его словам, партия «Гражданский договор» побеждает не благодаря поддержке большинства, а за счёт особенностей избирательной математики.
«Партия получила всего 21,8% от общего числа избирателей (15 298 из 69 866). Однако после исключения голосов партий, не преодолевших порог, она получила 59,3% мест в совете — 16 из 27 мандатов», — указал он.
Ананян отметил, что действующая система (пропорциональная + метод Д’Ондта + высокий проходной барьер) приводит к созданию искусственного большинства и подменяет реальное представительство. В результате оппозиционные силы, набравшие больше голосов в совокупности, получают меньше мандатов.
«Это не прецедент — это предупреждение», — написал он.
По его мнению, модель Вагаршапата вполне может повториться на всеобщих выборах 2026 года. Если оппозиция останется разрозненной, самодостаточной, недоверчивой и без объединяющей стратегии, система вновь воспроизведёт действующую власть — даже без поддержки большинства.
«Риск двойной: тысячи голосов за малые партии “сгорят” — не преодолев барьер. Электоральный ресурс будет растрачен, а власть сохранится за счёт раздробленности проигравших.»
С политологической точки зрения, по его словам, это означает, что при символическом участии оппозиции без стратегии система начинает работать не в пользу плюрализма, а ради институционального укрепления одной силы.
«Здесь и возникает наибольшая опасность — разделение законности и легитимности. Закон действует, но больше не отражает в полной мере общественную волю», — отметил он.
Ананян призвал рассматривать выборы в Вагаршапате как сигнал.
«Если до 2026 года не будут сформированы широкие объединения, реальные политические альянсы и общая стратегия, то даже большинство голосов может обернуться меньшинством в парламенте, а общественные ожидания — очередным тупиком.»
По предварительным данным, на выборах в Вагаршапате наибольшее количество голосов набрала партия «Гражданский договор», список которой возглавлял Аргишти Мехакян.
Премьер-министр Никол Пашинян ранее заявил в Facebook, что итоги выборов стали «важным импульсом для освобождения Святого Престола» и что «народ победит на парламентских выборах 2026 года».